Στον Ολυμπιακό το ντέρμπι!

Ο Ολυμπιακός επικράτησε στο κολυμβητήριο του Λαιμού με 11-6 του ΝΟ Βουλιαγμένης, στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας γυναικών.

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ δυνατά, με εξαιρετικές άμυνες και για τις δύο ομάδες. Η Βουλιαγμένη έχασε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με πέναλτι, κάτι που κατάφερε λίγο αργότερα η Χριστίνα Τσουκαλά που έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα της. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου οκταλέπτου η Βουλιαγμένη ισοφάρισε σε 1-1.

Στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν «χέρι- χέρι» στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα στο ημίχρονο (4-3).

Με ένα σερί 3-0 στο τρίτο οκτάλεπτο, η ομάδα του Χάρη Παυλίδη διεύρυνε το σκορ και πήρε διαφορά 4 τερμάτων. Οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και στην τελευταία περίοδο, φτάνοντας στο τελικό 11-6.

Πρώτες σκόρερ της αναμέτρησης η Χριστίνα Τσουκαλά και η Βασιλική Πλευρίτου που πέτυχαν από 3 γκολ.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 6-11

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 2-3, 0-3, 3-4

ΝΟ Βουλιαγμένης (Αντιόπη Μελιδώνη): Κοτσιώνη, Κούλχαας 2, Ανδρεάδη, Μουστακαρία, Γιαννοπούλου, Ξενάκη 2, Νίνου 1, Πάτρα 1, Κώτσια, Διαμαντοπούλου, Κοντονή, Καϊάφα, Μαυρωτά, Καλογεροπούλου, Σάντα.

Ολυμπιακός (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Πλευρίτου Ελ. 1, Μπενέκου 1, Ελευθεριάδου 1, Κενετίδου, Αβραμίδου 1, Σιούτη, Πλευρίτου Μ. 1, Χαλδαίου, Πλευρίτου Β. 3, Τσουκαλά 3, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου, Τορνάρου, Τριχά.

Διαιτητές: Σταυρίδης, Αχλαδιώτης

Αλυτάρχης: Λάμπρος Μιχαηλίδης