Ισπανία «δια πυρός και σιδήρου» στα ημιτελικά! – Λυτρωτής για τους Φούριας Ρόχας ο Αγκίρε!

Σε ένα ντέρμπι που πραγματικά αρμόζει σε προημιτελικά Παγκοσμίου Πρωταθλήματος η Ισπανία επικράτησε 7-6 δια πυρός και σιδήρου του Μαυροβουνίου και «έφυγε» για τα ημιτελικά όπου θα συναντήσει την Κροατία!

Ο τρίτος χρονικά προημιτελικός του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος που διεξήχθη στο θρυλικό Άλφρεντ Χάγιος, αυτός ανάμεσα στην Ισπανία και το Μαυροβούνιο είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον καθώς η ομάδα του Βλάντιμιρ Γκόικοβιτς έμεινε στο παιχνίδι επιδεικνύοντας τα αντανακλαστικά της, αφού όταν ο ρυθμός στην εκκίνηση του αγώνα ήταν υπέρ των Ισπανών κάτι το οποίο όμως δεν κράτησε για πολύ αφού τα πράγματα ισορρόπησαν. Μπορεί οι Ισπανοί να έλεγχαν το παιχνίδι για μεγάλο διάστημα ωστόσο στο πρώτο τουλάχιστον ημίχρονο δεν κατάφεραν να ξεφύγουν αφού κάθε φορά που ερχόταν η διαφορά στα δύο τέρματα το Μαυροβούνιο τη μείωνε στην ελάχιστη τιμή της ξανά. Παρά την συγκλονιστική εμφάνιση του Λάζοβιτς όμως κάτω από τα δοκάρια και την απόκρουση σε πέναλτι λίγο πριν το τελος, οι Ισπανοί επέμειναν κάνοντας το 5-3 στην εκπνοή του ημιχρόνου στον παίκτη παραπάνω έχοντας 5 διαφορετικούς σκόρερ.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν πολύ κλειστό και το πρώτο τέρμα ήρθε μετά από 5 αγωνιστικά λεπτά με την Ισπανία να σκοράρει με τον Καμπάνας αλλά το Μαυροβούνιο να απαντάει με τον Ντούρντιτς κάνοντας το 6-4. Ο Μπόγκνταν Ντούρντιτς «χτύπησε» ξανά και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο αφού στη λήξη της επίθεση σκόραρε δυνατό μακρινό σουτ απευθείας μετά από σφύριγμα φάουλ μειώνοντας σε 6-5. Στο τέλος της τρίτης περιόδου έλαβε χώρα μία πολύ περίεργη φάση. Η Ισπανία κέρδισε πέναλτι, όμως κατά την εκτέλεση ο Σαναχούχα παίκτης δε σήκωσε ποτέ τη μπάλα με το χέρι του και ουσιαστικά δε το εκτέλεσε. Υπήρχαν διαμαρτυρίες για παρεμπόδιση ωστόσο οι διαιτητές δεν έδωσαν κάτι.

Το τελευταίο οκτάλεπτο ήταν για πραγματικά γερά νεύρα. Οι δύο ομάδες έπαιζαν καταπληκτικές άμυνες ενώ Αγκίρρε και Λάζοβιτς κυριαρχούσαν. Οι Ισπανοί όμως πέτυχαν ένα πολύ σπουδαίο τέρμα με τον Μάγιαρατς και πήραν προβάδισμα δύο γκολ, 7-5 σε ένα σημείο πολύ νευραλγικό. Οι Μαυρουβούνιοι βρήκαν και πάλι παλμό με τον Αβέρκα στο 1:35 να μειώνει σε 7-6 στον παίκτη παραπάνω. Οι Μαυροβούνιοι είχαν την τελευταία επίθεση όμως το σουτ που επιχείρησαν κατέληξε στο στο σώμα του Αγκίρε και μετά στο δοκάρι και η Ισπανία πήρε τη μεγάλη πρόκριση για τα ημιτελικά!

Οκτάλεπτα: 2-1, 3-2, 1-2, 1-1

ΙΣΠΑΝΙΑ:(Νταβίντ Μάρτιν): Αγκίρρε, Μουνιαρίθ 1, Γρανάδος 1, Σαναχούχα, Ντε Τόρο, Λαρούμπρε, Φαμέρα 1, Καμπάνας 1, Ταούλ 1, Περρόνε, Μάγιαρατς 2, Μπούστος, Μπεχάρ

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ:(Βλάντιμιρ Γκόικοβιτς): Λάζοβιτς, Μρσιτς, Αβέρκα 1, Τσούτσκοβιτς, Πόπαντιτς 1, Ράντοβιτς, Ντούρντιτς 2, Πέρκοβιτς, Μπανίτσεβιτς 1, Μάτκοβιτς 1, Πέτκοβιτς, Τεσάνοβιτς