Τρόμαξε την Ευρώπη ο Εθνικός!

Ήταν… «Αυτοκράτορας» με την Ρόμα μέσα στο Παπαστράτειο!

Μία σπουδαία ευρωπαϊκή βραδιά έζησε την Παρασκευή 10/12 η γυναικεία ομάδα του Εθνικού, αφού επικράτησε με εμφατικό τρόπο της ιταλικής Ρόμα. Η ομάδα του Μάρκο Μίσιτς επιβλήθηκε της Ρόμα με 14-5 για την πρώτη αγωνιστική της Β’ φάσης της LEN EUROLEAGUE στο Παπαστράτειο και έδειξε πολύ καλά δείγματα γραφής της ποιότητας που υπάρχει στην γυναικεία ομάδα του Αυτοκράτορα.

Παρά την απουσία της Μαρίσας Ρακιντζή λόγω τραυματισμού οι παίκτριες του Εθνικού δεν δίστασαν να δείξουν από νωρίς τις… νικηφόρες διαθέσεις τους και να αναλάβουν από την πρώτη κιόλας περίοδο τα ηνία του αγώνα. Το επιθετικό κρεσέντο της Στεφανίας Χαραλαμπίδη δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στις Ιταλίδες αφού η αριστερόχειρας περιφερειακή των Πειραιωτών σημείωσε 5 τέρματα σκοράροντας με όποιον τρόπο ήθελε.  Απαστράπτουσα βέβαια, στην πρώτη της εμφάνιση με τα κυανόλευκα ήταν η Άσλεϊ Τζόνσον, με την κορυφαία Αμερικανίδα τερματοφύλακα να πραγματοποιούσε συνεχώς κλεψίματα, κάνοντας το τέρμα να μοιάζει μικρό για τις αθλήτριες της Ρόμα.

Η διακύμανση του αγώνα…

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον «Αυτοκράτορα» να έχει την Τζόνσον για πρώτη φορά κάτω από τα δοκάρια του κερδίζοντας και την πρώτη επίθεση, ενώ η ιταλική ομάδα πρέσαρε αρκετά, οδηγώντας σε ανεπιτυχή προσπάθεια από τον φουνταριστό. Το πρώτο γκολ ήρθε για τις «κυανόλευκες» στα 06:32 από την Στεφανία Χαραλαμπίδη, η οποία σούταρε δυνατά σε παίκτρια παραπάνω. Η Ρόμα έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης κολυμπώντας αρκετά στην κόντρα, ωστόσο οι παίκτριες του Μάρκο Μίτσιτς αμύνονταν εξαιρετικά. Λίγο αργότερα, το 1-1 (04:53) έγραψε για τις Ιταλίδες η Ταμπάνι από την περιφέρεια, ενώ η Μπενέκου απάντησε αμέσως από τα 2μ, όπου με 3 παίκτριες πάνω της κατάφερε να σκοράρει για το 2-1 (04:34). Με το πρώτο οκτάλεπτο να τελειώνει, η Ρόμα έψαχνε απεγνωσμένα το γκολ χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία, ενώ ο «Αυτοκράτορας» ήταν καταιγιστικός στην επίθεση! Το 3-1 ήρθε ξανά από την Στεφανία Χαραλαμπίδη σε παίκτρια παραπάνω στα 02:20, ενώ το επιθετικό κρεσέντο συνέχισε η Μπάκοτς για το 4-1 (01:27) σε εκ νέου επίθεση με πλεονέκτημα για τον Εθνικό! Το οκτάλεπτο ολοκληρώθηκε με εύστοχα εκτελεσμένο πέναλτι για τις Ιταλίδες μειώνοντας με την … σε 4-2, όμως η Άλκηστις Μπενέκου «ξαναχτύπησε» σκοράροντας από τα 2μ 38” πριν την λήξη!

