ΑΝΙΚΗΤΟΣ Γαλανίδης και ΠΑΟΚάρα για πλέι οφ!

Αδιαπέραστο τείχος όρθωσε, για λογαριασμό του ΠΑΟΚ, ο Κώστας Γαλανίδης στην αναμέτρηση με τον Εθνικό Πειραιώς, με τον «Δικέφαλο» να φτάνει στην τέταρτη (!) σερί νίκη του και το τρίτο διαδοχικό (!) διπλό στην Αθήνα.

Εθνικός – ΠΑΟΚ 2-7

Ο ΠΑΟΚ αναρριχάται διαρκώς στη βαθμολογία και πλέον βρίσκεται σε Play Off Mood, καθώς έφτασε τους 19 βαθμούς, ενώ όσον αφορά το παιχνίδι της Τετάρτης οι παίκτες του Πάνου Βέργου έκαναν ενδεχομένως την καλύτερη εμφάνιση της σεζόν, επικρατώντας 2-7.

Με εξαιρετικό λιγότερο και άμυνα στα ίσα οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να εγκλωβίσουν όλα τα ατού της ομάδας του Φάνη Κουντουδιού, κάτι που επέφερε νευρικότητα και λάθος επιλογές από τους γηπεδούχους, ενόσω ο Κώστας Γαλανίδης απλούστατα δεν έτρωγε γκολ (Απέκρουσε και πέναλτι στο τρίτο οκτάλεπτο).

Η αναποτελεσματικότητα του Εθνικού στην επίθεση και συγκεκριμένα στον παίκτη παραπάνω δεν μπορούσε να μην επηρεάσει την έκβαση του αγώνα, στο χειρότερο με διαφορά παιχνίδι των Πειραιωτών επιθετικά τα τελευταία έτη.

Ο ΠΑΟΚ, μάλιστα, όσο περνούσαν τα λεπτά και έπαιρνε θάρρος από την αμυντική του απόδοση σκόραρε και έφτασε τη διαφορά στα πέντε γκολ στην έναρξη του τέταρτου οκταλέπτου (1-6), μετατρέποντας την αναμέτρηση σε παράσταση για έναν ρόλο.

Την ίδια ώρα που η ομάδα του Βέργου ανεβαίνει, ο Εθνικός παρέμεινε στους 25 βαθμούς και αν η Χίος νικήσει τον ΟΦΗ θα τον ρίξει από την 3η θέση της βαθμολογίας, όχι όμως και από την τετράδα όπου προς το παρόν έχει μαξιλάρι ασφαλείας.

• Λίγα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του αγώνα ο Άγγελος Φώσκολος αντικαταστάθηκε ελέω τραυματισμού στον ώμο, ύστερα από κερδισμένη αποβολή.

Οκτάλεπτα: 0-0, 1-3, 0-2, 1-2

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Φάνης Κουντουδιός): Τζωρτζάτος, Τζώρτζης, Θαλασσινός, Κόχειλας Ν., Χονδροκούκης, Παπαγεωργίου, Παπαδόγκωνας, Καρούντζος, Φώσκολος, Μπεριστιάνος 2, Ξυλούρης, Σκληρός, Πιτούλης, Πρωτοψάλτης, Μπραΐμης.

ΠΑΟΚ (Πάνος Βέργος): Γαλανίδης, Σαρησάββας, Ζάτοβιτς, Προσινικλής Ν. 1, Κουλούρης, Κεχαλάρης, Τσολακούδης 1, Μουρατίδης 1, Παυλίδης, Προσινικλής Π., Τίγκας 2, Τομάσεβιτς 2, Σιορδίλης, Τάτσης, Παπαδόπουλος Γ.

Διαιτητές: Κουρέτας, Μοίραλης