Απίστευτος τελικός «θρίλερ» και δεύτερη στον πλανήτη η Εθνική Παίδων!

by ΓΙΩΡΓΟΣ ΦΡΑΓΚΑΚΗΣ

Η Εθνική Παίδων έπειτα από ένα απίθανο ντέρμπι κόντρα στην Ουγγαρία στον τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος, ηττήθηκε στα σημεία με 11-10 και σκαρφάλωσε στην δεύτερη θέση του κόσμου.

Μετά την απίθανη νίκη ανατροπή επί του Μαυροβουνίου, η Ελλάδα εξασφάλισε μετάλλιο στο πρώτο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα παίδων στο Βόλο, αντιμετωπίζοντας την Ουγγαρία για την κατάκτηση του χρυσού.

Το παιχνίδι ήταν από την αρχή πολύ «σφιγχτό» όπως είναι φυσικό σε ένα μεγάλο τελικό. Οι Ούγγροι όμως άνοιξαν τον χορό των γκολ όμως η Εθνική βρήκε μία τρομερή απάντηση από τα αριστερά με ωραίο σκαστό σουτ του Λασκαρίδη κάνοντας το 1-1. Στο 4:57 ο Νάγκι έδωσε νέο προβάδισμα στους Κροάτες με δυνατό σουτ από την κορυφή της περιφέρειας. Ο Μεπελέσης όμως πέτυχε ένα φοβερό τέρμα στον παραπάνω ισοφαρίζοντας σε 2-2 στο 1:09.

Το δεύτερο οκτάλεπτο ξεκίνησε με τις ομάδες να παίζουν σκληρή άμυνα για ενάμιση περίπου λεπτό, όμως το γόρδιο δεσμό έκοψε ο Ιωσήφ Κόκκινος με έναν κεραυνό στο 6:37 κάνοντας το 3-2 και δίνοντας το πρώτο ελληνικό προβάδισμα στο παιχνίδι. Δύο όμως συνεχόμενα γκολ από πλευράς Ούγγρων έκαναν το 3-3 και το 4-3 αντίστοιχα. Στο 2:50 πριν την εκπνοή του ημιχρόνου ο Χρήστος Σιαμάς όμως έκανε το 4-4. Ο Νάγκι όμως με φοβερό σουτ ξανά, έκανε το 5-4, ο Χρήστος Σιαμάς όμως δεν είχε σταματημό και με ένα «συστημένο» από την περιφέρεια ισοφάρισε ξανά. Στα 46΄δεύτερα ήρθε η σειρά του Βασίλη Χωματά να εκτελέσει άριστα και να φέρει την ομάδα του Φώντα Λεμπέση σε θέση οδηγού.

Το δεύτερο ημίχρονο εκκίνησε με τους Ούγγρους να ισοφαρίζουν από την περιφέρεια ενώ ανέτρεψε μάλιστα την κατάσταση ενάμιση λεπτό μετά γράφοντας το 7-6 με τον Ντοροζλάι. Ο Καρατζάς όμως με ένα τρομερό σουτ έκανε το 7-7. Τοθ και Σιμόν έκανα το 8-7 και το 9-7 αντίστοιχα. Οι Έλληνες όμως έκαναν το δικό τους σερί και ισοφάρισαν σε 9-9 με τον Καρατζά και τον Σπυθολέων. 1:08 πριν το τέλος έπειτα από καταληκτική κυκλοφορία οι Ούγγροι με τον Μέρο έκαναν το 10-9. Το τελευταίο οκτάλεπτο είχε ελάχιστα γκολ, όμως το πολύτιμο ήρθε για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στο 2:43 με τον Καρατζά να παίρνει μία τρομερή πάσα και να την εκμεταλλεύεται εκτελώντας άμεσα. Έπειτα από μία συνεχιζόμενη φάση οι Ούγγροι βρήκαν το τέρμα που ήθελαν και έκαναν το 11-10.

Οκτάλεπτα: 2-2, 4-3, 3-5, 1-1