«Αυτοκράτορας» στην τετράδα σε ημιτελικό… πρόβα Super Cup!

Στα ημιτελικά του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών βρίσκεται για μια ακόμα χρονιά ο Εθνικός, ο οποίος επιβλήθηκε της ΑΕΚ με 13-4 στο δεύτερο κατά σειρά παιχνίδι των πλέι οφ στο κολυμβητήριο της Ηλιούπολης. Η «Ένωση» κατάφερε να αντισταθεί για μία περίοδο, και συγκεκριμένα στην πρώτη όπου και προηγήθηκε δύο φορές, όμως οι κυπελλούχες Ευρώπης πήραν προβάδισμα 3-2 το οποίο και μετέτρεψαν σε 7-2 στην δεύτερη περίοδο και η υπόθεση νίκη ήταν μονόδρομος.

Πλέον, ο «Αυτοκράτορας» θα προετοιμαστεί για τους δύσκολους ημιτελικούς απέναντι στον πρωταθλητή Ευρώπης Ολυμπιακό, τον οποίο θα αντιμετωπίσει στις 14 Μαΐου σε δύο (η τρία) ματς – πρόβα τελικού Super Cup Ευρώπης!

Η διακύμανση του αγώνα…

Το παιχνίδι ξεκίνησε με κλειστές άμυνες και την ΑΕΚ να παίζει πιο επιθετικά, ενώ στις δύο πρώτες άμυνες λιγότερο και οι δύο ομάδες εμπόδισαν η μία την άλλη να σκοράρουν. Η ΑΕΚ ήταν τελικά εκείνη που άνοιξε το σκορ στο 4:29, ύστερα από εύστοχο πέναλτι της Κώτσια το οποίο κέρδισε η Στρατηδάκη στα 2μ. Ο Εθνικός γρήγορα ισοφάρισε σε 1-1, σε παραπάνω στο 3:58 με έξυπνο σουτ της Ελληνιάδη. Η ΑΕΚ κατάφερε να προηγηθεί ξανά, με το δεύτερο γκολ της Κώτσια, η οποία σημείωσε το 2-1 στον παραπάνω. Οι επιθέσεις συνεχίστηκαν με δύο συνεχόμενες αποβολές στην κόντρα για τις δύο ομάδες, χωρίς να επιτευχθεί γκολ, ενώ στην τρίτη κατά σειρά ποινή η Στεφανία Χαραλαμπίδη σε ριμπάουντ ισοφάρισε σε 2-2. Έχοντας μπει στο τελευταίο λεπτό, η Κοντονή σε κόντρα 1-0 πέτυχε το 3-2, βάζοντας για πρώτη φορά τον Εθνικό μπροστά στο σκορ στη λήξη της περιόδου.

Η δεύτερη περίοδος άρχισε με αρκετές χαμένες επιθέσεις για τις δύο ομάδες, έως ότου η Στεφανία Χαραλαμπίδη να σκοράρει στην κόντρα για το 4-2 του Εθνικού. Άμεσα, η Στρατηδάκη κέρδισε το δεύτερο της πέναλτι στο σημερινό παιχνίδι, με την εκτέλεση της Πασκάλ όμως να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι. Το 5-2 υπέρ του Εθνικού γράφτηκε και πάλι από την Στεφανία Χαραλαμπίδη, η οποία με ωραίο διαγώνιο σουτ βρήκε κενό στην εστία της Αρχοντάκη. Αργότερα, στο 2:48 πριν το ημίχρονο, η Άλκηστις Μπενέκου με τρομερό γύρισμα στα 2μ σημείωσε το 6-2 και με τον ίδιο ακριβώς τρόπο στην επόμενη επίθεση του «Αυτοκράτορα» έκανε και το 7-2. Η ΑΕΚ απάντησε με πολύ όμορφη εκτέλεση της Στρατηδάκη στο δεύτερο δοκάρι στον παραπάνω, η οποία μείωσε σε 7-3 ενάμισι λεπτό πριν το ημίχρονο. Στα τελευταία 33 δευτερόλεπτα, η Πάρκες ολοκλήρωσε το ημίχρονο με το σκορ να γίνεται 8-3 υπέρ του Εθνικού.

Η ΑΕΚ μπήκε με το «δεξί» στην τρίτη περίοδο, στο ξεκίνημα της οποίας η Στρατηδάκη κέρδισε το τρίτο προσωπικό της πέναλτι, όμως την Άσλεϊ Τζόνσον να επεμβαίνει εντυπωσιακά στην εκτέλεση της Κώτσια. Η Ελληνιάδη σε τετ α τετ φάση σημείωσε το 9-3 των «κυανόλευκων», έπειτα από αποβολή που κέρδισε η ίδια στην κόντρα. Μέχρι το 4:08 της περιόδου δεν σημειώθηκε άλλο γκολ, όταν η Ευδοκία Τσιμάρα κέρδισε πέναλτι και η ίδια ευστόχησε, μειώνοντας σε 9-4. Στη συνέχεια, η Ιωάννα Χαραλαμπίδη με ωραίο σουτ πέτυχε το 10-4 για τον Εθνικό, ενώ η ΑΕΚ προσπάθησε να απαντήσει 40 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη σε παίκτρια παραπάνω, με την προσπάθεια της Στρατηδάκη να καταλήγει στο δοκάρι και την τρίτη περίοδο να λήγει 10-4.

Ο ρυθμός στο τελευταίο μέρος της αναμέτρησης ήταν αρκετά πιο αργός, καθώς μέχρι τα μισά περίπου της τελευταίας περιόδου δεν σημειώθηκε γκολ. 4:53 πριν την λήξη, η Ελληνιάδη σκόραρε για το 11-4 του Εθνικού, ενώ κάτω από τα δοκάρια της ομάδας του Πειραιά είχε περάσει πλέον η Ελένη Σωτηρέλη. Το 12-4 δεν άργησε να έρθει από την Μυρτώ Γκότζια, η οποία είχε και εκείνη περάσει στο παιχνίδι, μαζί με τις άλλες δύο νεαρές «κυανόλευκες», Αριάδνη Καραμπέτσου και Ελένη Μπέτα. Η Μαστρόκαλου κέρδισε τρία λεπτά πριν το τέλος και εκείνη πέναλτι, όμως η Σωτηρέλη απέκρουσε την εκτέλεση της Ευφροσύνης Τσιμάρα και στη συνέχεια η Καραμπέτσου πέτυχε το 13-4. Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, η Κοβάσεβιτς μείωσε στο τελικό 13-5.

ΑΕΚ – ΕΘΝΙΚΟΣ NOBEL HELLAS 5-13

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 1-5, 1-2, 1-3

ΑΕΚ (Κική Λιόση): Αρχοντάκη, Πασκάλ, Κασσάρη, Λούδη, Γαβαλά, Μαστρόκαλου 1, Μιχαηλίδου, Στρατηδάκη 1, Κώτσια 2, Τσιμάρα Ευφ., Τσιμάρα Ευδ. 1, Γροζοπούλου, Μπεκρή, Κοβάσεβιτς, Βαμβακάρη

ΕΘΝΙΚΟΣ NOBEL HELLAS (Αντιγόνη Ρουμπέση): Σωτηρέλη, Ιωάννου, Ιωάννα Χαραλαμπίδη 1, Ελληνιάδη 2, Κοντονή, Πάρκες 1, Χατζηκυριακάκη, Άλκηστη Μπενέκου 2, Ρακιντζή, Στεφανία Χαραλαμπίδη 4, Ιόλη Μπενέκου 1, Καραμπέτσου 1, Τζόνσον, Γκοτζιά 1, Μπέτα