Κοίταξαν στα μάτια τη Σερβία οι Έλληνες!

Η κούραση από τη δύσκολη αναμέτρηση με την Κροατία, στάθηκε τροχοπέδη για την Εθνική ομάδα ανδρών, η οποία ηττήθηκε από την πανίσχυρη Σερβία για τη 2η αγωνιστική του Γιουρόπα Καπ στο Σπλιτ, παρότι οι Έλληνες έδειξαν τεράστια ψυχικά αποθέματα στο φινάλε!

Σερβία – Ελλάδα 12-10

Το δεύτερο καταστροφικό οκτάλεπτο δεν ήταν εν τέλει αυτό που έκρινε την αναμέτρηση, παρότι οι Σέρβοι με σερί 4-0, πήραν σαφές προβάδισμα στο σκορ αλλά και στην ψυχολογία τους.

Παρόλα αυτά, οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου δεν παράτησαν το παιχνίδι, χαρακτηριστικό γνώρισμα αυτής της ομάδας και επιχείρησαν την ολική ανατροπή, ωστόσο παρότι έφθασαν σε απόσταση αναπνοής στο τέταρτο οκτάλεπτο με το γκολ του Κώστα Μουρίκη (11-10) το ένα λεπτό που υπολειπόταν δεν κατέστη αρκετό για την Ελλάδα, με τον Ντούσαν Μάντιτς να κλείνει το σκορ σε 12-10 υπέρ των Σέρβων.

Ενδεχομένως, αν η Εθνική ομάδα μπορούσε να έχει την ίδια αποτελεσματικότητα στον παίκτη λιγότερο, όπως στην επικράτηση κόντρα στους Κροάτες, να είχε πάρει κάτι καλύτερο από το παιχνίδι, πέραν των εντυπώσεων για τη μαχητικότητα της, παρότι είχε μείνει πίσω στο σκορ με τέσσερα γκολ στο ημίχρονο.

Πρώτος σκόρερ της Εθνικής ομάδας ήταν ο Γιάννης Φουντούλης με τρία γκολ.

Σερβία: Πιέτλοβιτς, Μάντιτς 2, Ράσοβιτς 2, Ραντζέλοβιτς, Τσουκ 3, Πιέτλοβιτς 2, Ούμποβιτς, Στογιάνοβιτς, Γιάκσιτς 1, Φιλίποβιτς 1, Ντράσοβιτς, Ράσοβιτς Σ. 1, Μίτροβιτς.

ΕΛΛΑΔΑ: Φλέγκας, Γενηδουνιάς 2, Σκουμπάκης 1, Δερβίσης, Φουντούλης 3, Καπότσης 1, Ποντικέας, Αργυρόπουλος 1, Μουρίκης 1, Κολόμβος 1, Παπαναστασίου, Βλαχόπουλος, Ζερδεβάς.

Οκτάλεπτα: 2-2, 4-0, 2-4, 4-4