#ChampionsLeague: Πώς να χάσει αυτός ο «Θρύλος»;

Ομοψυχία, άμυνα και ομαδικότητα βοήθησαν για ακόμη μια φορά τον Ολυμπιακό να πετύχει το στόχο του στο Τσάμπιονς Λιγκ, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» πήραν με επιβλητική εμφάνιση ακόμη μια νίκη, αυτή τη φορά στην έδρα της OSC.

Ολυμπιακός – OSC 10-6

Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου με εξαιρετικά διαβασμένη άμυνα και αλτρουισμό στην επίθεση, ιδιαίτερα στον παίκτη παραπάνω, κατάφεραν να επικρατήσουν 10-6 των Ούγγρων και να συνεχίσουν ως πρώτοι στον όμιλο της διοργάνωσης με το αήττητο, ενώ σημείωσαν το δεύτερο σερί διπλό μετά τη Μπρέσια.

Ο Ολυμπιακός δεν αστειεύεται φέτος και στη Βουδαπέστη κέρδισε γιατί είναι πιο δεμένο σύνολο από την OSC, την οποία μετά το δεύτερο οκτάλεπτο έριξε στα σχοινιά, αξιοποιώντας τον παίκτη παραπάνω και τις κερδισμένες ποινές από τον Κώστα Μουρίκη και τον Δημήτρη Νιικολαΐδη.

Η υπεροχή των Ελλήνων έφερε εκνευρισμό στις τάξεις της Όρβοσι, κάτι που ήταν διακριτό από την τηλεοπτική μετάδοση, με τον Ολυμπιακό να διατηρείται στον «αφρό» στο δεύτερο ημίχρονο, όσο ο Γιόσιπ Πάβιτς δεν έτρωγε γκολ. Μάλιστα, στα τελευταία λεπτά ο «Θρύλος» έκλεβε μπάλες πίσω και σκόραρε στην κόντρα μπροστά, με τους Ούγγρους να έχουν πετάξει λευκή πετσέτα!

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού απόψε ο Ντίνος Γενηδουνιάς με τρία γκολ!

Οκτάλεπτα: 2-3, 1-2, 2-4, 1-1.