Ιστορικό κύπελλο Κροατίας για την Γιαντράν Σπλιτ – Πέντε γκολ ο Αργυρόπουλος στον τελικό!

Μετά από την πολυετή απουσία από τους τίτλους, η Γιαντράν Σπλιτ κατέκτησε το πρώτο κύπελλο Κροατίας στην ιστορία της, νικώντας την «ελληνική» Γιουγκ στον τελικό.

Μία καινούρια σελίδα στην ιστορία της έγραψε την Κυριακή 19 Δεκεμβρίου η Γιαντράν Σπλιτ, κατακτώντας το πρώτο κύπελλο Κροατίας στην ιστορία του κλαμπ, επικρατώντας με 14-11 της Γιουγκ Ντουμπρόβνικ των Ελλήνων στον τελικό.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης το 1992 και 1993, μετά από μία επεκταμένη περίοδο χωρίς τίτλους, κατέκτησε τον πρώτο της τίτλο από τότε που η Κροατία ανεξαρτητοποιήθηκε από την Γιουγκοσλαβία, ενώ είχε κατακτήσει πριν εννέα πρωταθλήματα Γιουγκοσλαβίας, αλλά ποτέ κύπελλο.

Γιουγκ και Γιαντράν «σφράγισαν» εύκολα την πρόκριση στον τελικό, επικρατώντας στους ημιτελικούς του Σαββάτου των Μλάντοστ και Σόλαρις με 14-7 και 12-6 αντίστοιχα. Στον τελικό, η Γιαντράν προηγήθηκε με 5-1 στην πρώτη περίοδο και έφτασε να προηγείται 8-2, πριν η Γιουγκ επιστρέψει για λίγο στο παιχνίδι και μειώσει σε 8-5. Παρ’ όλα αυτά, ο Μίλε Σμόντλακα κάλεσε τάιμ άουτ και ο Γιέρκο Κράγκιτς έκλεισε το ημίχρονο, σημειώνοντας το 9-5 υπέρ της ομάδας του Σπλιτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γιαντράν επέβαλε την κυριαρχία της, χωρίς να δεχθεί μάλιστα γκολ στην τρίτη περίοδο, ενώ σκόραρε δύο. Στην τελευταία περίοδο και με την Γιαντράν να προηγείται με 13-6, η Γιουγκ έτρεξε ένα σερί 5-0 για να μειώσει σε 13-11 στο 1:11 πριν τη λήξη, όμως ο Άντελο Σέτκα διασφάλισε την νίκη της Γιαντράν με δικό του γκολ στο τελευταίο λεπτό. Σε τρομερή μέρα για την Γιουγκ ήταν ο Στέλιος Αργυρόπουλος, ο οποίος σημείωσε πέντε γκολ στον τελικό.

ΓΙΑΝΤΡΑΝ ΣΠΛΙΤ – ΓΙΟΥΓΚ ΝΤΟΥΜΠΡΟΒΝΙΚ 14-11

Οκτάλεπτα: 5-1, 5-5, 2-0, 2-5

Σκόρερ:

Γιαντράν Σπλιτ: Μπούκιτς 5, Κράγκιτς 2, Μπούτιτς 2, Σέτκα 2, Τσάγκαλι 1, Ντόμπουντ 1, Ντούζεβιτς 1

Γιουγκ Ντουμπρόβνικ: Αργυρόπουλος 5, Φάτοβιτς 2, Κρζιτς 2, Γιόκοβιτς 1, Μπένιτς 1