Κυρίαρχος Ολυμπιακός – Βήμα τίτλου οι «Ερυθρόλευκοι»!

Το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος έκανε την Τρίτη ο Ολυμπιακός, καθώς η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου επιβλήθηκε με σκορ 12-4 του Ναυτικού Ομίλου Βουλιαγμένης στον 1ο τελικό της Α1 ανδρών.

Οι «ερυθρόλευκοι» με εξαιρετική άμυνα, που δεν άφηνε περιθώρια στους παίκτες του Κώστα Λούδη, συν την εμφάνιση του Γιόσιπ Πάβιτς, εκμεταλλεύτηκε το μομέντουμ στο πρώτο ημίχρονο, παίρνοντας διαφορά ασφαλείας (7-1), ώστε στη συνέχεια να κατακτήσει τη νίκη με άνεση και να κάνει το 1-0 στη σειρά.

Την Πέμπτη στις 18:30, η Βουλιαγμένη καλείται να παρουσιαστεί αρκετά βελτιωμένη, ειδικότερα επιθετικά, ώστε να μπορέσει να διεκδικήσει κάτι από τον Ολυμπιακό.

Ολυμπιακός – Βουλιαγμένη 12-4

Με δύο γκολ του Αλέξανδρου Γούνα σε παίκτη παραπάνω ξεκίνησε ο αγώνας, με τον Θανάση Χρυσοσπάθη να μειώνει σε 2-1 για τη Βουλιαγμένη, με τον Ολυμπιακό να διαμαρτύρεται ότι δεν πέρασε ολόκληρη η μπάλα τη γραμμή.

Αμέσως μετά, οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου αύξησαν τη διαφορά και πάλι σε παραπάνω, με σκόρερ από το δεύτερο δοκάρι τον Ομπράντοβιτς από ασίστ του Γενηδουνιά (3-1), ενώ ο Κροάτης έκλεισε με δικό του πανέμορφο τέρμα από 5μετρο το πρώτο οκτάλεπτο (4-1).

Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Κώστα Λούδη σπατάλησε στο ξεκίνημα ευκαιρία σε παίκτη παραπάνω, με τον Γιάννη Φουντούλη να ευστοχεί για το 5-1 σε πέναλτι που κέρδισε μέσω εντυπωσιακής τρίπλας σε δύο παίκτες ο Μουρίκης.

Έπειτα, Πάβιτς και Ζερδεβάς κράτησαν για αρκετά λεπτά απαραβίαστες τις εστίες τους, ωστόσο ο Γιάννης Φουντούλης με πιεστικό πρες έκλεψε τη μπάλα στο κέντρο της πισίνας από τον Βάσιτς, κέρδισε την αποβολή του Σέρβου και σε 1vs0 κόντρα έγραψε το 6-1 για τον Ολυμπιακό.

Ασταμάτητος ο Ολυμπιακός αμέσως μετά έφυγε στην κόντρα και ο Μυλωνάκης πάσαρε στον Φουντούλη ο οποίος εξ επαφής σκόραρε για τρίτη φορά στην αναμέτρηση για το 7-1 των «ερυθρόλευκων», με τη Βουλιαγμένη να σπαταλά μετά ακόμη μια ευκαιρία σε παίκτη παραπάνω.

Με γκολ στην κόντρα από τον Χρυσοσπάθη (7-2) ξεκίνησε το τρίτο οκτάλεπτο της αναμέτρησης, ενώ στη συνέχεια ο Σολανάκης κέρδισε ξανά ποινή, με τον Κώστα Γκιουβέτση να μειώνει σε 7-3 σε παίκτη παραπάνω.

Δίχτυα για τον Ολυμπιακό βρήκε μέσω εκτέλεσης πέναλτι ο Γιάννης Φουντούλης, με το τέταρτο προσωπικό του γκολ στον αγώνα (8-3).

Με αβαντάζ πέντε τερμάτων, οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου άνοιξαν το σκορ στην τελευταία περίοδο με γκολ του Αλέξανδρου Γούνα από κοντά από ασίστ του Γενηδουνιά για το 9-3.

Μάλιστα, από πέναλτι που κέρδισε ο Νικολαΐδης, ο Γενηδουνιάς ευστόχησε για το 10-3 υπέρ του Ολυμπιακού.

Το σκορ για τη Βουλιαγμένη μείωσε και πάλι με σουτ ο Κώστας Γκιουβέτσης, ο οποίος διαμόρφωσε με το δεύτερο προσωπικό του γκολ το 10-4.

Η επίδειξη των παικτών του Θοδωρή Βλάχου ωστόσο δεν σταμάτησε, καθώς από συνεργασία Γενηδουνιά-Φουντούλη, ο δεύτερος με κοντινή λόμπα έκανε το 11-4 για τον Ολυμπιακό.

Στο φινάλε του αγώνα, ο Μανώλης Πρέκας με ωραίο διαγώνιο σουτ από δεξιά έγραψε το 12-4 για τους «ερυθρόλευκους».

Οκτάλεπτα: 4-1, 3-0, 1-2, 4-1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης, Δελακάς, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 5, Νικολαϊδης, Δερβίσης, Χαλυβόπουλος, Μουρίκης, Γούνας 3, Αργυρόπουλος – Κανακάκης, Ομπράντοβιτς 2, Γαλανόπουλος, Πρέκας 1, Γαβαλάς Σπ.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Κώστας Λούδης): Ζερδεβάς, Κοπελιάδης, Σαρτζετάκης, Βάσιτς, Χρυσοσπάθης 2, Γούβης, Αφρουδάκης,  Καπετανάκης, Ποντικέας, Καπότσης, Γκιουβέτσης 2, Σολανάκης, Πιόβαν, Δήμου, Καλογερόπουλος.

Διαιτητές: Μπουδραμής, Κραβαρίτης