Την πρώτη θέση στον Α’ Όμιλο του ΠΥΘΙΑ ΚΑΠ κατέκτησε παλικαρίσια η Εθνική ομάδα Νεανίδων!

Οι παίκτριες του Κώστα Δήμου και της Φιλιώς Μανωλιουδάκη θα παίξουν με την Ολλανδία στον ημιτελικό της διοργάνωσης (Σάββατο, 17/8 στις 20:00), καθώς η «γαλανόλευκη» έφερε 11-11 με την Ουγγαρία το πρωί του Σαββάτου χάρη σε μεγάλη ανατροπή και χρυσό γκολ της Μουστακαρία!

Η Ελλάδα μπήκε στην 4η περίοδο με με -2 ή -3 γκολ διαφορά, ωστόσο Φουντωτού, Χέλμη και Μουστακαρία με συνολικά 3 γκολ και το τελευταίο ισοφάρισαν σε 11-11 και έδωσαν την πρώτη θέση στην Εθνική Νεανίδων.

Στον έτερο ημιτελικό θα αγωνιστούν η Ιταλία με την Ουγγαρία, καθώς οι Ιταλίδες βγήκαν πρώτες στον όμιλο επικρατώντας 12-10 της Ολλανδίας.


Η Εθνική ξεκίνησε δεχόμενη γκολ ωστόσο η Σιούτη ισοφάρισε σε 1-1, για να απαντήσει η Ουγγαρία για το 2-1, ωστόσο η Τσιμάρα με δυναμική ενέργεια ισοφάρισε εκ νέου και η Καϊάφα έκανε το 3-2 υπέρ της Ελλάδας στο πρώτο οκτάλεπτο.

Στη συνέχεια η Εθνική μπήκε μπροστά με 4-3 με σκόρερ τη Νίνου και απάντησε σ 5-5 με την Μουστακαρία, ωστόσο η Ουγγαρία με σερί και έγραψε το 5-8, σημειώνοντας πέντε αναπάντητα γκολ, πριν μειώσει σε 6-8 η Ειρήνη Νίνου. Η αντίπαλος έκανε το 6-9 για να μειώσει εκ νέου η Νίνου σε 7-9, ωστόσο η Ουγγαρία σκόραρε και πάλι για το 7-10.

Στο 4ο οκτάλεπτο η Φουντωτού με πολύ ωραίο τέρμα μείωσε σε 8-10, ωστόσο η ουγγρική απάντηση ήταν άμεση για το 8-11.

Εκεί, μίλησε η ποιότητα της ελληνικής ομάδας, καθώς Χέλμη και Μουστακαρία έδωσαν ανάσα στην Εθνική με 2:37 να απομένει για την ολοκλήρωση του αγώνα και η Μουστακαρία με το 3ο προσωπικό της γκολ ισοφάρισε σε 11-11 που ήταν και το τελικό σκορ.

Στον αγώνα έπαιξαν και οι δύο τερματοφύλακες, Καρύτσα και Λάζαρη.

Οκτάλεπτα: 2-2, 3-4, 2-4, 4-1.

ΕΛΛΑΔΑ (Κώστας Δήμου): Λάζαρη, Καϊάφα 1, Μουστακαρία 3, Σιούτη 1, Φουντωτού 1, Τσιμάρα 1, Νίνου 3, Μπόβαλη, Τορνάρου, Μπιτσάκου, Τριχά, Χέλμη 1, Καρύτσα.

Στο ντέρμπι του Α’ Ομίλου η Ιταλία επικράτησε της Ολλανδίας με 12-10 και κατάλαβε την πρώτη θέση του Ομίλου.

ΙΤΑΛΙΑ-ΟΛΛΑΝΔΙΑ 12-10

Οκτάλεπτα: 4-3, 1-3, 2-1, 5-3

ΙΤΑΛΙΑ (Τζίτζα): Ιαναρέλλι 3, Σαμπινέτο 2, Κο 2, Γκάντ 1, Μπιάνκι 1, Μπατίνι 1, Καμπόνα 1, Ρομανό 1.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ(Γκερπ Γιαν Σότμανς):Μέιρερ 4, Βερμέλεν 1, Μπας 1, Χονγκερβοστ 1, Πλούγκε 1, Βαν Ντερ Βέλνε 1, Βιεζάκερ 1.

 

Η βαθμολογία των Ομίλων (σε 2 αγώνες)

Α’ Όμιλος

ΕΛΛΑΔΑ (29-18) 4

Ουγγαρία (22-13) 4

Ν. Ζηλανδία (9-29) 0

Β’ Όμιλος

Ιταλία (24-18) 6

Ολλανδία (22-15) 3

Σερβία (13-26) 0

Το βραδινό πρόγραμμα

20:00 ΕΛΛΑΔΑ-Ολλανδία

21:30 Ουγγαρία-Ιταλία

  • Το Aquafeed24 στην Ιτέα εκπροσωπούν ο Γιώργος Κουρμελές και ο Δημήτρης Μοσχοβέλης.

 

Facebook Comments