Ματσάρα, ανατροπές και χωρίς νικητή το Γλυφάδα – Βουλιαγμένη!!

ΤΙ ΠΑΙΧΝΙΔΑΡΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΗ!

Ένα από τα συγκλονιστικότερα παιχνίδια της φετινής σεζόν διεξήχθη σήμερα (28/02) στο κολυμβητήριο «Αντώνης Δημητρόπουλος» της Γλυφάδας, στα πλαίσια της εξ αναβολής 9ης αγωνιστικής της Α1 γυναικών, όπου Γλυφάδα και Βουλιαγμένη βρέθηκαν αντιμέτωπες, με το παιχνίδι μεταξύ τους να λήγει τελικά ισόπαλο 11-11! Η Γλυφάδα έπαιξε πιο έξυπνο παιχνίδι και βρισκόταν στο μεγαλύτερο μέρος μπροστά, ωστόσο η Βουλιαγμένη έδειξε την αξία της, η οποία κρατάει χρόνια, και παρ’ ότι έμεινε πίσω στο σκορ ακόμα και με δύο γκολ στο τελευταίο ενάμισι λεπτό, μπόρεσε να διατηρήσει την ψυχραιμία της και να ισοφαρίσει με ένα τρομερό γύρισμα της Τανκέεβα στα τελευταία δευτερόλεπτα, φεύγοντας με έναν πολύ αγχωτικό βαθμό από την έδρα του ΑΝΟΓ!

Οι παίκτριες του Θοδωρή Ανδρεάκου είχαν, κατά κύριο λόγο, τα «ηνία» της αναμέτρησης, ξεκίνησαν καλύτερα και βρέθηκαν να προηγούνται με 4-2 στην πρώτη περίοδο και με 6-5 στο ημίχρονο. Οι προσπάθειες του ΝΟΒ, που συνεχώς ισοφάριζε, δεν επηρέαζαν την Γλυφάδα, η οποία έβρισκε τρόπο συνέχεια να ανακτεί το προβάδισμα. Ένα αιφνιδιαστικό γκολ της Φουντωτού τρία λεπτά πριν το τέλος φάνηκε… μοιραίο για τις παίκτριες της Άντι Μελιδώνη, οι οποίες, αν και κοίταζαν τον πίνακα του σκορ να γράφει 11-9 για την οικοδέσποινα, έδωσαν και την ψυχή τους στα εναπομείναντα δύο λεπτά και πρόλαβαν να κάνουν την ανατροπή. Κοτσιώνη και Γκανγκλ στο τέρμα ήταν πραγματικά καθοριστικές για τις ομάδες τους, κάνοντας εξαιρετικές επεμβάσεις.

Η Γλυφάδα αγγίζει προσωρινή κορυφή στην βαθμολογία, διατηρώντας το τέλειο αήττητο σερί της, ξεπερνώντας τον Ολυμπιακό κατ’ έναν βαθμό, αλλά και αγώνα και βρίσκεται στους 37, μετρώντας δώδεκα νίκες και μία ισοπαλία. Η ομάδα του Λαιμού, από την άλλη, άφησε τον Εθνικό μόνο του στην τέταρτη θέση και ανέβηκε τρίτη στους 31 βαθμούς.

Η διακύμανση του αγώνα..

