ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΟΣ «Θρύλος»! Πάει για το ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ!

Με τρομερή εμφάνιση στην άμυνα, ειδικότερα στο τρίτο οκτάλεπτο (6-1 επιμέρους σκορ), ο Ολυμπιακός διέλυσε την Πάντοβα στον ημιτελικό του LEN Trophy και το Σάββατο θα διεκδικήσει το Ευρωπαϊκό τρόπαιο στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης.

Ολυμπιακός – Πάντοβα 10-4

Σκοράροντας τέσσερα γκολ σε τέσσερις διαδοχικές επιθέσεις στην τρίτη περίοδο, ενόσω δεν έτρωγε γκολ ούτε με αίτηση, η ομάδα του Χάρη Παυλίδη «καθάρισε» την υπόθεση πρόκριση μέσα σε 5′ λεπτά, με την Πάντοβα να χάνει τη γη κάτω από τα πόδια της.

PLAY BY PLAY

Το παιχνίδι στην Ισπανία δεν ξεκίνησε καλά για τον Ολυμπιακό, ο οποίος δεν μπορούσε να βρει λύσεις, ώστε να σπάσει τις μεικτές άμυνες της ιταλικής ομάδας, που προηγήθηκε με 1-0 και 2-1 στο πρώτο οκτάλεπτο με ένα γκολ από πέναλτι της Έμολο να μεσολαβεί.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο ο Ολυμπιακός δεν εκμεταλλεύτηκε καμία ευκαιρία του στον παίκτη παραπάνω, όντας άστοχος σε εκτελέσεις, κυρίως, από το δεύτερο δοκάρι, ωστόσο η άμυνα της ομάδας του Χάρη Παυλίδη ήταν εξαιρετική και απέτρεψε τις Ιταλίδες από το να διευρύνουν τη διαφορά, ενώ οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν ξανά για τα καλά στο παιχνίδι με μια τρομερά έξυπνη λόμπα της Φιλιώς Μανωλιουδάκη, η οποία έκανε το 2-2 νικώντας την πολύ καλή στο πρώτο ημίχρονο Τεάνι.

Όσον αφορά το δεύτερο ημίχρονο, στο 6:39 η Αβραμίδου είδε την Ασημάκη στα 2μ. με την έμπειρη φουνταριστή να κερδίζει πέναλτι στο οποίο ευστόχησε η Τζούλια Έμολο (2/2 εκτελέσεις σε εκείνο το σημείο).

Στην αμέσως επόμενη φάση, η Χριστίνα Τσουκαλά με «βόμβα» στην ευθεία της εστίας έκανε το 4-2 υπέρ του Ολυμπιακού, με την ελληνική ομάδα να παίρνει το μομέντουμ στο κατάλληλο σημείο.

Η μπάλα κυκλοφορούσε ώριμα για τον Ολυμπιακό που σε τρίτη επίθεση σερί πέτυχε τρίτο διαδοχικό γκολ αυτή τη φορά με ΑΠΙΑΣΤΟ σουτ της Αβραμίδου από αριστερά στην απέναντι γωνία για το 5-2 υπέρ των «ερυθρόλευκων».

Κι όμως δεν σταμάτησαν εκεί! Με σουτ της Νικόλ Ελευθεριάδου από δεξιά ο Ολυμπιακός πέτυχε γκολ σε τέταρτη (!) σερί επίθεσή του και εκτόξευσε τη διαφορά στο 6-2, από εκεί που ήταν στο 2-2 στο ημίχρονο.

Ούτε εκεί σταμάτησαν! Με παίκτη παραπάνω στο 4:01 η Ελευθεριάδου είδε την Έμολο που είχε μπει στο πρώτο δοκάρι και η Ιταλίδα σκόραρε το τρίτο προσωπικό γκολ της στον ημιτελικό για να γράψει το 7-2.

Το τρίτο οκτάλεπτο είχε κι άλλο γκολ για τον Ολυμπιακό με τον πιο όμορφο τρόπο και συγκεκριμένα με λόμπα της Ελευθερίας Πλευρίτου που άφησε στήλη άλατος την Τεάνι για το 8-2 υπέρ του «Θρύλο»!

Παρόλα αυτά, ο Ολυμπιακός δέχθηκε ένα τέρμα στη λήξη του οκταλέπτου με την Πάντοβα να μειώνει σε 8-3.

Με γκολ της Χριστίνας Τσουκαλά άνοιξε η τέταρτη περίοδος του ημιτελικού, με τη διεθνή περιφερειακή να σκοράρει από δεξιά για το 9-3 του Ολυμπιακού.

Η Πάντοβα απάντησε στο γκολ της Τσουκαλά με την Τίλμαν από τη θέση του φουνταριστού για το 9-4, όμως ο ασταμάτητος Ολυμπιακός απάντησε στην επόμενη φάση με την Τσουκαλά να βλέπει το δυναμικό μπάσιμο της Αβραμίδου η οποία βρήκε δίχτυα για το 10-4.

Με τη Χρυσή Διαμαντοπούλου «τείχος» ο Ολυμπιακός διατήρησε τη διαφορά του έως το τέλος της αναμέτρησης.

Οκτάλεπτα: 2-1, 0-1, 1-6, 1-2.

Πάντοβα: Τεάνι, Μπαρζόν 1, Σαβιόλι, Γκοντάρντο, Κιρόλο, Κασόν, Μίλο, Ντάριο, Σόχι 1, Μετζιάτο, Νέντσα, Τίλμαν 2, Τζιακόν.

Ολυμπιακός: Διαμαντοπούλου, Πλευρίτου Ελ. 1, Έγκενς, Ελευθεριάδου 1, Μανωλιουδάκη 1, Αβραμίδου 2, Ασημάκη, Πλευρίτου Μ., Έμολο 3, Πλευρίτου Β., Τσουκαλά 2, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου.