Όρθια η Βουλιαγμένη στον Πειραιά – Εξαιρετικός o Εθνικός!

Σε μεγάλο ντέρμπι εξελίχθηκε στον Πειραιά η αναμέτρηση του Εθνικού με τη Βουλιαγμένη, με τους γηπεδούχους να φτάνουν πολύ κοντά σε ένα σπουδαίο τρίποντο, κάνοντας εξαιρετική εμφάνιση για τρία οκτάλεπτα.

ΕΘΝΙΚΟΣ – ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ 5-6

Ωστόσο, η ομάδα του Κώστα Λούδη συνήλθε στο τέταρτο οκτάλεπτο και ανέτρεψε πλήρως τα δεδομένα του αγώνα με ένα επιμέρους 4-1, κατακτώντας το διπλό σε μια από τις δυσκολότερες έδρες του πρωταθλήματος.

Οι άνθρωποι του Εθνικού διαμαρτύρονται έντονα για την τελευταία φάση του αγώνα, όπου με κατοχή για την ομάδα τους δεν δόθηκε πέναλτι στα 2μ όπως υποστηρίζουν, με τις διαμαρτυρίες να ακολουθούν την τελευταία κόρνα της γραμματείας.

Με αυτή τη νίκη ο ΝΟΒ έφτασε τους 51 βαθμούς, ενώ ο Εθνικός που έπαιξε εξαιρετικά απόψε, παρέμεινε στους 34.

Play by Play

Ένας εξαιρετικά σοβαρός Εθνικός παρουσιάστηκε στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης με τη Βουλιαγμένη, με την ομάδα του Φάνη Κουντουδιού να αιφνιδιάζει παίρνοντας προβάδισμα με 2-0, ενώ σε συνδυασμό με τις καλές άμυνες και τον Παναγιώτη Τζωρτζάτο στο τέρμα κατάφερε να προηγείται στο ημίχρονο με 3-1, χάρη σε γκολ του Φώσκολου, ενώ είχε μεσολαβήσει τέρμα του Κυριάκου Ποντικέα για τον ΝΟΒ.

Την ίδια ώρα η ομάδα του Κώστα Λούδη είχε κακές επιλογές στην επίθεση και συγκεκριμένα στον παίκτη παραπάνω, όπου δεν είχε καταφέρει να σκοράρει στα πρώτα δεκαέξι λεπτά της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΝΟΒ δεν μπορούσε να βρει λύση στο κακό παραπάνω, ωστόσο διόρθωσε την άμυνά του, συν την άνοδο του Ζερδεβά και κατάφερε να μειώσει σε 3-2 με τον αρχηγό του, Χρήστο Αφρουδάκη περίπου 3:30 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.

Κι όμως, ο Εθνικός κατάφερε να βρει δίχτυα σε προσπάθεια στον παίκτη παραπάνω μετά από αρκετά λεπτά, με τον Φώσκολο να σκοράρει από το δεύτερο δοκάρι βγαίνοντας ψηλά στο νερό για να γράψει το 4-2 υπέρ του «Αυτοκράτορα», σκορ το οποίο έκλεισε το οκτάλεπτο.

Στην τέταρτη περίοδο, η Βουλιαγμένη ξεκίνησε να πιέζει για να ανατρέψει τη διαφορά και κατάφερε να μειώσει σχετικά γρήγορα σε 4-3 με γκολ από την περιφέρεια, με τους τερματοφύλακες Τζωρτζάτο και Ζερδεβά να αποκτούν πρωταγωνιστικό ρόλο στην αναμέτρηση.

3:30 λεπτά πριν τη λήξη ο ΝΟΒ σκόραρε σε παίκτη παραπάνω από αριστερά και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 4-4 τον αγώνα, ενώ στην αμέσως επόμενη επίθεση κατάφερε να προηγηθεί για πρώτη φορά με γκολ του Χρυσοσπάθη (4-5).

Μάλιστα, ο ΝΟΒ κατάφερε να γείρει υπέρ του τη πλάστιγγα κάνοντας το 4-6 περίπου 1:30 λεπτό πριν το τέλος του αγώνα και ενόσω είχε αποβληθεί για διαμαρτυρία ο Διονύσης Καρούντζος του Εθνικού.

Ωστόσο, ο «Αυτοκράτορας» δεν τα παράτησε και μείωσε άμεσα σε 5-6, σε παίκτη παραπάνω.

Στο ένα λεπτό που απέμενε, ο Φάνης Κουντουδιός κάλεσε τάιμ άουτ με μια επίθεση να απομένει και οι άνθρωποι του Εθνικού διαμαρτυρήθηκαν για παράβαση πέναλτι πάνω στον φουνταριστό τους, η οποία δεν δόθηκε με τη νίκη να πηγαίνει στη Βουλιαγμένη, η οποία παρότι δεν έπιασε τα αγωνιστικά της στάνταρ έδειξε ψυχραιμία στα τελευταία λεπτά.

Οκτάλεπτα: 1-0, 2-1, 1-1, 1-4.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Φάνης Κουντουδιός): Τζωρτζάτος, Τζώρτζης, Θαλασσινός, Κόχειλας Ν., Χονδροκούκης, Παπαγεωγίου, Παπαδόγκωνας, Καρούντζος 1, Φώσκολος 2, Μπεριστιάνος 2, Γέμελος, Σκληρός, Πιττούλης, Πρωτοψάλτης.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Κώστας Λούδης): Ζερδεβάς, Κοπελιάδης, Σαρτζετάκης, Βάσιτς, Χρυσοσπάθης 2, Γούβης, Αφρουδάκης 2, Καπετανάκης, Ποντικέας 1, Καπότσης, Γκιουβέτσης, Σολανάκης 1, Κουρούβανης Δ., Δήμου, Κουρούβανης Ν.

Διαιτητές: Μπουδραμής, Μαρκοπούλου