«Βράχος» στην άμυνα και στα ημιτελικά ο Απόλλωνας, το πάλεψε ο Υδραϊκός!

Στα ημιτελικά του πρωταθλήματος της Α1 ανδρών βρίσκεται ο Απόλλων Σμύρνης, ο οποίος επιβλήθηκε με το ευρύ 15-9 του Υδραϊκού στο κολυμβητήριο της Ηλιούπολης.

Η «ελαφρά ταξιαρχία» του Νίκου Δεληγιάννη είχε σε τρομερή ημέρα τον Στέφανο Γαλανόπουλο στο τέρμα και σε ακόμα καλύτερη τον Μανώλη Σολανάκη στα 2μ, ο οποίος πέραν των τριών πέναλτι που κέρδισε, σημείωσε τρία τρομερά γκολ από την θέση του.

Η ομάδα του Μάκη Βολτυράκη αντιστάθηκε σθεναρά μέχρι το ημίχρονο, βρέθηκε στην αρχή μπροστά με 3-2 και έπειτα ο Απόλλωνας προηγήθηκε με 5-4 και στη συνέχεια 7-5, ενώ μέχρι την τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες πάλευαν ακόμα στα ίσα, με το σκορ να έχει φτάσει στο 9-7 υπέρ των φιλοξενούμενων. Δύο γκολ από τους Σολανάκη και Γούνα έφεραν το σκορ στο 11-7 και από εκεί και πέρα το υψηλό προβάδισμα του Απόλλωνα διατηρήθηκε ως το τέλος.

Στα ημιτελικά της επόμενης εβδομάδας (14&16 Μαΐου), ο Απόλλωνας θα συναντήσει τον Ολυμπιακό, ενώ ο Υδραϊκός θα παίξει για την κατάταξη στις θέσεις 5-8 με την Γλυφάδα.

Η διακύμανση του αγώνα…

Ο Υδραϊκός κατάφερε να κερδίσει στην πρώτη του επίθεση αποβολή, χωρίς να ευστοχεί στον παραπάνω, ενώ στη συνέχεια ο Σολανάκης κέρδισε πέναλτι, στο οποίο ο Γούνας ευστόχησε ανοίγοντας το σκορ για τον Απόλλωνα. Ο Γιάνκοβιτς βρήκε μόνο του τον Θαλασσινό στην πρώτη γραμμή, ο οποίος ισοφάρισε σε 1-1 σε τετ α τετ φάση. Με πολύ ωραίο σουτ από το κέντρο, ο Αλαμάνος έβαλε ξανά μπροστά τον Απόλλωνα με 2-1, ενώ μετέπειτα μια μεγάλη προσπάθεια του Φώσκολου να ισοφαρίσει και πάλι κατέληξε στο δοκάρι. Αυτό έγινε αμέσως μετά, με τον Πρέκα να πετυχαίνει με διαγώνιο σουτ το 2-2 και τον Νίκο Δεληγιάννη να δέχεται κίτρινη κάρτα. Ο Υδραϊκός μπήκε για πρώτη φορά μπροστά στο παιχνίδι στο 3:21, όταν με ξαφνικό σουτ ο Γιάνκοβιτς πέτυχε το 3-2. Ο Χονδροκούκης στη συνέχεια κατάφερε να ισοφαρίσει σε 3-3 στον τέταρτο κατά σειρά παραπάνω του Απόλλωνα στο παιχνίδι, ενώ το προβάδισμα επανήλθε με σουτ του Γκουσάροφ να πετυχαίνει το 4-3 ξανά σε παραπάνω. 54 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της περιόδου, ο Άντζιτς ισοφάρισε σε 4-4 σε παραπάνω του Υδραϊκού με σουτ από έξω. Παρ’ όλα αυτά, η πρώτη περίοδος έληξε με το σκορ 5-4 υπέρ του Απόλλωνα, ύστερα από αστραπιαία ενέργεια του Βίσκοβιτς στην περιφέρεια.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Γαλανίδης ξεκίνησε πολύ καλά στο τέρμα και δεν επέτρεψε για αρκετή ώρα στον Απόλλωνα να σκοράρει, όμως οι παίκτες του Νίκου Δεληγιάννη δεν δέχθηκαν κι όλας γκολ, παίζοντας εξαιρετική άμυνα, ειδικά στον λιγότερο. Τελικά, ο Γαρδίκας πέντε σχεδόν λεπτά πριν το τέλος σημείωσε σε παραπάνω το 6-4 υπέρ του Απόλλωνα, και λίγο αργότερα ο Γαλανόπουλος επενέβη εντυπωσιακά σε τετ α τετ ενέργεια του Αλβέρτη, μη επιτρέποντας στον Υδραϊκό να μειώσει. Έχοντας μπει στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, ο Τσολακούδης βρήκε ωραία τον Σολανάκη σε ξεκόλλημα στον φουνταριστό, και ο δεύτερος «έγραψε» το 7-4. Ο Πρέκας απάντησε άμεσα, και μείωσε με σουτ μέσα από δύο μπλοκ σε 7-5 ενάμισι λεπτό πριν το ημίχρονο, σκορ που διατηρήθηκε μέχρι τη λήξη του.

