«Ποδαρικό» με επίδειξη δύναμης η Εθνική Νεανίδων στο ΠΥΘΙΑ ΚΑΠ! (VIDS)

Σε ένα κατάμεστο κολυμβητήριο στην Ιτέα, η Εθνική ομάδα Νεανίδων έκανε εντυπωσιακό ποδαρικό στο ΠΥΘΙΑ ΚΑΠ 2019, καθώς η «γαλανόλευκη» επικράτησε 18-7 της Νέας Ζηλανδίας.

Η ομάδα του Κώστα Δήμου ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 4-0 στο πρώτο οκτάλεπτο, γεγονός που ώθησε την Ελλάδα σε μια άνετη επικράτηση, με την Ειρήνη Νίνου να πρωταγωνιστεί για την Εθνική.

Οι διεθνείς προηγήθηκαν με 9-0 στο ημίχρονο του αγώνα, με το 9ο γκολ να έρχεται με μπάζερ μπίτερ από την Μπόβαλη, ενώ η συνέχεια ήταν ανάλογη για τις αθλήτριες του Κώστα Δήμου και της Φιλιώς Μανωλιουδάκη. Στην ανάπαυλα, η Λυδία Μαυρωτά αντικατέστησε τη Μαρία Λάζαρη κάτω από την εστία, για να μοιράσει το χρόνο ανάμεσα στις δύο τερματοφύλακες.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νέα Ζηλανδία σκόραρε για πρώτη φορά, ωστόσο Τσιμάρα, Νίνου, Καϊάφα, Φουντωτού και Μπιτσάκου έκαναν το 14-3 έως το 2:57 του τρίτου οκταλέπτου, με την αντίπαλο να σκοράρει στο φινάλε για το 14-4 της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο οκτάλεπτο η Φωτεινή Τριχά έκανε το 15-4, ενώ η Μπόβαλη έγραψε το 16-4, με την Ελευθερία Φουντωτού να σκοράρει για το 17-5. Το 18-6 ήρθε από τη Μουστακαρία από την περιφέρεια με ωραίο σουτ στο «Γ» της εστίας και το σκορ έκλεισε με γκολ της αδύναμης Νέας Ζηλανδίας για το τελικό 18-7.

Το πρωί του Σαββάτου η Εθνική ομάδα αντιμετωπίζει την Ουγγαρία στις 11:30 για την πρωτιά στον Όμιλο.

Οκτάλεπτα: 4-0, 5-0, 5-4, 4-3.

Διακύμανση: 1-0: Νίνου, 2-0: Φουντωτού, 3-0: Νίνου, 4-0: Νίνου, 5-0: Νίνου, 6-0: Ξανθοπούλου, 7-0: Μπιτσάκου, 8-0: Τριχά, 9-0: Μπόβαλη, 10-0: Τσιμάρα, 10-1, 11-1: Μπιτσάκου, 11-2, 12-2: Νίνου, 13-2: Καϊάφα, 13-3, 14-3: Φουντωτού, 14-4, 15-4: Τριχά, 16-4: Μπόβαλη, 16-5, 17-5: Φουντωτού, 17-6, 18-6: Μουστακαρία, 18-7.

Ελλάδα (Κώστας Δήμου): Λάζαρη, Καΐάφα, Μουστακαρία, Ξανθοπούλου, Φουντωτού, Τσιμάρα Ευδοκία, Νίνου, Μπόβαλη, Καλαϊτζή, Μπιτσάκου, Τριχά, Χαλδαίου, Μαυρωτά.

Το Aquafeed24 εκπροσώπησαν ο Γιώργος Κουρμελές και ο Δημήτρης Μοσχοβέλης.