Διπλό του Εθνικού στην Κρήτη!

Με το μεγάλο διπλό φεύγει από το Ηράκλειο ο Εθνικός Πειραιώς, καθώς οι «κυανόλευκες» κατάφεραν να κερδίσουν εκτός έδρας τον ΝΟ Ρεθύμνου με σκορ 10-7 για την 5η αγωνιστική της Γ’ φάσης.

Η ομάδα του Κώστα Βαμβακάρη βρέθηκε πίσω στο σκορ 6-5 στο ημίχρονο, ωστόσο από εκεί και πέρα έσφιξε την άμυνα της και με ένα επιθετικό σερί (1-4)  επέβαλε την κυριαρχία της, φθάνοντας παράλληλα τους 7 βαθμούς σε πέντε αγώνες.

Από την άλλη, οι παίκτριες του Κώστα Φιτσανάκη μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα και προηγούνταν στα πρώτα 16 λεπτά της αναμέτρησης, ωστόσο στη συνέχεια δεν κατάφεραν να βρουν επαφή με τα δίχτυα και έμειναν πίσω.

Οκτάλεπτα: 3-3, 3-2, 0-1, 1-4.

ΝΟ Ρεθύμνου: Κυριακάκη Φ., Σαφέτη 1, Καριπίδου Μ., Κυριακάκη Κ., Φαρμάκης Μ., Γαβαλά, Συριανόγλου, Στρατιδάκη, Πέττα, Φαρμάκη Ελ. 5, Πατσαχάκη, Λιμπιτάκη, Φραγγελάκη, Καριπίδου Η. 1, Μαλλιαρού

Εθνικός: Δουρέκα Σ., Καλαργυρού 1, Δουρέκα Αδ., Βάσιλα 1, Μουταφιάν 1, Κούβδου, Λογοθέτη 1, Αποστολίδου, Φραγκιουδάκη, Γκούζουλα, Νιαρχάκου 4, Τζούρκα, Κατσιμπρή 1, Χατζηκυριακάκη 1.