«Έβαλε πλώρη» για την τρίτη θέση ο Εθνικός Πειραιά!

Μία πολύ σημαντική νίκη πέτυχε ο Εθνικός Πειραιά στο κολυμβητήριο «Π.Καπαγέρωφ» εκεί όπου επικράτησε του ΑΛΙΜΟΥ ΝΑΣ BETSSON με 14-9 για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών.

Οι αθλήτριες του Στέφανου Λέανδρου μπήκαν δυναμικά στην αναμέτρηση παίρνοντας το προβάδισμα από νωρίς, το οποίο εν συνεχεία δεν απώλεσαν σε κανένα σημείο του αγώνα. Το παιχνίδι είχε υψηλό επιθετικό ρυθμό ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, με τις γηπεδούχες να κλείνουν τα πρωτα 16 λεπτά προηγούμενες 9-6. Το δεύτερο ημίχρονο είχε παρόμοια μορφή, με τις γηπεδούχες να φτάνουν στη νίκη που τις φέρνει στην τρίτη θέση και τους 27 βαθμούς στον βαθμολογικό πίνακα, ενώ ο ΑΛΙΜΟΣ ΝΑΣ BETSSON έμεινε στους 24. Πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης ήταν η Άλκηστη Μπενέκου με 5 τέρματα.

Η διακύμανση του αγώνα…

Ο Εθνικός Πειραιά άνοιξε το σκορ στο 7:34 με την Ιουλιάννα Κοντονή από τα αριστερά της περιφέρειας, ενώ στο 7:06 η Άλκηστη Μπενεκου έκανε από το φουνταριστό το 2-0 μετά από πάσα της Άντριους. Ο ΑΛΙΜΟΣ ΝΑΣ BETSSON μείωσε στο 4:34 με την Έλενα Πάτερου να εκτελεί από τα αριστερά για το 2-1 και την Έφη Κατσιμπρή να απαντάει με πανομοιότυπο τρόπο για το 3-1, ενώ η Ιουλιάννα Κοντονή έκανε το 4-1 στην κόντρα έπειτα από αποβολή που κέρδισε η Φοίβη Χατζηκυριακάκη. Στο 1:59 η Αλεξάνδρα Ασημάκη κέρδισε αποβολή, εκτέλεσε η ίδια με την Σωτηρέλη να αποκρούει και την Σήλια Λογοθέτη να παίρνει το ριμπάουντ και να μειώνει σε 4-2, με τις γηπεδούχες να απαντούν με περιφερειακό σουτ της Μαρίσσας Ρακιντζή για το 5-2. Σε εκείνο το σημείο και ενώ το παιχνίδι είχε υψηλό επιθετικό τέμπο η Νίκη Πιοβάν σκόραρε με σουτ από την κορυφή της περιφέρειας για το 5-3. Το τελευταίο τέρμα του οκταλέπτου ήρθε από σουτ της Έφης Κατσιμπρή λίγα δευτερόλεπτα πριν από την εκπνοή.

Στην εκκίνηση του δευτέρου οκταλέπτου η Άλκηστη Μπενέκου με γύρισμα από το φουνταριστό πέτυχε το δεύτερο τέρμα της, κάνοντας το 7-3, ενώ οι αθλήτριες του Βαγγέλη Πάτερου μείωσαν σε 7-4 με την Ευδοκία Τσιμάρα στην κόντρα. Ακολούθως, οι γηπεδούχες βρήκαν και πάλι σκορ με την Έφη Κατσιμπρή στον παραπάνω από αριστερά για το 8-4, με την Σήλια Λογοθέτη, να σκοράρει με μία εξαιρετική λόμπα από την περιφέρεια για το 8-5. Τρία περίπου λεπτά πριν το τέλος η Άλκηστη Μπενέκου κέρδισε αποβολή, με την ίδια να τελειώνει τη φάση με «τιπ» στη μπάλα έπειτα από πάσα της Φοίβης Χατζηκυριακάκη, με την Νεφέλη Χαλδαίου να μειώνει από την περιφέρεια σε 9-6.

Το πρώτο γκολ του δευτέρου ημιχρόνου ήρθε από την Φοίβη Χατζηκυριακάκη με σουτ από τα δεξιά της περιφέρειας, ενώ στη 4:04 η Άλκηστη Μπενέκου κέρδισε πέναλτι, με την Μαρία Λάζαρη να αποκρούει την εκτελεί την εκτέλεση της Κανετίδου, η οποία όμως αμέσως μετά σκόραρε σε κόντρα 1-0 για το 11-6, ενώ η Άντριους στο 2:01 εκτελεί και εκείνη στην κοντρα για το 12-6. Στο τέλος τρίτου οκταλέπτου η Στέφανος Λέανδρος δέχθηκε κίτρινη κάρτα ενώ σχεδόν για ένα οκτάλεπτο Εθνικός και ΑΛΙΜΟΣ στερήθηκαν των υπηρεσιών της Ιουλιάννας Κοντονή και της Σήλιας Λογοθέτη αφού είχαν αμφότερες από τρεις ποινές.

Στο τέταρτο και τελευταίο οκτάλεπτο, η Μαργαρίτα Μπιτσάκου κέρδισε παραπάνω στα δύο μέτρα με την Νεφέλη Χαλδαίου να εκτελεί άμεσα για το 12-7, ενώ ακολούθως η Έφη Κατσιμπρή έκανε το 13-7, από κοντά και η Αλεξάνδρα Ασημάκη το 13-8 με γυριστό σε αλλεπάλληλες φάσεις. 2:59 πριν από τη λήξη της αναμέτρησης η Άλκηστη Μπενέκου έκανε το 14-8 ενώ κάτω από τα δοκάρια των «κυανόλευκων» πέρασε η Αναστασία Μεκρή. Το τελευταίο τέρμα της αναμέτρηση πέτυχε η Νεφέλη Χαλδαίου που έκανε το 14-9 με περιφερειακό σουτ.

Τα οκτάλεπτα: 6-3, 3-3, 3-0, 2-3

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Στέφανος Λέανδρος): Σωτηρέλη, Καραμπέτσου, Μπορίσοβα, Λασκαρίδου, Κοντονή 2, Μπέτα, Χατζηκυριακάκη 1, Μπενέκου Α 5, Ρακιντζή 1, Κανετίδου 1, Μπενέκου Ι, Άντριους 1, Μπεκρή, Κατσιμπρή 3, Κλαψιανού

ΑΛΙΜΟΣ ΝΑΣ BETSSON (Βαγγέλης Πάτερος): Λάζαρη, Χαλδαίου 3, Κοβάσεβιτς, Πιοβάν 1, Λυκοθανάση, Πάτερου 1, Ασημάκη 1, Λογοθέτη 2, Μιχαϊλοβιτς, Μπιτσάκου Μ, Τσιμάρα 1, Χέλμη, Καραγιάννη, Κύρκου, Θεοφανοπούλου