ΕΠΙΚΟ Come Back Χίου κόντρα στον Απόλλωνα!

Τα προηγούμενα που είχαν οι δύο ομάδες έκαναν την εμφάνιση τους και το Σάββατο για τη 19η αγωνιστική της Α1 ανδρών, με Χίο και Απόλλωνα Σμύρνης να δίνουν μια σκληρή μάχη στο «Ιωνικό» κολυμβητήριο με τις εντάσεις και τις συρράξεις να είναι στο μενού σχεδόν όλων των οκταλέπτων.

Χίος – Απόλλων Σμύρνης 9-8

Με το μαχαίρι στα δόντια μπήκαν οι παίκτες του Γιάννη Κατρουζανάκη και στο ημίχρονο προηγούνταν με σκορ 7-2 (!), ενώ έπειτα ακολούθησε ο χαμός, με την τρίτη περίοδο να διαρκεί περίπου 25 λεπτά, καθώς είχε προκληθεί γενικευμένη σύρραξη ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων.

Στο τρίτο οκτάλεπτο η ομάδα του Μιχάλη Λαζαρίδη επεδίωξε τη μεγάλη ανατροπή και μείωσε έως και σε 7-6, όμως ο Απόλλωνας έκλεισε το τρίτο οκτάλεπτο με γκολ (8-6).

Στην τελευταία περίοδο, το πρώτο γκολ που σημειώθηκε ήταν από πλευράς Χίου με σκόρερ τον Παπούκα και έμελλε να βάλει φωτιά στα εναπομείναντα τρία λεπτά της αναμέτρησης, κάτι που επιβεβαιώθηκε με τους Χιώτες να κάνουν επικό come back με δύο γκολ από Πανταζόπουλο και Καζάζη, τέρματα τα οποία σε συνδυασμό με μια απόκρουση του Φίλιππου Καραμπέτσου στο τελευταίο λεπτό έδωσαν την τεράστια νίκη στον ΝΟΧ!

Να σημειωθεί ότι Απόλλωνας αγωνίστηκε τέσσερα λεπτά με παίκτη παραπάνω στο δεύτερο ημίχρονο λόγω αποβολής χωρίς αντικατάσταση του Τεσάνοβιτς, ωστόσο δεν μπόρεσε να σκοράρει με αριθμητικό πλεονέκτημα.

Μαζί με τον Τεσάνοβιτς, αποβλήθηκε με αντικατάσταση ο Νίκολα Μοσκόφ του Απόλλωνα.

H συγκεκριμένη νίκη φέρνει τη Χίο αγκαλιά με την 3η θέση, καθώς έχει πια 36 βαθμούς, ενώ ο Απόλλωνας έχει 25, όμως έχασε χρυσή ευκαιρία να πάρει προβάδισμα εισόδου στα πλέι οφ.

Οκτάλεπτα: 2-3, 1-4, 3-1, 3-0

ΝΟ ΧΙΟΥ (Μιχάλης Λαζαρίδης): Καραμπέτσος, Μιμίδης, Ρουστάμοφ 2, Τεσάνοβιτς 1, Καλαργυρός, Καρακάσης, Κανδιόγλου 1, Πανταζόπουλος 1, Παπούκας 1, Μαρουλάς, Καλογεράκος, Πέττας, Αϊβαλιώτης, Σωτηριάνος, Καζάζης 3.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιάννης Κατρουζανάκης): Γρηγοριάδης, Μαυρωτάς, Μητρόπουλος, Φωκάς, Μοσκόφ 3, Καλλιοράκης 1, Παπαδόπουλος Γεώρ., Λέκιτς, Παπάκος 1, Δερμιτζάκης Δ. 2, Δερμιτζάκης Χ. 1, Καστανάκης, Γιαννουρής.

Διαιτητές: Παιρακταρίδης, Πολυχρονόπουλος