Νίκη μεταλλίου η Χίος!

Η πρώτη μάχη για την τρίτη θέση, δόθηκε σήμερα ανάμεσα στο ΝΟ Χίου και τον Υδραϊκό στο Ιωνικό κολυμβητήριο με τη Χίο να κάνει βήμα μεταλλίου αφού κατάφερε σε ένα κλειστό παιχνίδι να επικρατήσει με 7-5 του Υδραϊκού στο πρώτο παιχνίδι της σειράς.

ΝΟ ΧΙΟΥ – ΥΔΡΑΪΚΟΣ  7-5

Ο Φώτης Μπλάνης σημείωσε το πρώτο γκολ του αγώνα, για τον Υδραϊκό, το οποίο ήταν και το μοναδικό για το πρώτο οκτάλεπτο.

Το ημίχρονο βρήκε την ομάδα του Δημήτρη Κραβαρίτη να κρατάει το προβάδισμα του αγώνα με 2-3, ωστόσο στο τρίτο οκτάλεπτο οι Χιώτες κατάφεραν να ισοφαρίσουν με γκολ του Καζάζη και να κάνουν το 4-4, περνώντας στη συνέχεια μπροστά με 6-5 μέχρι το τέλος του οκτάλεπτου.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του αγώνα που κρίθηκαν όλα, η Χίος σημείωσε ένα ακόμα γκολ περίπου στο 1,5 λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα με τον Κίριλ Ρουστάμοφ και πήρε έτσι την πρώτη της νίκη στη σειρά των μικρών τελικών.

Η ομάδα που θα πετύχει δυο νίκες, θα καταλάβει την 3η θέση της τελικής κατάταξης. Ο επόμενος αγώνας είναι προγραμματισμένος για την Πέμπτη 24/5, στις 15:30 στο Δημοτικό Κολυμβητήριου του Αλίμου και εάν χρειαστεί ο τρίτος αγώνας το Σάββατο 26/5 στο Ιωνικό κολυμβητήριο και πάλι στις 18:30.

Οκτάλεπτα: 0-1, 2-2, 4-2, 1-0

ΝΟ ΧΙΟΥ (Μιχάλης Λαζαρίδης): Καραμπέτσος, Μιμίδης 2, Ρουστάμοφ 2, Τεσάνοβιτς, Καλαργυρός, Καρακάσης, Κανδιόγλου, Πανταζόπουος, Παπούκας 1, Σωτηράκης, Κλογεράκος 1, Πέτατας, Κουτής, Σωτηριανός, Καζάζης 1.

ΥΔΡΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Κραβαρίτης): Φλέγκας, Αλεβίζος, Μιτελούδης, Στελλάτος 1, Χατζηκυριακάκης, Τοράκης, Μπλάνης 2, Βιττέλας, Αργυρόπουλος, Πάτερος, Χαραλαμπόπουλος 2, Αλαμάνος, Μιγόπουλος, Σολεϊμανιπάκ, Γραμματικός