Ντέρμπι μέχρις εσχάτων στην Πάτρα και πολύτιμο «διπλό» Περιστερίου!

Πολύ μεγάλο παιχνίδι στο «Α. Πεπανός», στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Α1 γυναικών, με τη ΝΕ Πατρών να υποδέχεται τον ΓΣ Περιστερίου σε ένα crash test για αμφότερους και σε μια αναμέτρηση που οι δύο ομάδες στόχευαν για να πάρουν πολύτιμους βαθμούς.

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ – ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 9-11

Το παιχνίδι ξεκίνησε με απόλυτη ισορροπία με το 3-3 να αποτελεί το σκορ του πρώτου οκταλέπτου, όμως εν συνεχεία τα κορίτσια του Θοδωρή Ανδρεάκου κατάφεραν να πάρουν ισχνό προβάδισμα στο ημίχρονο με 3-5. Στο τρίτο οκτάλεπτο, το ντέρμπι συνεχίστηκε με την ομάδα του Κώστα Σακαλή να μειώνει στο ένα γκολ και το 6-7 προμήνυε ότι στο τέταρτο και καθοριστικό οκτάλεπτο θα δοθούν μεγάλες μάχες. Έτσι και έγινε, με το Περιστέρι ωστόσο να μη χάνει το προβάδισμα, παρότι το παιχνίδι είχε καταιγιστικό ρυθμό και εν τέλει η ομάδα του Ανδρεάκου έφυγε από την Πάτρα με τους τρεις βαθμούς και σκορ 9-11.

Προς το τέλος του τρίτου οκταλέπτου, λοιπόν, η Όλγα Μοίραλη σκόραρε για το 6-7, όμως στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου το Περιστέρι όχι μόνο άντεξε, αλλά έφθασε το σκορ στο 6-9 με δύο γκολ από την Ξένια Πέττα και τη Βασιλική Λασκαρίδου, ενώ οι φιλοξενούμενες δεν απειλήθηκαν ανησυχητικά έως ότου να λήξει η αναμέτρηση.

Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Άννα Μαμόγλου με τέσσερα γκολ, ενώ τρία σημείωσαν για τη ΝΕ Πατρών η Μαρία Μπαλάτσα και η Τούτσινα. Με αυτό το αποτέλεσμα, ο ΓΣΠ έκανε βαθμολογικό άλμα προς την 8η θέση, φθάνοντας τους εννέα βαθμούς και έβαλε από κάτω ΑΕΚ, ΠΑΟΚ και ΝΟ Χανίων. Αντίθετα, η ΝΕΠ παρότι πάλεψε και εμφανίζει ξεκάθαρα σημάδια βελτίωσης όσο περνάνε οι αγωνιστικές, παρέμεινε στους 2 βαθμούς.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 0-2, 3-2, 3-4

ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ (Κώστας Σακκαλής): Ανδρον.Κοντάκου, Ανδρουτσέλη, Σνέλγκαρ, Δήμητρα Κοντάκου, Ευφροσύνη Τσιμάρα 1, Μπαλάτσα 3, Αρνά, Μπινιάρη 1, Μοίραλη 1, Λιαπάκη, Τούτσινα 3, Μαρία Κεπενού, Μπεκρή, Ζαφειράκη, Ζήκου.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Θοδωρής Ανδρεάκος): Ζαφειράκη, Μαμόγλου 4, Λαλούση, Γροζοπούλου, Αποστολίδου, Κόλλια, Πετάση, Μπερίκου 2, Πέττα 1, Λασκαρίδου 2, Κάσσαρη 1, Γκοτζιά, Μαρία Καραγιάννη, Σκαρμούτσου, Λέβι 1.

Διαιτητές: Πολυχρονόπουλος, Κατσώνης

Αλυτάρχης: Φίλιππος Αντίοχος