Ολομόναχη στην τρίτη θέση της Α1 η ΧΙΟΣ!

Μια νίκη που της εξασφαλίζει την είσοδο στα πλέι οφ του πρωταθλήματος πέτυχε το Σάββατο η Χίος του Μιχάλη Λαζαρίδη, η οποία επικράτησε 10-7 του Π.Φαλήρου στο νησί για τη 16η αγωνιστική.

Οι Χιώτες έφτασαν τους 30 βαθμούς και βρίσκονται ολομόναχοι στην 3η θέση της Α1, μπροστά από τον Εθνικό (28β.), ενώ αντίθετα το Π.Φάληρο του Νίκου Μαμούρη παράμεινε στους 21 σε ισοβαθμία με τον ΑΝΟΓ.

Το παιχνίδι στο Ιωνικό δεν ήταν από εκείνα που ο νικητής διαφαινόταν εξ αρχής, παρότι οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα.

Το Π.Φάληρο έδειξε να έχει παλμό στο δεύτερο ημίχρονο και σκόραρε αρκετά τέρματα στο 3ο οκτάλεπτο, ωστόσο στην κρίσιμη τελευταία περίοδο η Χίος κατάφερε να κρατήσει απαραβίαστη την εστία του Φίλιππου Καραμπέτσου και να πάρει μια σημαντική νίκη.

ΝΟ ΧΙΟΥ – ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ 10-7

Οκτάλεπτα: 1-0, 3-2, 4-5, 2-0.

ΝΟ ΧΙΟΥ (Μιχάλης Λαζαρίδης): Καραμπέτσος, Μιμίδης 2, Ρουστάμοφ 2, Τεσάνοβιτς, Μόκκας, Καρακάσης 1, Κανδιόγλου, Πανταζόπουλος 2, Παπούκας 2, Σωτηράκης, Καλογεράκος, Πέττας, Αϊβαλιώτης, Σωτηριανός, Καζάζης 1.

ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ (Νίκος Μαμούρης): Τσαλκάνης, Γωνιωτάκης, Γαρδίκας, Αλαφραγκής 1, Κουρλιάφτης, Θεοδωρόπουλος, Κάκαρης 2, Αθανασίου, Τσαχιλίδης, Τρούλος 2, Σπηλιωτόπουλος, Γαβαλάς Ι., Κατσαγούνος, Λιαπάκης 2, Φυτάλης.

Διαιτητές: Μπιράκης, Αχλαδιώτης