Επτά ο Ρομπόπουλος, «θρίλερ» του Υδραϊκού με την Galatasaray και «όλα για όλα» κόντρα στην Novaky!

Σε ένα συναρπαστικό ματς για την 2η Αγωνιστική του Challenger Cup ο Υδραϊκός «κοίταξε» στα μάτια την Γαλατασαράϊ, με τις δύο ομάδες να ανταγωνίζονται σκληρά στο πρώτο ημίχρονο για το προβάδισμα! Το «ασταθές» τρίτο οκτάλεπτο στοίχησε στο σύνολο του Νίκου Καραμάνη το οποίο πήγε να φέρει τα πάνω – κάτω στο φινάλε, με «επτάσφαιρο» τον Χάρη Ρομπόπουλο, ωστόσο ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 18-15 σε ένα παιχνίδι που…«έβρεξε» γκολ!

Η διακύμανση…

Σε απόλυτη ισορροπία και με κρίσιμα γκολ κινήθηκε το πρώτο μέρος, το οποίο μπορεί να βρήκε την ομάδα του Νίκου Καραμάνη να μειονεκτεί με 2-0 και 4-2, ωστόσο δύο πολύτιμα τέρματα του Ρομπόπουλου, καθώς και των Τόι – Γκαράνη έφεραν το ματς στα ίσα για το 4-4! Παρομοίως και με συνέχεια στα… γκολ για τον Ρομπόπουλο, ο Υδραϊκός ακολουθούσε στενά την Γαλατά, βρισκόμενος και μπροστά στο σκορ με το απίστευτο 7-6 του Φώτη Μπλάνη. Οι δύο ομάδες πήγαν ωστόσο στο ημίχρονο με το ισόπαλο 7-7!

Το «ξέσπασμα» της τουρκικής ομάδας σε συνδυασμό με μια ολιγόλεπτη αδράνεια του Υδραϊκού, «άνοιξαν» ακόμα περισσότερο το σκορ και επέτρεψαν στην Γαλατασαράϊ να προηγηθεί με 15-10 στο τρίτο μέρος, γεγονός που κλόνισε το ελληνικό σύνολο. Η ανατροπή δεν έμοιαζε απίθανη για την ομάδα του Νίκου Καραμάνη και με πρωτοπόρο τον Χάρη Ρομπόπουλο, η ελληνική ομάδα έφτασε μέχρι πολύ κοντά – στο 16-14 (Μπερτόλης 04:19 παραπάνω) – «μπαίνοντας» ξανά στον ρυθμό του ματς. Παρόλα αυτά, το 17-15 δια χειρός Ρομπόπουλου στα 01:06 ήταν πολύτιμο, ωστόσο ο χρόνος δεν επαρκούσε για ισοφάριση και νίκη για τον Υδραϊκό.

ΥΔΡΑΪΚΟΣ – GALATASARAY ISTANBUL 15-18

Τα οκτάλεπτα: 4-4, 3-3, 3-8, 5-2