Ολυμπιακοί Αγώνες: Νέα μεγάλη εμφάνιση η Εθνική κόντρα στους Ιταλούς!

by fedor

Συναρπάζει με τις εμφανίσεις στο Τόκιο η Εθνική ομάδα ανδρών, με τη «γαλανόλευκη» να πραγματοποιεί νέα μεγάλη εμφάνιση με αντίπαλο την Ιταλία και παρότι στο τέλος η Ελλάδα πήρε μόνον έναν βαθμό από το παιχνίδι (6-6).

Τα παιδιά του Θόδωρου Βλάχου είναι αποφασισμένα να πετύχουν και το έδειξαν για δεύτερη διαδοχική φορά μετά την ιστορική νίκη επί των Ούγγρων, καθώς κόντρα στη «Σετεμπέλο» του Σάντρο Καμπάνια έπαιξαν άμυνα για σεμινάριο και με ένα εντυπωσιακό ξέσπασμα στο τρίτο οκτάλεπτο όπου η Ελλάδα πέτυχε 4-0 αναπάντητο σερί για να μπει στην τελευταία περίοδο με σκορ 6-2.

Οι Ιταλοί με δύο γκολ στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου μείωσαν σε 6-4, όμως στο 3ο λεπτό πριν το τέλος ο Ζερδεβάς κατέβασε ρολά σε διπλό ιταλικό παραπάνω. Εν τούτοις, ο Αϊκάρντι εκμεταλλεύτηκε την αργοπορημένη βοήθεια στα 2μ. και μείωσε σε 6-5 στο 2:07. Μάλιστα, σε νέα αποβολή υπέρ των Ιταλών ο Ετσενίκε ισοφάρισε σε 6-6 ένα λεπτό πριν το τέλος.

Στα 10 δευτερόλεπτα ο Ζερδεβάς έκανε μια ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ απόκρουση στο λιγότερο και ο Κολόμβος έκλεψε τη μπάλα στα 4”, με τον Βλάχο να καλεί τάιμ άουτ. Το έσχατο σουτ του Αργυρόπουλου κατέληξε πάνω στον Ντελ Λούνγκο, με τους Ιταλούς να νιώθουν ικανοποιημένοι που έφθασαν στην ισοφάριση.

Σίγουρα οι Έλληνες ήθελαν τη δεύτερη νίκη και έφθασαν μια ανάσα από αυτήν, ωστόσο στο τελευταίο οκτάλεπτο οι Ιταλοί απέδειξαν πόσο μεγάλη ομάδα είναι και μην ξεχνάμε ότι ακριβώς πριν δύο χρόνια τέτοια ημέρα στέφθηκαν Παγκόσμιοι Πρωταθλητές.