Στην τρίτη περίοδο ο Απόλλωνας έβγαλε μία ακόμα καλή άμυνα στο λιγότερο, και στη συνέχεια ο Σολανάκης κέρδισε το δεύτερο προσωπικό του πέναλτι, στο οποίο ο Γούνας ευστόχησε για το 8-5. Ο Αλβέρτης προχώρησε μόνος του από την σέντρα και απάντησε γρήγορα με σουτ στην περιφέρεια, μειώνοντας σε 8-6. Το 9-6 υπέρ του Απόλλωνα ήρθε από τον Σολανάκη, με τρομερό γύρισμα στα 2μ, ενώ ο Φώσκολος αργότερα πήρε την μπάλα από τον Μπλάνη μετά από ποινή που κέρδισε και μείωσε σε 9-7. Ο ασταμάτητος Σολανάκης, κατάφερε να σημειώσει και το 10-7, με το προβάδισμα των τεσσάρων γκολ να έρχεται ξανά από τον Γούνα, ο οποίος σκόραρε για το 11-7 με διαγώνιο σουτ. 1:53 πριν τη λήξη της περιόδου, ο Μάκης Βολτυράκης κάλεσε τάιμ άουτ και ο Υδραϊκός κέρδισε τρεις αποβολές συνεχόμενα, καταφέρνοντας να παίξει με τρεις παίκτες παραπάνω σε μία επίθεση! Παρ΄όλα αυτά, τα «ατσάλινα» μπλοκ του Αλαμάνου και του Χονδροκούκη εμπόδισαν την μπάλα να φτάσει στο τέρμα, σε φάση όπου όλη η κερκίδα πανηγύρισε. Στην συνέχεια, λίγο πριν τη λήξη, ο Άντζιτς αποβλήθηκε με αντικατάσταση για διαμαρτυρία σε αρχική ποινή που του υπέδειξαν οι διαιτητές και ο Γούνας σημείωσε το 12-7 της τρίτης περιόδου.

Το τελευταίο μέρος της αναμέτρησης ξεκίνησε και πάλι με δυνατές άμυνες μέχρι τα τελευταία έξι λεπτά, όταν ο Πρέκας μείωσε σε 12-8 από δεξιά, ενώ ο Γαρδίκας πολύ γρήγορα έδωσε προβάδισμα 13-8 με δυνατό σουτ. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, ο πρωταγωνιστής ίσως της ημέρας Μανώλης Σολανάκης κέρδισε το τρίτο του πέναλτι και η νίκη «κλείδωσε» για τον Απόλλωνα με την εύστοχη εκτέλεση του Γκουσάροφ να μετατρέπει το σκορ σε 14-8. Με 3:40 να απομένουν, ο Φώσκολος μείωσε με ωραία ενέργεια στο δεύτερο δοκάρι σε 14-9, ενώ Γαλανίδης και Γαλανόπουλος συνέχισαν να είναι εξαιρετικοί στο τέρμα και κράτησαν για αρκετή ώρα τις εστίες τους ανέπαφες. Στο τελευταίο λεπτό, ο Κίτσος διαμόρφωσε στην κόντρα το τελικό 15-9 για τον Απόλλωνα.

ΥΔΡΑΪΚΟΣ (Μάκης Βολτυράκης): Γαλανίδης, Παζαΐτης, Θαλασσινός 1, Κοκκινάκης, Πρέκας 3, Αλμύρας, Μπλάνης, Γιάνκοβιτς 1, Φώσκολος 2, Άντζιτς 1, Αλβέρτης 1, Παρτσόγλου, Τζόκας, Βαλαβάνης

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος 1, Γαρδίκας 2, Μόκκας, Γωνιωτάκης, Κίτσος 1, Γκουσάροφ 2, Χονδροκούκης 1, Βίσκοβιτς 1, Γούνας 4, Τσολακούδης, Σολανάκης 3, Δραγώνας, Τουρκομένης, Κότσκαρ