Έξι στα έξι για τον ΑΛΙΜΟ ΝΑΣ BETSSON – Κέρδισε και την ΑΕΚ!

Δεν σταματάει το απόλυτο των νικών για τον ΑΛΙΜΟ ΝΑΣ BETSSON στο πρωτάθλημα της Α1 με την ομάδα του Βαγγέλη Πάτερου να κερδίζει την ΑΕΚ με 15-8, φτάνοντας τους 18 πόντους σε έξι παιχνίδια.

Ο ΑΛΙΜΟΣ ΝΑΣ BETSSSON μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, χτίζοντας από το πρώτο κιόλας οκτάλεπτο διαφορά ασφαλείας (5-1), την οποία και επέκτεινε στο ημίχρονο χωρίς μάλιστα να δεχθεί κάποιο γκολ. Στη συνέχεια η ομάδα του Μάρκο Μίτσιτς προσπάθησε να ισορροπήσει την εικόνα του παιχνιδιού βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση, χωρίς όμως να μπορέσει να διεκδικήσει κάτι από την αναμέτρηση και έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 15-8. Πρώτες σκόρερ στο παιχνίδι ήταν η Αλεξάνδρα Ασημάκη και η Κέιτι Μακέντι με 4 τέρματα αμφότερες.

Η διακύμανση του αγώνα…

Το πρώτο γκολ στην αναμέτρηση σημειώθηκε από την Νεφέλη Χαλδαίου στον παίκτη παραπάνω στο 5:45, με την Νίγκρο να έρχεται σε επαφή με την μπάλα χωρίς όμως να μπορέσει να αποσοβήσει το κίνδυνο, ενώ στο 4:45 η Λένα Μιχαϊλοβιτς έφυγε ταχύτατα στην κόντρα κάνοντας το 2-0. Στο 3:45 η Νεφέλη Χαλδαίου πέτυχε το δεύτερο τέρμα της στην αναμέτρηση στον παραπάνω με δυνατό σουτ για το 3-0 και στο 2:29 η αρχηγός του ΑΛΙΜΟΥ ΝΑΣ BETSSON Αλεξάνδρα Ασημάκη, κέρδισε αποβολή και στη συνέχεια έκανε η ίδια από κοντά στον παραπάνω το 4-0. Η γηπεδούχος ομάδα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό μέχρι και το τέλος του οκταλέπτου, σκοράροντας με την Έλενα Πάτερου από την περιφέρεια με πολύ ωραίο σουτ για το 5-0, με την ΑΕΚ να μειώνει σε 5-1 με ένα σουτ που άλλαξε πορεία σε μπλοκ από την Ευαγγελία Ρουμελιώτη.

