«Λύγισε» την Γλυφάδα ο ΠΑΟΚ!

Μία πάρα πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας του ΑΝΟ Γλυφάδας με 10-4 στο Ποσειδώνιο στην 14η αγωνιστική της Α1 ανδρών! Η ομάδα του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου κατάφερε και προηγήθηκε με 3-1 στην πρώτη περίοδο, δεν δέχθηκε αλλά ούτε και σημείωσε γκολ στην δεύτερη, ενώ η Γλυφάδα προσπάθησε να επιστρέψει στην τρίτη περίοδο, όμως το σκορ στη λήξη της ήταν 7-3 υπέρ του οικοδεσπότη και στα τελευταία οκτώ λεπτά δεν έγινε κάποια ανατροπή.

Το τρίποντο αυτό του ΠΑΟΚ τον φέρνει στους 15 βαθμούς, ισοβαθμώντας με τον σημερινό του αντίπαλο στην 5η θέση της βαθμολογίας! Η ομάδα της Θεσσαλονίκης, αναμένεται να τερματίσει εκείνη στην 5η θέση στην τελική κατάταξη, λόγω καλύτερης άμυνας. Να σημειωθεί εδώ, ότι ο ΑΝΟΓ χρησιμοποίησε σε όλο το παιχνίδι τον 18χρονο Νεκτάριο Ηλιόπουλο κάτω από τα δοκάρια, ο οποίος και είχε πολύ καλό ποσοστό αποκρούσεων, όπως και ο Χάρης Αϊβαλιώτης, που ήταν εξαιρετικός σήμερα.

Η διακύμανση του αγώνα:

Η Γλυφάδα άνοιξε το σκορ στο 6:47 με γκολ του Μπρκιτς σε θέση δοκαριού και έπειτα από ασίστ του Γιαννόπουλου, με τον Μιλάρντοβιτς να ισοφαρίζει στο 4:11 με εξάμετρο σουτ σε 1-1. Ύστερα, ο Κεχαλάρης κέρδισε πέναλτι με ασίστ του Κούπμαν στο δεύτερο δοκάρι και ο Μιλάρντοβιτς ευστόχησε ξανά για το 2-1 στο 3:29. Στο τελευταίο σχεδόν λεπτό της πρώτης περιόδου, ο Μαρινάγης σε φάση τετ α τετ μετά από ποινή που κέρδισε ο ίδιος σημείωσε το 3-1 υπέρ του ΠΑΟΚ, που αναμενόταν να είναι όχι μόνο το σκορ της πρώτης περιόδου, αλλά και του ημιχρόνου.

Στην πρώτη επίθεση της τρίτης περιόδου, ο Κούπμαν διεύρυνε το προβάδισμα του ΠΑΟΚ σε 4-1 με μακρινό σουτ, ενώ μετά από λίγο με ωραία συνεργασία του Κεχαλάρη και του Μιλάρντοβιτς, ο δεύτερος «έγραψε» το 5-1. Το 6-1 έγινε στην κόντρα ξανά από τον Κούπμαν, με την Γλυφάδα να μειώνει σε 6-2 στο 5:37 με σουτ του Μπρικτς στον παραπάνω. Στο 5:03, ο Δουρίδας κέρδισε πέναλτι στα 2μ και ο Γιαννόπουλος ευστόχησε για το 6-3, με τον Σγουρίδη να σκοράρει με γύρισμα στο φουνταριστό και να βάζει τον ΠΑΟΚ μπροστά με 7-3, με το οποίο και έληξε η τρίτη περίοδος. Στην τελευταία περίοδο και ξανά στην πρώτη επίθεση, ο Κεχαλάρης έδωσε «αέρα» πέντε γκολ με απευθείας σουτ στα 4 μέτρα για το 8-3 του ΠΑΟΚ και ο ίδιος έκανε και το 9-3 αργότερα, στα τελευταία τρία λεπτά της αναμέτρησης. Ο ΑΝΟΓ κατάφερε να μειώσει για μία τελευταία φορά σε 9-4 με σουτ του Μπρκιτς, ενώ το τελικό 10-4 σημειώθηκε από τον Μπαγλατζή στα τελευταία τρία δευτερόλεπτα.

ΠΑΟΚ DOMUS ERGO – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 10-4

Οκτάλεπτα: 3-1, 0-0, 4-2, 3-1

ΠΑΟΚ (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Αϊβαλιώτης, Σαρησάββας, Μηλάς, Προσινικλής Ν., Μαρινάγης Γ. 1, Κεχαλάρης 2, Μιλιάρντοβιτς 3, Σγουρίδης 1, Μπαγλατζής 1, Προσινικλής Π., Κούπμαν 2, Κουγιούνης, Μανθογιάννης, Τόττης, Ιωσήφ

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Γιάννης Κατρουζανάκης): Ηλιόπουλος, Τζελάτης, Δήμου Π., Χατζηκυριακάκης, Δουρίδας, Γιαννόπουλος 1, Παπαποστόλου, Παπαγεωργίου, Φωτόπουλος. Μπρίκιτς 3, Μιγιούσκοβιτς, Μαυρωτάς Λ., Πούρος