Χρυσό το Μαυροβούνιο: 11-10 επί της Ισπανίας!

Με 11-10 νίκησε την Ισπανία και πήρε το χρυσό μετάλλιο, η ομάδα του Μαυροβουνίου, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων.

Αξίζει να σημειωθεί πως το ματς κρίθηκε στα πέναλτι, αφού μέχρι τότε και οι δύο ομάδες προηγούνταν μόνο με ένα γκολ της άλλης: 4-3 η Ισπανία, στο πρώτο ημίχρονο, 7-6 το Μαυροβούνιο, στο τέλος του τέταρτου οκταλέπτου. Το παιχνίδι πήρε διαφορετική τροπή με το 7-7 που έκαναν οι Ισπανοί ένα λεπτό πριν το τέλος της αναμέτρησης, φέρνοντας έτσι το παιχνίδι στα πέναλτι.

Εκεί το Μαυροβούνιο έκανε το 11-10 στην ψυχοφθόρο διαδικασία και κατέκτησε το τρόπαιο.

ΙΣΠΑΝΙΑ ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ 10-11 (1-2, 3-1, 2-1, 1-3, πεν. 3-4)

Σκόραραν οι εξής:

ΙΣΠΑΝΙΑ: Σαναχούγια 5, Αλέγκρε 2, Πριέτο 1, Ετσεβάρια 1, Άλκον 1

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ: Βουτσούροβιτς 4, Μάτσιτς 2, Ράντοβιτς 2, Ντράσκοβιτς 1, Μούρισιτς 1, Γιάντσιτς 1

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Ουγγαρία, η οποία επικράτησε της Ρωσίας στον μικρό τελικό με 14-11 (5-1, 3-3, 4-4, 2-3).