«Επεισοδιακό» διπλό για τους Πατρινούς!

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο ΝΟ Πατρών στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Α2 Ανδρών, την Παρασκευή (16/2) το απόγευμα, στο κολυμβητήριο Νέας Ιωνίας Βόλου. Οι Πατρινοί επιβλήθηκαν με 9-8 της Νίκης Βόλου και έπιασαν προσωρινά τον Άρη στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του Β’ Ομίλου (οι Θεσσαλονικείς παίζουν το Σάββατο 17/2).

Σύμφωνα και με το φύλλο αγώνα, η φάση που σημάδεψε τον αγώνα έγινε “στο 0.09 πριν από τη λήξη του δεύτερου οκταλέπτου (όταν το σκορ ήταν 4-5) αποβλήθηκε ο Τάσος Βικάτος του ΝΟ Πατρών με κόκκινη κάρτα και χωρίς αντικατάσταση για βιαιοπραγία”, με αποτέλεσμα η Νίκη Βόλου να κερδίσει πέναλτι και να παίζει για τέσσερα λεπτά με παίκτη παραπάνω. Οι Βολιώτες δεν κατάφεραν να ευστοχήσουν στο πέναλτι, ενώ και στα τέσσερα λεπτά που ακολούθησαν δεν κατάφεραν να βρεθούν μπροστά στο σκορ. Ισοφάρισαν στη συνέχεια σε 7-7, αλλά ο ΝΟΠ έφτασε στο 7-9 και το παιχνίδι έληξε 8-9. Ακολούθησε ένταση, αλλά τα πνεύματα ηρέμησαν με την επέμβαση των ψυχραιμότερων. Σύμφωνα με το Φ.Α., εξάλλου, “στο 2.37 πριν από τη λήξη της δ’ περιόδου, απόβλήθηκε με κόκκινη κάρτα για έντονη διαμαρτυρία (και ενώ είχε δει νωρίτερα κίτρινη) ο προπονητής του ΝΟΠ Κώστας Σακαλής”.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ – ΝΟ ΠΑΤΡΩΝ 8-9. Οκτάλεπτα: 2-2, 2-3, 3-2, 1-2. Νίκη Βόλου: Δανιήλ 2, Γκανάτσιος 1, Γιαβαρίδης 2, Καρκαλιάνης 3. ΝΟ Πατρών: Κανελλόπουλος Β. 1, Δίπλαρος 2, Φύκουρας 2, Γκότσης Π. 2, Βικάτος 2.