Έτοιμος για Μλάντοστ!

Οι πρωταθλητές Ευρώπης κέρδισαν το απόγευμα στο Περιστέρι, τον ΓΣΠ με το ευρύ 20-3 και πήραν μια ακόμη νίκη στην Α1 ανδρών.

Οι Πειραιώτες με γκολ των Αργυρόπουλου, Φουντούλη, Γούνα, Γενηδουνιά και Ομπράντοβιτς ήταν μπροστά στην πρώτη περίοδο με 5-0.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο ΓΣΠ βρήκε το πρώτο γκολ στο ματς με τον Γερακούδη στον παραπάνω (1/3), σε μια περίοδο όπου ο Καζάκος ήταν εξαιρετικός κάτω από τα δοκάρια και χρειάστηκε ο Πάουλο Ομπράντοβιτς να βάλει όλη του την τέχνη για να σημειώσει δυο υπέροχα τέρματα για το 1-7.

Με αλλαγές στο τέρμα ξεκίνησαν και οι δυο ομάδες. Ο Βλάχος χρησιμοποίησε τον Στέφανο Γαλανόπουλο ενώ ο Κώστας Λούδης έριξε στο ματς τον Στέλιο Δαλμάρα, οποίος παίζει ως δανεικός από τον Ολυμπιακό στο Περιστέρι.

Οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν τον πρώτο παραπάνω της περιόδου αλλά στον επόμενο ο Μυλωνάκης έβγαλε πάσα πάρε βάλε στον Δερβίση (1-9, στον παραπάνω). Ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι πολύ καλός αμυντικά και επιθετικά ο Γούνας πάλι στον παραπάνω (4/6) έγραψε το 1-10. Σε μια από τις πολλές κόντρες που έβγαλαν οι φιλοξενούμενοι σκόραρε και ο νεαρός Χαλυβόπουλος (1-11). Ο Αργυρόπουλος που είχε ανοίξει το σκορ στον αγώνα με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έγραψε το 1-12 για τον Ολυμπιακό, για να πετύχει το 1-13 ο Γούνας στον παίκτη παραπάνω.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τον ΓΣ Περιστερίου να κερδίζει αποβολή και να την κάνει γκολ, ο Αγκόρτσας (2-13, 2/4 παραπάνω για τους γηπεδούχους) ενώ ο ίδιος παίκτης από τη θέση του φουνταριστού με γυριστό πέτυχε και το 3-13, κερδίζοντας το χειροκρότημα από την εξέδρα. Ο «Θρύλος» απάντησε με τον Κάκαρη στον παραπάνω (3-14, 6/8 για τον Ολυμπιακό), με τον Φουντούλη από την περιφέρεια (3-15) και με τον Γούνα στην κόντρα δυο φορές (3-17), για να σκοράρει και πάλι στην κόντρα, αυτή τη φορά ο Ομπράντοβιτς (3-18). Ο Μυλωνάκης σε αντεπίθεση για τον Ολυμπιακό έγραψε το 19-3 ενώ ο Χανιώτης άσος έβγαλε υπέροχη ασίστ για τον Δερβίση που διαμόρφωσε το τελικό 20-3 για τους πρωταθλητές Ευρώπης.

Τα οκτάλεπτα: 0-5, 1-3, 0-5, 2-7.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ: Καζάκος, Παπανικολάου, Τσιφτσής, Παζαΐτης, Γερακούδης 1, Κουκουμάκης, Σκαρπέλης, Φαναριώτογλου, Αγκόρτσας 2, Κλήμος, Φωκάς, Τσαγκάρης, Δαλμάρας, Γιαννουλάτος, Αμπατζής.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πάβιτς, Μυλωνάκης 1, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 2, Νικολαΐδης, Δερβίσης 2, Κάκαρης 1, Γούνας 5, Αργυρόπουλος 3, Ομπράντοβιτς 4, Γαλανόπουλος, Χαλυβόπουλος 1.