Forza ΠΑΟΚ!

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 ανδρών πέτυχε την Τετάρτη ο ΠΑΟΚ, ο οποίος στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής επικράτησε 6-15 του συμπολίτη ΟΦΘ στο «Ποσειδώνιο» κολυμβητήριο, τυπικά εκτός έδρας.

ΟΦΘ – ΠΑΟΚ 6-15

Οι παίκτες του Πάνου Βέργου επιτέλους έσπασαν το ρόδι, επιβεβαιώνοντας στον εν λόγω αγώνα τον χαρακτηρισμό «φαβορί» κόντρα στη νεοφώτιστη ομάδα του Τέλη Κορίτσα.

Οι δύο αντίπαλοι ξεκίνησαν νευρικά, ωστόσο ο ΠΑΟΚ κατάφερε να προηγηθεί με 0-3 στο 1ο οκτάλεπτο και έκλεισε το ημίχρονο όντας μπροστά 2-9, ενόσω για τον ΟΦΘ πέρασε στο τέρμα ο νεαρός τερματοφύλακας Φαρσαρης.

Με τον Τζωρτζάτο σταθερό και την άμυνά του δυνατή ο «Δικέφαλος» κατάφερε να διατηρήσει και να αυξήσει τη διαφορά έως το φινάλε, ενώ χρησιμοποιήθηκαν όλοι οι αθλητές, καθώς και ο Παγκόσμιος πρωταθλητής με την Εθνική Εφήβων, Σταύρος Μανθογιάννης, στην τελευταία περίοδο.

Σημειώνεται ότι έπειτα από χρόνια δύο ομάδες της Θεσσαλονίκης τέθηκαν αντιμέτωπες σε παιχνίδι Α1 κατηγορίας και όλοι στη συμπρωτεύουσα ευελπιστούν ότι ο ΟΦΘ θα καταφέρει να παραμείνει στο τέλος της σεζόν.

Πρώτοι σκόρερ του αγώνα ήταν ο Καρούντζος και ο Αληχανίδης που πέτυχαν από 4 γκολ.

ΟΦΘ ΝΕΟΤΕΧ – ΠΑΟΚ 6-15

Οκτάλεπτα: 0-3, 2-6, 2-3, 2-3

ΟΦΘ NEOTEX (Τέλης Κορίτσας): Φαρσάρης, Δανιήλ, Προσινικλής Π., Αληχανίδης Αβ. 4, Ζαρκαντζάς 1, Παυλίδης Ευ. , Αληχανίδης Β., Φοροτζίδης Χρ., Πισσίας, Αντιβαλίδης 1, Βαχαρέλης, Φοροτζίδης Ραφ., Παπαμανωλιουδάκης, Λεμπετλής

ΠΑΟΚ (Πάνος Βέργος): Τζωρτζάτος, Σαρησάββα ς 1, Ζάτοβιτς 1, Κόχειλας 2, Κουλούρης 1, Νάνος, Κεχαλάρης 1, Καρούντζος 4, Παυλίδης Χ. 2, Σολεϊμάνιπακ 1, Χαραλαμπόπουλος 2, Μουρατίδης, Μανθογιάννης, Τάτσης, Βοζίκης

Διαιτητές: Σπανούδης, Αγγελίδης