Το 2ο μέρος του αγώνα χαρακτηρίστηκε από ακόμα πιο έντονες μάχες και άστοχες επιθέσεις για τις δύο ομάδες, μέχρι τα 06:56 όπου η Στεφανία Χαραλαμπίδη έκανε χατ-τρικ για το 6-2 σε παίκτρια παραπάνω, διευρύνοντας την διαφορά του Εθνικού! Η ομάδα του Μάρκο Μίτσιτς λειτουργούσε άψογα σε άμυνα και επίθεση, διαλέγοντας από την αρχή του παιχνιδιού το σύστημα με παίκτρια “ανάμεσα”! Παρόλα αυτά, περίπου 4 λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου, υπήρξε ολιγόλεπτη διακοπή του αγώνα καθώς μια εκ των Ιταλίδων, ενδεχομένως να τραυματίστηκε. Με την αναμέτρηση να συνεχίζεται, η Άλκηστις Μπενέκου σκόραρε ξανά, αυτή την φορά για το 3ο της γκολ, διαμορφώνοντας το 7-2 για την ομάδα του Πειραιά (01:01)! Το πρώτο μισό της αναμέτρησης έληξε με χαμηλό το επιμέρους σκορ στο 2ο οκτάλεπτο (μόλις 2-0) και τις «κυανόλευκες» να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση έως τώρα!

Με το 3ο οκτάλεπτο να ξεκινά, ο «Αυτοκράτορας» βρέθηκε να κερδίζει ξανά το σπριντ, ωστόσο το πρες των Ιταλίδων δυσκόλευε το σκοράρισμα για τις «κυανόλευκες». Το εκπληκτικό σερί για τον Εθνικό συνέχισε η Ιωάννου για το 8-2 στα 05:59, σουτάροντας εύστοχα από την κορυφή της επίθεσης για το πρώτο της γκολ, ενώ ακολούθησαν και οι Κοντονή- Ελληνιάδη για το 9-2 (04:50) και 10-2 (04:02) αντίστοιχα, «χτίζοντας» μια εμφατική νίκη για την ομάδα του Πειραιά! Ωστόσο, οι «κυανόλευκες» έδειχναν ασταμάτητες, με την Ελληνιάδη να σκοράρει το 2ο της γκολ μετά από μόλις ένα λεπτό για το 11-2 (03:01), ενώ έπειτα από τάιμ άουτ του Μάρκο Μίτσιτς, η Στεφανία Χαραλαμπίδη ευστόχησε για 4η φορά σε παίκτρια παραπάνω, για το 12-2 και το καταιγιστικό σερί 5-0 του 3ου οκταλέπτου!

Το 4ο και τελευταίο μέρος του αγώνα βρήκε την Ρόμα να σκοράρει μετά από σχεδόν 20 λεπτά αγώνα, με την Γκιουστίνι να μειώνει σε 12-3 στα 06:56 σουτάροντας τεχνικά από την περιφέρεια. Η απάντηση ήρθε άμεσα από την αρχηγό της ομάδας, Φοίβη Χατζηκυριακάκη, διατηρώντας την διαφορά των 10 τερμάτων και σημειώνοντας το 13-3 στα 05:28. Λίγο αργότερα, η ιταλίδα Κοτσιέρε έγραψε το 13-4 για την Ρόμα (05:09), όμως η Στεφανία Χαραλαμπίδη συνέχισε να σκοράρει… ακάθεκτη, για το 5ο της γκολ στην αναμέτρηση και το 14-4 (04:25). Η αναμέτρηση έκλεισε με την Ναρντίνι να μειώνει σε 14-5 για την ιταλική ομάδα και τον Εθνικό να παίρνει την σημαντικότερη νίκη του έως τώρα σε ευρωπαϊκό επίπεδο!

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ – ΡΟΜΑ 14-5

Τα οκτάλεπτα: 5-2, 2-0, 5-0, 2-3

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μάρκο Μίτσιτς): Σωτηρέλη, Ιωάννου 1, Χαραλαμπίδη Ι., Ελληνιάδη 2, Κοντονή 1, Μπάκοτς 1, Χατζηκυριακάκη 1, Μπενέκου Α. 3, Μπέτα, Χαραλαμπίδη Στ. 5, Μπενέκου Ι., Καραμπέτσου, Τζόνσον

ΡΟΜΑ (Μάρκο Καμπάνα): Σκόρερ – Πικόζι 1, Ταμπάνι 1, Κοτσιέρε 1, Ναρντίνι 1