Τα Χανιά σταμάτησαν τον Απόλλωνα!

Μια μεγάλη νίκη πέτυχε το Σάββατο ο ΝΟ Χανίων, καθώς κατόρθωσε να ανακόψει την τρομερή πορεία του Απόλλωνα Σμύρνης στην Κρήτη, επικρατώντας 8-7!

Στη 2η περίοδο του αγώνα αποβλήθηκε με αντικατάσταση ο Νίκολα Μοσκόφ, γεγονός που άλλαξε τα δεδομένα της αναμέτρησης, με τους παίκτες του Ηλία Μαχαίρα να πετυχαίνουν μια νίκη που αποτελεί ανάσα για τα Χανιά που είχαν κολλήσει στους 18 βαθμούς και τώρα έχουν 21, ελπίζοντας ότι θα αποφύγουν τα Πλέι Άουτ.

Από την άλλη, η ομάδα του Γιάννη Κατρουζανάκη παραμένει ολομόναχη στην 3η θέση με 45 βαθμούς.

Οι Χανιώτες μπήκαν αποφασισμένοι, πήραν προβάδισμα ένα και δύο γκολ στη διάρκεια του αγώνα (6-4 στο ημίχρονο), αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 6-6 και 7-7.

Ο Ματέι Νάστραν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι 1:39 πριν από το φινάλε, έδωσε την πολύτιμη νίκη στον ΝΟ Χανίων.

ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 8-7

Οκτάλεπτα: 4-3, 2-1, 1-2, 1-1.

ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ (Ηλίας Μαχαίρας): Λεβεντάκης, Αποστολάκης 1, Πετρόχειλος, Νάστραν 3, Χατζηκυριακάκης, Μπατάκης, Βουλγαράκης, Χαριτάκης, Μπαριωτάκης 2, Κατσουλάκης 1, Αγιωργούσης 1, Μαζοκοπάκης, Πολογεώργης, Λειψάκης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιάννης Κατρουτζανάκης): Γαλανίδης, Ραμίρεζ 2, Μητρόπουλος, Σαρτζετάκης, Μοσκόφ 1, Θεοδόσης – Παπαλουκάς, Παπαδόπουλος Γ. 1, Μαυρωτάς Λ., Παπαγεωργίου, Δερμιτζάκης 2, Γραμματικός 1, Αλαμάνος, Κουμής.

Διαιτητές: Πολυχρονόπουλος, Κραβαρίτης

Αλυτάρχης: Νίκος Βλαζάκης