Α2 Ανδρών: Μεγάλο διπλό με ανατροπή για τον ΟΦΗ στην Νίκαια με πέντε γκολ του Ζουράρη!

Σταθερά στην πέμπτη θέση του Νοτίου Ομίλου οι Κρητικοί!

Με φοβερή τελευταία περίοδο ο ΟΦΗ πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας καθώς επικράτησε 13-11 του Άρη Νίκαιας για την 9η αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου της Α2 Ανδρών. Το σύνολο του Κώστα Φιτσανάκη που αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα στα τελευταία δύο λεπτά της αναμέτρησης, με ένα επιμέρους σερί 5-1 ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση και πήρε το τρίποντο. Οι Κρητικοί διατηρήθηκαν στην πέμπτη θέση με 10 βαθμούς, ενώ οι Νικαιώτες παρέμειναν στη προτελευταία θέση με πέντε. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Κωνσταντίνος Ζουράρης που σημείωσε πέντε τέρματα.

Άρης Νίκαιας – ΟΦΗ 11-13

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Άρης Νίκαιας μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση αφού προηγήθηκε με 2-0 χάρη σε τέρματα των Τετζαλίδη και Σοφού αλλά ο Ζουράρης μείωσε σε 2-1 για τον ΟΦΗ. Παρόλα αυτά το σύνολο του Δημήτρη Δασκαλόπουλου διεύρυνε το προβάδισμα στα τέσσερα τέρματα (5-1) με δύο συνεχόμενα γκολ του Ρόνζινο και ένα του Ζωγράφου, όμως οι Κρητικοί μείωσαν σε 5-3 έχοντας εκφραστές τους Τσαγκαράκη και Κλήμο. Στις αρχές της δεύτερης περιόδου οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά εκ νέου στα τέσσερα τέρματα (7-3) με τους Σπύρο Γαβαλά και Θηραίου αλλά το σύνολο του Κώστα Φιτσανάκη πλησίασε και πάλι στα δύο γκολ (7-5) με τέρματα των Ζουράρη και Λουλακάκη για να κλείσει ο Καραμπάτης το ημίχρονο στο 8-5.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ ξεκίνησε την αντεπίθεσή του αφού αρχικά μείωσε σε 10-8 στο τρίτο οκτάλεπτο στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού «έτρεξε» ένα σερί 5-1 ανατρέποντας την εις βάρος του κατάσταση έχοντας πρώτο σκόρερ του αγώνα τον Κωνσταντίνο Ζουράρη που σημείωσε πέντε τέρματα και άξιο συμπαραστάτη τον Παναγιώτη Κλήμο που πρόσθεσε τρία τέρματα. Οι φιλοξενούμενοι με τρία συνεχόμενα γκολ από τους Γεωργορόπουλο, Παπαδάκη και Ζουράρη στις αρχές της τελευταίας περιόδου πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα (11-10). Παρά το γεγονός ότι ο Άρης ισοφάρισε σε 11-11 με τον Σοφό, οι Κρητικοί βρήκαν απάντηση με τον Ζουράρη (12-11) και «κλείδωσαν» την νίκη με τέρμα του Κλήμου στα 24 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα.

Σύμφωνα με το φύλλο αγώνα: «Στο 2:06 της τελευταίας περιόδου ο προπονητής του ΟΦΗ κ. Φιτσανάκης αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα για έντονες διαμαρτυρίες σε αποφάσεις των διαιτητών και αφού προηγουμένως είχε δεχθεί κίτρινη κάρτα για τον ίδιο λόγο».

Τα οκτάλεπτα: 5-3, 3-2, 2-3, 1-5

Άρης Νίκαιας (Δημήτρης Δασκαλόπουλος): Δροσόπουλος, Ζωγράφος 2, Γαβαλάς Σπ. 1, Γούρας, Τετζαλίδης 1, Τσάβαρης, Στραβάκος 1, Καραμπάτης, Ρόνζινο 2, Σοφός 2, Τσιστράνης 1, Θηραίος 1, Βουνισέας, Καλαφάτης