Σπουδαίος τελικός στο 8ο Τουρνουά ΣΕΔΥ Γυναικών!

Άλιμος ΝΑΣ Betsson – Εθνικός Πειραιά GoldForce είναι ο μεγάλος τελικός του 8ου Τουρνουά ΣΕΔΥ Γυναικών λίγες μέρες πριν την επανέναρξη των επίσημων υποχρεώσεων με τον δεύτερο γύρο της Α1 Γυναικών. Οι ομάδες μπαίνουν στη τελική ευθεία σε ένα συναρπαστικό πρωτάθλημα που αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον.

Στο πρώτο χρονικά ημιτελικό ο Άλιμος ΝΑΣ Betsson επικράτησε με 17-13 του Πανιωνίου έχοντας πρώτη σκόρερ την Μέγκενς που σημείωσε τέσσερα τέρματα σε ένα παιχνίδι που έλεγξε το σύνολο του Πάνου Βέργου από το πρώτο οκτάλεπτο και μετά καθώς οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 2-2. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άλιμος ανέβασε στροφές και πήρε την πρόκριση στον τελικό.

Στον έτερο ημιτελικό ο Εθνικός Πειραιά GoldForce επικράτησε με 8-6 του ΝΟ Βουλιαγμένης χάρη στο εξαιρετική πρώτη περίοδο που προηγήθηκε με 4-1 και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης φτάνοντας στη νίκη και την είσοδο στο τελικό. Το σύνολό του Στέφανου Λέανδρου είχε πρώτη σκόρερ την Καραμπέτσου που σημείωσε τρία τέρματα.

Από εκεί και πέρα την πέμπτη θέση του τουρνουά κατέκτησε ο ΑΝΟ Γλυφάδας καθώς επικράτησε με 17-14 του Ολυμπιακού, ενώ την έβδομη η ΑΕΚ καθώς επιβλήθηκε με 16-12 του ΠΑΟΚ.