Πάλεψαν με όλη τους την ψυχή μέσα σε «σφαγή»!

Σε έναν αλλοπρόσαλλο τελικό ο Ολυμπιακός του Χάρη Παυλίδη πάλεψε με όλες της τις δυνάμεις για να φέρει το ευρωπαϊκό τρόπαιο στην Ελλάδα, ωστόσο η Ντουναϊσβάρος θα ανέβει στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου με την ελληνική ομάδα να έχει δικαιολογημένα παράπονα από τη διαιτησία.

Κι όμως οι διαιτητές καθόρισαν το αποτέλεσμα, επιτρέποντας στις Μαγυάρες να παίξουν βίαια από το ξεκίνημα, ενώ στα τελευταία κρίσιμα λεπτά καθαρό πέναλτι πάνω στην Ασημάκη δόθηκε επιθετικό φάουλ.

Ο Ολυμπιακός δεν έπαιξε σίγουρα όπως αγωνίστηκε κόντρα στην Πάντοβα και δέχθηκε πάρα πολλά γκολ για τα δεδομένα του, με το σκορ να είναι ιδιαίτερα υψηλό, δείγμα του ότι η άμυνα των δύο ομάδων δεν είχε πρωταγωνιστικό ρόλο.

Οι «Ερυθρόλευκες» κλήθηκαν να απαντήσουν στο σκληρό παιχνίδι της Ντουναϊσβάρος, αλλά και να βρουν λύσεις στο άναρχο επιθετικό παιχνίδι της αντιπάλου.

Οι Ουγγαρέζες ήταν συνεχώς μπροστά στον αγώνα και θα μπορούσαν να έχουν ξεφύγει στο σκορ, ωστόσο ο Ολυμπιακός ισοφάριζε συνέχεια και με ψυχή προσπαθούσε να ανατρέψει το σκορ.

Στο τέταρτο οκτάλεπτο η Έγκενς ισοφάρισε 10-10 και έπειτα η Έμολο μείωσε σε 11-12, ωστόσο στα τελευταία λεπτά η ελληνική ομάδα δεν μπόρεσε να σκοράρει, ενώ δεν δόθηκε πέναλτι πάνω στην Αλεξάνδρα Ασημάκη, που κατά τη γνώμη μας ήταν.

Ολυμπιακός – Ντουναϊσβάρος 11-13

Play By Play

Ένα άκρως τρελό πρώτο οκτάλεπτο πραγματοποιήθηκε στον μεγάλο τελικό, με τον Ολυμπιακό να παίρνει προβάδισμα με την Αλεξάνδρα Ασημάκη που έκανε κουμάντο στα 2μ. όμως οι Μαγυάρες απάντησαν με την Γκαρντά αμέσως μετά για το 1-1.

Η Μαχιέου σκόραρε από το φουνταριστό για το 1-2, όμως η Μόνικα Έγκενς απάντησε για το 2-2 του Ολυμπιακού. Η Ζίγκλερ σκόραρε για το 2-3, αλλά Ελευθερία Πλευρίτου βρήκε την απάντηση άμεσα.

Η Άλκηστη Αβραμίδου ευστόχησε πέναλτι για το 4-3, ωστόσο οι Μαγυάρες σκόραραν ξανά με την Μακχόνου για το 4-4 του πρώτου οκταλέπτου.

Με γκολ της Ντουναϊσβάρος σε παίκτη παραπάνω ξεκίνησε το δεύτερο οκτάλεπτο, με σκόρερ Γκαρντά για το 4-5, ενώ η Μακχόνου με «οβίδα» από δεξιά διεύρυνε τη διαφορά στο 4-6.

Η Άλκηστη Αβραμίδου μείωσε για τον Ολυμπιακό στο παραπάνω σε 5-6 από ασίστ της Έμολο αμέσως μετά, όμως η Ζίλαγκι εκμεταλλεύτηκε κενό στην άμυνα των «ερυθρόλευκων» και νίκησε τη Χ. Διαμαντοπούλου για το 5-7, το οποίο ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Με εντυπωσιακό σουτ της Ζίλαγκι ξεκίνησε η τρίτη περίοδος, με την παίκτρια της Ντουναϊσβάρος να γράφει το 5-8 για την ομάδα της.

Με όμορφη λόμπα της Αβραμίδου ο «Θρύλος» μείωσε σε 6-8, όμως η Ζίλαγκι και πάλι σκόραρε αυτή τη φορά απέναντι από την Ιωάννα Σταματοπούλου που είχε περάσει στον αγώνα.

Ένα πανέμορφο γκολ της Μόνικα Έγκενς μείωσε σε 7-9 και έδωσε ψυχολογία στον Ολυμπιακό, ενώ στην επόμενη φάση η Ασημάκη κέρδισε ποινή και η Αβραμίδου σκόραρε ξανά για το 8-9!

Όλα στα ίσα και 9-9 για τον Θρύλο αμέσως μετά καθώς μετά από περιφερειακή άμυνα και κλέψιμο η Πλευρίτου Ελευθερία κέρδισε την ποινή με την Έμολο να σκοράρει στο παραπάνω από ασίστ της Άλκηστης Αβραμίδου.

Κι όμως, ένα σουτ της Γκάρντα που πραγματικά ήταν απίστευτο έβαλε ξανά μπροστά τη Ντουναϊσβάρος ένα λεπτό πριν τη λήξη του τρίτου οκταλέπτου (9-10).

Στο τέταρτο και τελευταίο οκτάλεπτο, η Μόνικα Έγκενς ισοφάρισε σε 10-10 για τον Ολυμπιακό, όμως η Γκάρντα ευστοχήσε σε πέναλτι αμέσως μετά για το 10-11.

Το σκορ 10-12 έγραψε στην κόντρα η Γκουρισάτι, με τον ρυθμό να είναι πολύ υψηλός και σχεδόν εξοντωτικός για τις δύο ομάδες.

3:02 πριν τη λήξη η Ασημάκη κέρδισε πέναλτι, με την Έμολο να μειώνει σε 11-12 για τον Ολυμπιακό.

2:04 πριν τη λήξη έγινε καθαρό πέναλτι πάνω στην Ασημάκη όμως οι διαιτητές ανακάλυψαν επιθετικό φάουλ!

Ο Ολυμπιακός τα έπαιξε όλα για όλα στο τέλος με την Γκουρισάτι να μένει μόνη της στην περιφέρεια και να σκοράρει για το 11-13.

Τα οκτάλεπτα: 4-4, 1-3, 4-3, 2-3

Ολυμπιακός: Διαμαντοπούλου, Ελ. Πλευρίτου 1, Έγκενς 3, Ελευθεριάδου, Μανωλιουδάκη, Αβραμίδου 4, Ασημάκη 1, Μ. Πλευρίτου, Έμολο 2, Β. Πλευρίτου, Τσουκαλά, Μυριωκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου

Ντουναϊσβάρος: Κις, Σίλαγκι 3, Βάλι, Γκουρισάτι 2, Χάρβατ, Μαχιέ 1, Λούκα, Γκάρντα 4, Ζίγκλερ 1, Μπρεζόβσκι, Εμτσούνου 2, Άαρτς.