Ουγγαρία – Σερβία: Ο απίθανος πρώτος ημιτελικός – «θρίλερ» και η… καθυστέρηση

Με λίγα λεπτά καθυστέρηση ξεκίνησε χθες ο ημιτελικός της Ελλάδας με την Ισπανία για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών της Ποντγκόριτσα. Και υπήρχε λόγος για αυτό.

Βλέπετε, η προηγούμενη αναμέτρηση που «κλήρωνε» ένα εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης, ήταν ανάμεσα στην Σερβία και την Ουγγαρία και ήταν το απόλυτο ντέρμπι. Για την ακρίβεια οι δύο παραδοσιακές δυνάμεις της παγκόσμιας υδατοσφαίρισης, τελείωσαν την κανονική διάρκεια του παιχνιδιού ισόπαλες με 14-14. Πριν φτάσει όμως η διαδικασία των πέναλτι, εκεί όπου επικράτησε η Σερβία με 18-17, το τελευταίο λεπτό του αγώνα ήταν το απόλυτο θρίλερ, με απίθανο κοντράστ συναισθημάτων για τις δύο πλευρές.

Η Σερβία η οποία είχε χρεωθεί τρεις αποβολές με αντικατάσταση μέχρι εκείνη τη στιγμή, στα 45′ πριν το τέλος του ημιτελικού, βρήκε σκορ με τον Ντιμιτρίγιεβιτς για το 14-13. Απέμενε ουσιαστικά μία ευκαιρία για τους αντιπάλους τους… Ξεκινάει η επίθεση λοιπόν και ενώ ο χρόνος κυλά αντίστροφα και μένουν 10′ για τους Ούγγρους, κερδίζουν την λυτρωτική αποβολή και έχουν παραπάνω, το οποίο και εκμεταλλεύτηκαν άψογα σκοράροντας στα επτά δευτερόλεπτα πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης για το 14-14 με τον Βινς Βίγκβαρι… και πέναλτι.

Τα πρώτα δυο σουτ για κάθε ομάδα τελεσφόρησαν φτάνοντας στο 16-16, όμως αμέσως μετά οι Μαγυάροι έχασαν δύο σερί πέναλτι, ενώ η Σερβία μόνο ένα… και η Σερβία στον Μεγάλο Τελικό!

Μικρός Τελικός: Ελλάδα – Ουγγαρία 25/09 – 18:30

Μεγάλος Τελικός: Ισπανία – Σερβία 25/09 20:00