Όπως και στην πρώτη περίοδο, τα πρώτα λεπτά κύλησαν χωρίς κάποια ομάδα να βρει σκορ στο επιθετικό της τρίτο με την Ντιβίνα Νίγκρο να πραγματοποιεί κάποιες σημαντικές αποκρούσεις και το 5-1 να παραμένει μέχρι και το 3:10 όταν η Έλενα Πάτερου με το δεύτερο συνεχόμενο γκολ της στο παιχνίδι να κάνει με σκαστό σουτ το 6-1. Ακολούθως στο 2:36 η Ευδοκία Τσιμάρα με δυνατό σουτ έκανε το 7-1 στην κόντρα, με την ομάδα του Βαγγέλη Πάτερου να βρίσκει ρυθμό και στο 2:07 με την Μαργαρίτα Μπιτσάκου να κερδίζει πέναλτι το οποίο και μετέτρεψε σε γκολ η ίδια να γίνεται το 8-1, ενώ στο 1:21 η αμυντικός του ΑΛΙΜΟΥ ΝΑΣ BETSSON Σήλια Λογοθέτη πέτυχε το πρώτο της γκολ στο παιχνίδι από την περιφέρεια για το 9-1 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Την αυλαία των γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, άνοιξε η Κέιτι Μακέντι σκοράροντας από την περιφέρεια για το 9-2, με την Αλεξάνδρα Ασημάκη να απαντάει άμεσα με δυνατό πεντάμετρο σουτ για το 10-2. Η Κέιτι Μακέντι στο 5:41 βρήκε και πάλι δίχτυα από τα πέντε περίπου μέτρα για το 10-3, με την Αλεξάνδρα Ασημάκη να έχει εκ νέου την απάντηση στα χέρια της γράφοντας το 11-3. Η Νεοζηλανδή διεθνής περιφερειακός ήταν ασταμάτητη στην επίθεση πετυχαίνοντας το τρίτο της συνεχόμενο τέρμα στο παιχνίδι με πολύ δυνατό γωνιακό σουτ από τα έξι μέτρα, ενώ η ομάδα του Μάρκο Μίτσιτς βρήκε γκολ και πάλι, μετά από κόντρα φάουλ, αφού δημιουργήθηκε ανισορροπία στην άμυνα του ΑΛΙΜΟΥ ΝΑΣ BETSSON με την Αλεξάνδρα Καλαϊτζή να πασάρει άμεσα και την Ευαγγελία Ρουμελιώτη να κάνει το 11-5 σχεδόν εξ επαφής, με τις γηπεδούχες όμως να βρίσκουν σκορ και πάλι με την Ευδοκία Τσιμάρα να ευστοχεί από δεξιά για το 12-6, όμως η Κέιτι Μακέντι πέτυχε το τέταρτο τέρμα της στο οκτάλεπτο μειώνοντας σε 12-6. Ωστόσο, η αρχηγός του ΑΛΙΜΟΥ ΝΑΣ BETSSON δεν είχε πει την τελευταία της λέξη στο οκτάλεπτο, σκοράροντας από κοντά για το 13-6.

Στο τελευταίο οκτάλεπτο κάτω από τα δοκάρια της ομάδας του Βαγγέλη Πάτερου πέρασε η Μαρία Καραγιάννη, ενώ το πρώτο γκολ ήρθε δια χειρός Νίκης Πιοβάν, η οποία σκόραρε σε συνθήκη 5 εναντίον 5 αφού είχε δοθεί από μία αποβολή από τους διαιτητές σε Λογοθέτη και Μακέντι. Στο 3:27 η αρχηγός της ΑΕΚ Κάτια Μιχαϊλίδου με δυνατό σουτ από την περιφέρεια έκανε το 14-7. Τα δύο τελευταία τέρματα στην αναμέτρηση ήρθαν από την Νεφέλη Χαλδαίου η οποία έκανε το 15-7 ενώ λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος η Άντζελα Γκίλλα έκανε το 15-8.

Τα οκτάλεπτα: 5-1, 4-0, 4-5, 2-2

ΑΛΙΜΟΣ Ν.Α.Σ.  BETSSON (Βαγγέλης Πάτερος): Λάζαρη, Χαλδαίου 3, Κοβάσεβιτς, Πιοβάν 1, Λυκοθανάση, Πάτερου 2, Ασημάκη 4, Λογοθέτη 1, Μιχαϊλοβιτς 1, Μπιτσάκου Μαργ.1, Τσιμάρα Ευδ. 2, Χέλμη, Καραγιάννη, Θεοφανοπούλου, Μαρίνου.

ΑΕΚ (Μάρκο Μίσιτς): Νίγκρο, Μακέντι 4, Λελελέι, Γεωργίου, Μπινιάρα, Καλαϊτζή, Γκίλλα 1, Φραγγελάκη, Ρουμελιώτη 2, Λιαπάκη, Πετεινάτου, Μιχαηλίδου 1, Φέλλα.

Διαιτητές: Κατσώνης, Μαρκοπούλου

Αλυτάρχης: Βασίλης Λαγός