Πανιώνιος – Παναθηναϊκός στον μεγάλο τελικό του 16ου Τουρνουά ΣΕΔΥ Ανδρών!

Σπουδαίοι ημιτελικοί που κρίθηκαν στο γκολ!

Πανιώνιος – Παναθηναϊκός είναι ο μεγάλος τελικός του 16ο Τουρνουά ΣΕΔΥ μετά από συναρπαστικούς ημιτελικούς που κρίθηκαν στο γκολ δείγμα ότι οι ομάδες έχουν ζεσταθεί για τα καλά των επίσημων υποχρεώσεων που ξεκινούν στις 2 Μαρτίου με την Β’ Φάση της Α1 Ανδρών.

Στο πρώτο χρονικά ημιτελικό ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 9-8 του ΠΑΟΚ σε ένα πραγματικό ντέρμπι σ’ όλη τη διάρκεια του καθώς ενδεικτικό είναι ότι καμία ομάδα δε κατάφερε να πάρει προβάδισμα πάνω από δύο τέρματα με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Εν τέλει το σύνολο του Δημήτρη Μάζη ήταν εκείνη που πήρε το εισιτήριο για τον τελικό χάρη σε τέρμα του Νίκου Αλβέρτη στις αρχές της τελευταίας περιόδου που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Στον έτερο ημιτελικό ο Πανιώνιος επικράτησε με 12-11 του ΝΟ Βουλιαγμένης σε ένα εξίσου ντέρμπι με παρόμοια διακύμανση καθώς η ομάδα του Λαιμού είχε το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο με βραχεία κεφαλή (7-6) παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε αρκετές φορές στη διάρκεια του με δύο γκολ διαφορά. Στο δεύτερο ημίχρονο το σύνολο του Κώστα Δήμου έκανε την ανατροπή και πήρε την νίκη χάρη σε τέρμα του Γιάννη Παπάκου δύο λεπτά πριν το τέλος του αγώνα με τον Πανιώνιο να έχει πρώτο σκόρερ τον Νίκολα Μοσκόφ που σημείωσε τέσσερα γκολ.

Από εκεί και πέρα την πέμπτη θέση κατέκτησε ο ΑΝΟ Γλυφάδας καθώς επικράτησε με 13-9 της ΑΕΚ, ενώ την έβδομη θέση πήρε ο Εθνικός Πειραιά καθώς έκαμψε με 8-7 την αντίσταση του Υδραϊκού