Θρύλε τι κάνεις; Θες να μας τρελάνεις!

«Ερυθρόλευκο» γλέντι στήθηκε στον Πειραιά για τη 2η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς ο Ολυμπιακός ήταν κυριολεκτικά καταπληκτικός και «καθάρισε» την αναμέτρηση με τη Ντιναμό Μόσχας από τα πρώτα οκτώ λεπτά.

Ολυμπιακός – Ντιναμό Μόσχας 17-9

Ο «Θρύλος» επικράτησε 17-9 παίρνοντας την παρθενική νίκη του στη διοργάνωση μπροστά φανατικό κοινό του, που απόλαυσε τους παίκτες του Θοδωρή Βλάχου να παραδίδουν μαθήματα πόλο, ενώ η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το… φανταστικό 7-1.

Κλεψίματα; Έκαναν. Θεαματικά γκολ; Έβαλαν. Στην κόντρα χτύπησαν; Φυσικά. Πάθος είχαν; Τεράστιο.

Ολυμπιακός (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς (C), Μυλωνάκης 1, Δελακάς, Γενηδουνιάς 4, Φουντούλης 2, Νικολαΐδης 1, Δερβίσης, Μπούσλιε, Μουρίκης 2, Γούνας 3, Αργυρόπουλος, Ομπράντοβιτς 4, Γαλανόπουλος.

Ντιναμό Μόσχας (Ζακίροφ Μάρατ): Κοστρόφ, Λαζάρεφ, Κόρτσεφ, Ντερεβιάνκιν, Λάτιποφ, Πιέτλοβιτς (C), Μπιούτσκοφ 3, Ναγκάεφ 2, Ράτζεν 1, Κολόντ 2, Σούμποτιτς 1, Σεπέλεφ, Ιβανόφ.

Διαιτητές: Μπαχ & Αβράμοβιτς

Photo by Athina Koutsoukou

Οκτάλεπτα: 7-1, 5-3, 3-2, 2-3.

1ο οκτάλεπτο: Σ Α Ρ Ω Τ Ι Κ Ο Σ ο Ολυμπιακός στην πρώτη περίοδο, όπου έκανε επιμέρους 7-1 (!) ίσως το καλύτερο οκτάλεπτο στην ιστορία της ομάδας σε αναμέτρηση με θεωρητικά υψηλό δείκτη δυσκολίας.

Απίστευτοι συνδιασμοί στην επίθεση, διαδοχικά κλεψίματα στην περιφέρεια έφεραν τον Θρύλο στα ηνία του αγώνα, ενώ το γκολ του Ομπράντοβιτς με γυριστό, ενώ έπιασε τη μπάλα στον αέρα από ασίστ του Φουντούλη είναι σίγουρα το καλύτερο που έχουμε δει φέτος στο Τσάμπιονς Λιγκ μέχρι τη 2η αγωνιστική.

2ο οκτάλεπτο: Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου, οι οποίοι δεν άφηναν τη ρωσική ομάδα να πάρει ανάσα, με τον Γούνα, τον Ομπράντοβιτς και τον εν μέρει τραυματία Γενηδουνιά να αυξάνουν τη διαφορά για τον Ολυμπιακό, ενώ οι ερυθρόλευκοι είχαν κλείσει εξαιρετικά τον Ντούσκο Πιέτλοβιτς.

3ο οκτάλεπτο: Με τη διαφορά να έχει εκτοξευθεί ο Ολυμπιακό έπαιξε πιο θεαματικά με την ίδια ενέργεια στην άμυνα και σκόραρε τρία γκολ στη συγκεκριμένη περίοδο.

4ο οκτάλεπτο: Μόνο ικανοποίηση προσέφερε η εικόνα των γηπεδούχων, οι οποίοι αποθεώθηκαν από το κοινό τους όσο το παιχνίδι έφτανε προς το τέλος του, ενώ έγινε συντήρηση δυνάμεων, καθώς η διαφορά στο σκορ ήταν πράγματι μεγάλη.