Πρώτος τίτλος του coach Σούκνο και υπερπρωταθλήτρια Ευρώπης η Ρέκο!

«Σεφτέ» έκανε στην Ουγγαρία η πρωταθλήτρια Ευρώπης!

Μετά το Σούπερ Καπ των γυναικών και τον Ολυμπιακό που… «βούλιαξε» την Κίνεφ Κίρισι στο Παπαστράτειο και αναδείχθηκε υπερπρωταθλητής Ευρώπης στο πόλο γυναικών, έμελε και η «βασίλισσα» Προ Ρέκο να κατακτήσει τον αντίστοιχο τίτλο στο πόλο ανδρών το βράδυ της 20ης Δεκεμβρίου στην Ουγγαρία, ισοπεδώνοντας την κυπελλούχο Ευρώπης Σόλνοκ με 15-4 στον τελικό του Σούπερ Καπ ανδρών που διεξήχθη στην ουγγρική πόλη.

Η Ρέκο κατάφερε να σπάσει…προσωπικό ρεκόρ διαφοράς γκολ σε τελικό Σούπερ Καπ Ευρώπης, καθώς η ίδια ομάδα τη σεζόν 2009-10 είχε νικήσει στον τελικό την κυπελλούχο Κατταρό με σκορ 13-4. Έτσι, το νέο ρεκόρ είναι πλέον 11 γκολ διαφοράς. Να σημειωθεί εδώ, ότι ο Σάντρο Σούκνο, που υπηρετεί μόλις τέσσερις μήνες ως τεχνικός της Ρέκο, κέρδισε τον πρώτο του τίτλο με την ιταλική ομάδα ως προπονητής. Ως παίκτης, κέρδισε πολλούς…

Οι Ιταλοί μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και παρ’ ότι προηγήθηκαν μόλις 2-0 στην πρώτη περίοδο, κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα 8-3 στο ημίχρονο. Η αποδυναμωμένη φέτος Σόλνοκ είχε πέντε ευκαιρίες να μειώσει στην τρίτη περίοδο σε ισάριθμους παίκτες παραπάνω, όμως η άμυνα από «ατσάλι» της Ρέκο δεν επέτρεψε να δεχθεί γκολ στον παίκτη λιγότερο. Το 9-3 ήρθε από τον Ντι Φούλβιο, που προηγουμένως είχε χάσει πέναλτι, το οποίο απέκρουσε ο Μπάνιαϊ και η τρίτη περίοδος έληξε 10-3 υπέρ των πρωταθλητών Ευρώπης με γκολ του Νίκολας Πρεσιούτι στην κόντρα. Το παιχνίδι ξεκαθάρισε από την λήξη της τρίτης περιόδου, ενώ η Σόλνοκ κατάφερε σε δεκαέξι παραπάνω να σκοράρει μόλις δύο γκολ.

ΣΟΛΝΟΚ – ΠΡΟ ΡΕΚΟ 4-15

Οκτάλεπτα: 1-3, 2-5, 0-2, 1-5

Σόλνοκ (Ζίβκο Γκότσιτς): Γκάρντονι, Άνγκιαλ 1, Ζέγκαλμι, Σμολτζ, Νάγκι, Γκμπαντάμασι, Γιάνσικ 1, Κόβατς, Πέτο, Μιλάκοβιτς 1, Ζόβιτς 1, Τέλεκι, Μπάνιαϊ

Προ Ρέκο (Σάντρο Σούκνο): Ντελ Λούνγκο, Ντι Φούλβιο 3, Ζαλάνκι 2, Φιλιόλι 2, Γιάνγκερ 1, Μπερτόλι 1, Πρεσιούτι Ν. 1, Ετσενίκε, Ίβοβιτς 2, Κανέλλα 2, Χάλλοκ 1, Λόντσαρ, Νέγκρι

Οι δηλώσεις των δύο προπονητών μετά το παιχνίδι:

Ζίβκο Γκότσιτς:

«Συγχαρητήρια στην Προ Ρέκο. Ήταν καλύτεροι από εμάς κάθε στιγμή του παιχνιδιού. Χάσαμε πολλές ευκαιρίες να σκοράρουμε. Ήμασταν εξαντλημένοι, επειδή είχαμε πολλά δύσκολα παιχνίδια τις τελευταίες δύο εβδομάδες. Η Προ Ρέκο άξιζε την νίκη και το τρόπαιο, αν και νομίζω ότι το τελικό σκορ δεν καθρεφτίζει μία αληθινή διαφορά δυναμικού ανάμεσα στις δύο ομάδες».

Σάντρο Σούκνο:

«Ήταν ένα εξαιρετικό παιχνίδι για εμάς. Παίξαμε πολύ καλά από την αρχή ως το τέλος, και επαίνεσα τους παίκτες μου για το πρώτο τρόπαιο της σεζόν. Η καλή μας συνοχή στις φάσεις με παίκτη παραπάνω ήταν ο παράγοντας που έκανε την διαφορά σε αυτό το παιχνίδι».

Την Τετάρτη (22/12), η Ρέκο ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις της για το 2021 στο Αννόβερο, αντιμετωπίζοντας την γερμανική ομάδα στις 20:00, για την 6η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ!