Τα «έσπασε» η Σπαντάου με «θύμα» την Έγκερ του Βλαχόπουλου!

Η Σπάνταου χτύπησε για άλλη μια φορά: Μετά από τη νίκη της επί της Σόλνοκ με 10-9, οι Γερμανοί νίκησαν την άλλη ουγγρική ομάδα την Eger του Άγγελου Βλαχόπουλου με σκορ και πάλι 10-9.

Αποτέλεσμα κορυφής πήρε η Ντιναμό Μόσχας, η οποία απέσπασε ισοπαλία από τη Μπαρτσελονέτα με 7-7 και παρέμεινε στη 2η θέση του ομίλου της, πίσω από τον Ολυμπιακό.

Αν και ακόμα έχουμε μερικές μέρες μέχρι τα Χριστούγεννα, ο Ολυμπιακός πήρε ήδη το δώρο του: Η ελληνική ομάδα κέρδισε σε μια πραγματικά πολύτιμη νίκη στη Βουδαπέστη, επί της Ορβοσι.

Οι Έλληνες μετά από πέντε γύρους είναι η μόνη αήττητη ομάδα, ενώ οι Ούγγροι έχασαν τον τρίτο τους αγώνα (δύο φορές εντός έδρας), μια απογοητευτική διαδρομή μετά από δύο νίκες στο ξεκίνημα.

Στα χαρτιά η Γιουγκ φαινόταν να είναι η πιο απειλητική αντίπαλος για τον Ολυμπιακό αλλά οι Κροάτες φαίνεται να είναι λίγο πιο αδύναμοι από ό, τι τα προηγούμενα χρόνια όταν κέρδισαν το τρόπαιο το 2016 και ήρθαν δεύτεροι τον περασμένο Μάιο. Έχασαν στη Μόσχα, έχασαν εντός έδρας  με την Μπαρτσελονέτα και τώρα πάλι στη Μπρέσια από τους Ιταλούς καμικάζι του Σάντρο Μπόβο.

Ένας γεμάτος δράση αγώνας με 35 ποινές (!), όπου οι Ιταλοί είχαν τις περισσότερες πιθανότητες, ενώ οι Κροάτες είχαν κάποια σκαμπανεβάσματα, συμπεριλαμβανομένων και δύο ποινών. Η Μπρέσια πέτυχε τρία συνεχόμενα γκολ μετά από το 3-3 και υπερίσχυε με 7-4 στην τρίτη περίοδο, όταν η Γιουγκ σκόραρε δύο γκολ πριν το τέλος. Το αποτέλεσμα κρίθηκε στα 25 τελευταία δευτερόλεπτα. Το ότι η  Μπρέσια κέρδισε τη Γιούγκ με 9-8, είναι μια πολύ καλή είδηση ​​για τον Ολυμπιακό, ο οποίος παραμένει ως ο μοναδικός αήττητος.

Η Μπαρτσελονέτα  μετράει τρείς ισοπαλίες μέχρι στιγμής, η δεύτερη εντός έδρας. Οι Ρώσοι της Ντιναμό έκαναν ένα καλό ξεκίνημα και είχαν το προβάδισμα με 0-3, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να επιστρέψουν ακόμα και στη μέση της δευτέρας περιόδου. Η τρίτη περίοδος ανήκε στους Ισπανούς, έβαλαν γκολ σε 64 δευτερόλεπτα και στη συνέχεια πήραν το προβάδισμα για πρώτη φορά με 6-5. Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στην τέταρτη και τελευταία περίοδο και κατόρθωσαν να πάρουν το μεγάλο διπλό.

Το Ανόβερο νίκησε την Παρτιζάν με μεγάλη ευκολία. Οι νεαροί Σέρβοι δεν μπορούσαν να υπερισχύσουν, η γερμανική πλευρά έκανε ένα ηγετικό 9-2 στο ημίχρονο και με αυτή τη διαφορά σχεδόν έληξαν και τον αγώνα με το τελικό 16-6.

Η άλλη γερμανική ομάδα η Σπανταου, προκάλεσε μια αναταραχή στον Β’ όμιλο κερδίζοντας με 10-9 την Έγκερ.

Η Σάμπαντελ έχασε ένα κρίσιμο παιχνίδι από τη Στεάουα με ένα γκολ διαφορά μόλις 9 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα.

Το παιχνίδι της Προ Ρέκο με τη Γιάντραν έληξε με 5-15 με τους Ιταλούς να μην αφήνουν τους Μαυροβούνιους να πάρουν ούτε ανάσα στο τελευταίο οκτάλεπτο, σημειώνοντας 7 γκολ.

Τέλος η Σόλνοκ κέρδισε την Άλφεν με 6-17, κρατώντας μια πολύ καλή άμυνα στον τελευταίο αγώνα για το Champions League για φέτος.

Η 6η αγωνιστική είναι προγραμματισμένη για τις 13 Ιανουαρίου 2017.

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΕΤΑ      7     ΔΥΝΑΜΟ ΜΟΣΧΑΣ     7    (1-3, 2-2, 3-0, 1-2)

Μπαρτσελονέτα:Munarriz 3, Mallarach 3, Perrone.
Δυναμό Μόσχας: Lazarev 4, Nagaev 2, Latypov.

ΑΝΝΟΒΕΡΟ             16     ΠΑΡΤΙΖΑΝ                6    (5-2, 4-0, 4-2, 3-2)

Αννόβερο: Radovic 6, Real Bukowski 2, Jokic 2.
Παρτιζάν: Vucinic 2, Andrejevic 2, . Jankovic, Lazic.

ΟΡΒΟΣΙ                   6      ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ         10    (2-3, 1-2, 2-4, 1-1)

OSC: Salamon 3, Seman , Erdely, Bundschuh.
Ολυμπιακός: Γεννηδουνιάς 3, Φουντούλης 2, Γούνας 2, Νικολαϊδης, Μουρίκης, Obradovic.

ΜΠΡΕΣΙΑ                 9      ΓΙΟΥΓΚ      8     (2-2, 4-1, 1-3, 2-2)

Μπρέσια:Janovic 3, Nora 2, Rizzo 2, Vukcevic, C. Presciutti.
Γιούγκ: Renzuto Iodice 3, Fatovic 2, Jokovic, Garcia, Pavlicevic.

Β’ ΟΜΙΛΟΣ

ΣΑΜΠΑΝΤΕΛ              10     ΣΤΕΑΟΥΑ                11   (0-3, 4-4, 3-1, 3-3)

Σαμπαντέλ: Fenoy Valverde 3, Carrasco 2, Carillo Gemar 2, Matoso, Lopez Escribano, Gallego.
Στεάουα: Gheorghe 3, Buljubasic 3, Murisic 2, Dj. Filipovic, Chovieanu, Delgado.

ΓΙΑΝΤΡΑΝ                    5     ΠΡΟ ΡΕΚΚΟ            15   (2-3, 0-2, 1-3, 2-7)

Γιάντραν:Ukropina, Krijestorac, Merkulov, Gardasevic, Petkovic.
Προ Ρέκκο: Di Fulvio 4, Ivovic 4, Mandic 2, Molina, Echenique, Alesiani, Filipovic, Aicardi.

ΑΛΦΕΝ                        6     ΣΟΛΝΟΚ                 17   (1-4, 4-5, 1-5, 0-3)

‘Αλφεν: Indjic 2, M. Filipovic 2, Van Mil, Coric
Σολνόκ: Younger 4, Prlainovic 3, Aleksic 3, Jansik 2, Mi. Cuk, G. Kis, Fulop, Batori, Hangay.

ΣΠΑΝΤΑΟΥ                 10     ΕΓΚΕΡ                      9   (3-4, 4-3, 2-0, 1-2)

Σπάνταου: Reibel 3, Negrean 2, Stamm 2, Dedovic, Pjesivac, Gielen.