Η Γλυφάδα κέρδισε το πρώτο σπριντ με την Παναγιώτα Νίνου και η ίδια άνοιξε το σκορ στην πρώτη επίθεση του αγώνα, με την Διαμαντοπούλου να ισοφαρίζει σε 1-1 για τον ΝΟΒ. Στο 5:19, ο ΑΝΟΓ κέρδισε πέναλτι στον φουνταριστό, με την Κοτσιώνη να αποκρούει την εκτέλεση της Κοντογιάννη και στη συνέχεια την Γκανγκλ να διώχνει σε κόρνερ ψηλοκρεμαστό της Διαμαντοπούλου. Το 2-1 ήρθε τελικά από ωραίο σουτ της Κούλχαας από μακριά και την Ειρήνη Νίνου με ένα τρομερό ψηλοκρεμαστό να διαμορφώνει το 3-1 των γηπεδούχων στο 3:20. Η Τανκέεβα αμέσως μείωσε σε 3-2 με γύρισμα στα 2μ. Έχοντας μπει στα τελευταία δύο λεπτά, η Κοντογιάννη σκόραρε στη λήξη των 30 δευτερολέπτων για το 4-2 της Γλυφάδας, το οποίο ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με την Παναγιώτα Νίνου να κερδίζει ξανά το σπριντ, αλλά την Βουλιαγμένη να σκοράρει πρώτη από αριστερά, με το 4-3 να γίνεται με σουτ της Χυδηριώτη. Η Σάντα, από την ίδια θέση, έφερε αστραπιαία το σκορ στα ίσα με πολύ ωραίο ψηλοκρεμαστό, κάνοντας το 4-4. Μέχρι το 2:24 της περιόδου δεν σημειώθηκε κάποιο γκολ, όταν η Κοντογιάννη με ένα φοβερό εξάμετρο σουτ από δεξιά έβαλε ξανά μπροστά τον ΑΝΟΓ με 5-4. Έχοντας μπει στα τελευταία δύο λεπτά του ημιχρόνου, η Διαμαντοπούλου με δυνατό σκαστό ισοφάρισε σε 5-5 για τις φιλοξενούμενες, με την Φουντωτού να κερδίζει πέναλτι στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα και την Ειρήνη Νίνου να ευστοχεί για το 6-5 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο η Γιαννοπούλου κέρδισε για πρώτη φορά το σπριντ για την Βουλιαγμένη, και η Διαμαντοπούλου ισοφάρισε ξανά σε 6-6 με σουτ από την περιφέρεια, όμως την Ειρήνη Νίνου άμεσα να σκοράρει για το 7-6 στον παραπάνω. Η ίδια και με τον ίδιο τρόπο, σημείωσε το 8-6 της Γλυφάδας, στο 5:21 της περιόδου. Λίγο αργότερα, η Διαμαντοπούλου έκλεψε την μπάλα στην περιφέρεια και κέρδισε πέναλτι στην κόντρα, με την εκτέλεση της Πάτρα να καταλήγει στο δοκάρι. Άλλο ένα πέναλτι δόθηκε στην επόμενη επίθεση του ΝΟΒ, στο οποίο αυτή τη φορά η Πάτρα ευστόχησε, μειώνοντας σε 8-7. Στο τελευταίο λεπτό και ενώ η Γλυφάδα έπαιζε παραπάνω, η Γρηγοροπούλου από το δεύτερο δοκάρι αύξησε τη διαφορά σε 9-7, με το οποίο και έληξε η τρίτη περίοδος.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με την Βουλιαγμένη να μειώνει σε 9-8 με την Πάτρα και την Ριτζ ύστερα να ισοφαρίζει σε 9-9, ενώ έχουν απομείνει μόλις πέντε λεπτά για την λήξη. Οι Γλυφαδιώτισες, όμως, ήταν πραγματικά αποφασισμένες για την νίκη και η Παναγιώτα Νίνου με ασίστ της Κούλχαας στο πρώτο δοκάρι έβαλε μπροστά με 10-9 την ομάδα της ξανά. Τρία λεπτά πριν το τελευταίο σφύριγμα, το 11-9 της Γλυφάδας ήρθε με σουτ της Φουντωτού στον παραπάνω που χτύπησε στα μπλοκ και αιφνιδίασε την Κοτσιώνη. Ο ΝΟΒ όχι μόνο μείωσε σε 11-10 με την Σάντα, αλλά ισοφάρισε με γύρισμα της Τανκέεβα στο τελευταίο λεπτό σε 11-11!

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ I-REPAIR (Θοδωρής Ανδρεάκος): Γκανγκλ, Νίνου Π. 2, Γκίλλα, Θωμοπούλου, Γρηγοροπούλου 1, Νίνου Ε. 4, Αντωνιάδη, Κολιτσοπούλου, Κούλχαας 1, Φουντωτού 1, Γαλιατσάτου, Κοντογιάννη 2, Καρύτσα, Κατσώνη, Κανελλοπούλου

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Αντιόπη Μελιδώνη): Κοτσιώνη, Καϊάφα, Χυδηριώτη 1, Μουστακαρία, Γιαννοπούλου, Ριτζ 1, Τανκέεβα 2, Πάτρα 2, Καλαϊτζή, Διαμαντοπούλου 3, Σάντα 2, Αγγελίδη, Μαυρωτά, Καλογεροπούλου, Ανδρεάδη