Μπήκε στο παιχνίδι η Χίος!

Νίκη που γεμίζει ελπίδες για τον ΝΟ Χίου, αφού η ομάδα του Μάκη Μικέδη πήρε το πρώτο της τρίποντο στη φετινή Α1 ανδρών, επικρατώντας 9-5 του ΓΣ Περιστερίου για την 4η αγωνιστική, αποτέλεσμα που μπορεί να εξελιχθεί σε ιδιαίτερα χρήσιμο, καθώς οι δύο ομάδες έχουν κοινό στόχο: Την παραμονή.

ΝΟ Χίου – ΓΣ Περιστερίου 9-5

Το ξεκίνημα των παικτών του Μάκη Μικέδη στην αναμέτρηση είχε κάτι από… πέρυσι, αφού ο ΝΟΧ μπήκε με το πόδι κολλημένο στο γκάζι και κατάφερε να προηγηθεί με 4-1 στην 1η περίοδο του αγώνα, γεγονός που γέμισε αισιοδοξία τους φιλάθλους της νησιωτικής ομάδας.

Με γκολ ξεκίνησαν και το δεύτερο οκτάλεπτο οι Χιώτες, ωστόσο οι παίκτες του Λούδη με δύο διαδοχικά γκολ έδειξαν ότι έχουν σφυγμό και μείωσαν σε 5-3, πριν ο αρχηγός του ΝΟΧ, Γιώργος Κανδιόγλου σκοράρει για το 6-3.

Στη συνέχεια η Χίος με υψηλή αμυντική απόδοση, σε συνδυασμό με την εμφάνιση του Ιάσονα Γρηγοριάδη στο τέρμα, κατόρθωσε να διατηρεί χαμηλά το παθητικό της, την ώρα που μέσα στο τρίτο οκτάλεπτο βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα ακόμη ακόμη δύο φορές.

Στην τελευταία περίοδο, η Χίος εκμεταλλεύτηκε τη διαφορά που είχε χτίσει, φθάνοντας στην παρθενική της νίκη για φέτος, η οποία ήρθε ως μια φυσική εξέλιξη των πραγμάτων, αφού τις προηγούμενες αγωνιστικές είχε εμφανίσει θετικά σημάδια.

Αντίθετα, ο ΓΣΠ μετά την ιστορική πρώτη νίκη επί του ΟΦΘ την 3η αγωνιστική, γνώρισε την ήττα στο Νησί της Μαστίχας, σε ένα παιχνίδι που είχε ως στόχο το θετικό αποτέλεσμα.

Οκτάλεπτα: 4-1, 2-2, 2-1, 1-1.

ΝΟ ΧΙΟΥ Astra Airlines (Μάκης Μικέδης): Γρηγοριάδης, Μιμίδης Στ. 3, Καρακούρος, Τζελάτης, Παππάς, Μιμίδης, Κανδιόγλου 2, Μόκκας, Σωτηριάνος, Γαβαλάς Σπ., Μπλάζεβιτς 2, Ντούλος, Καρακούρος, Κόλλιας 2, Γδύσης.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Κώστας Λούδης): Δαλμάρας, Παπανικολάου Αλ., Γκαρντιγιάν, Σον 2, Γερακούδης, Κουκουμάκης, Σκαρπέλης, Φαναριώτογλου, Αγκόρτσας, Κλήμος 1, Φωκάς 2, Τσαγκάρης, Τσαλίκης.

Διαιτητές: Μπουδραμής, Αχλαδιώτης