Το «έσταξε» η Ελευθερία, το έπιασε η Ιωάννα, ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΝΙΚΗ Η ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ!

Τι ματσάρα ήταν αυτή! Εξαιρετικά ενδιαφέρον παιχνίδι στο Σπλιτ, στην ελληνική πρεμιέρα στο Πανευρωπαϊκό, με τα κορίτσια της Αλεξίας Καμμένου να πετυχαίνει μια τεράστια νίκη, η οποία έτσι όπως ήρθε, με ανατροπή στην… ανατροπή και συγκλονιστικό φινάλε, είναι ένα αποτέλεσμα που «ψηλώνει» την αυτοπεποίθηση της «γαλανόλευκης»!

Στο τρομερό φινάλε, στα οκτώ δευτερόλεπτα, η Ελευθερία Πλευρίτου σε παίκτρια παραπάνω, με μια απίστευτη έμπνευση, σκόραρε με λόμπα και έβαλε μπροστά την Ελλάδα, ενώ στο τέλος, η Ιωάννα Σταματοπούλου δεν γινόταν να μην δείξει την κλάση της, αποκρούοντας κομβικό σουτ της Φάραγκο! Έτσι λοιπόν, η Εθνική γυναικών κερδίζει την ασημένια παγκόσμια πρωταθλήτρια της Βουδαπέστης (Απουσίαζαν οι Κέστελι και Ριμπάνσκα) και παίρνει φτερά για τη συνέχεια του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Πέραν της νίκης, σε όλη την αναμέτρηση, είδαμε μια ομάδα που ξέρει τι θέλει, πώς το θέλει και σε ποια στιγμή, με τη διαφορά ότι αυτή τη φορά έχει δουλέψει σκληρά για να το κερδίζει. Μια διαβασμένη ομάδα, που δούλεψε τους αυτοματισμούς της, έβγαλε ωραίο πόλο και θα μπορούσε, μάλιστα, να έχει καθαρίσει νωρίτερα το παιχνίδι, όμως ορισμένες ολιγωρίες και δύο χαμένα πέναλτι ήταν αρκετά για να τη βάλουν σε ρόλο κυνηγού. Στο τέλος, ωστόσο, με ψυχραιμία και πάθος, τα κορίτσια το έκαναν, κέρδισαν την Ουγγαρία και πάνε για το επόμενο!

Σημειώνεται, ότι η Ελλάδα στο τέλος είχε να σκοράρει 12 λεπτά και πέτυχε μέσα σε 1:57, τρία γκολ! Αν αυτό δεν είναι ψυχικό σθένος και ισχυρό πνεύμα, τι είναι;

Η Εθνική ομάδα μπήκε αποφασισμένη στην πρεμιέρα της στο Σπλιτ με αντίπαλο την ασημένια παγκόσμια πρωταθλήτρια και μάλιστα τα κορίτσια της Αλεξίας Καμμένου προηγήθηκαν με 3-1 στο πρώτο οκτάλεπτο, παίζοντας εξαιρετική άμυνα, με σωστές αποστάσεις, ενώ τα γκολ πέτυχαν η Έλενα Ξενάκη για το 1-1, η Ιωάννα Χυδηριώτη για το 2-1, ενώ λίγο πριν εκπνεύσει η πρώτη περίοδος με ωραίο σουτ η Ελευθερία Πλευρίτου σημείωσε το 3-1!

Στη δεύτερη περίοδο, η Ιωάννα Σταματοπούλου σταμάτησε σε τετ α τετ τη Γκρέτα Γκουρισάτι, με τη διεθνή τερματοφύλακα να ξεκινάει εξαιρετικά το τουρνουά στο Σπλιτ, ενώ από την άλλη, ήταν αισθητή η απουσία της Νατάσα Ριμπάνσκα από τον τρόπο παιχνιδιού της Ουγγαρίας. Στο 6:26, σε κόντρα 2/0 οι Μαγυάρες μείωσαν σε 3-2 με τη Φάραγκο αν και είχε προηγηθεί δυνατό μαρκάρισμα πάνω στην Ξενάκη που δεν δόθηκε κάτι σύμφωνα με τους διαιτητές. Στο 5:48 η Έλενα Ξενάκη κέρδισε πέναλτι από τη Μάτε που παρότι αποβλήθηκε δεν σταμάτησε να μαρκάρει. Στην εκτέλεση, η Μαρία Πάτρα έστειλε τη μπάλα άουτ.

Λίγο μετά, στο 4:45 η Περεστέγκι με ένα πάρα πολύ δυνατό σουτ από την περιφέρεια σε ανισορροπία της ελληνικής άμυνας κατάφερε να ισοφαρίσει. σε 3-3. Αμέσως μετά, η Ξενάκη γύρισε όλη την ουγγρική άμυνα, ωστόσο εκ νέου δεν δόθηκε κάτι. Αντίθετα, αποβολή δόθηκε στη Μαρία Πάτρα στη συνέχεια και στο παραπάνω των Ούγγρων η Χυδηριώτη έβγαλε μπλοκ. Σε ελληνικό παραπάνω που ακολούθησε, η Μαργαρίτα Πλευρίτου εκμεταλλεύτηκε τον χώρο που είχε και με δυνατό σουτ στην απέναντι γωνία έβαλε ξανά μπροστά την Ελλάδα με 4-3! Μάλιστα, στο 2:17 η Βάσω Πλευρίτου, στη λήξη της επίθεσης, πέταξε τη μπάλα με ψηλοκρεμαστό και δικαιώθηκε πλήρως, καθώς αιφνιδίασε τη Μάγκιαρι και έγραψε το 5-3! Ακολούθησε εξαιρετική και ομαδική άμυνα στη φουνταριστό για την Ελλάδα, ενώ η Σταματοπούλου στο τελευταίο λεπτό έβγαλε ακόμη ένα σουτ των Ούγγρων.

Στα πρώτα δύο οκτάλεπτα η Εθνική γυναικών έδειχνε ότι έχει μελετήσει όχι μόνον τον αντίπαλο, αλλά και τις δικές τις ικανότητες, δηλαδή ότι έχει δουλέψει με περισσότερη λεπτομέρεια και ξέρει τι ζητά κάθε στιγμή στον αγωνιστικό χώρο.

Στην τρίτη περίοδο, η Ξενάκη κέρδισε την αποβολή στο πρώτο λεπτό και στο παραπάνω βγήκε μια εξαιρετική φάση από το δεύτερο δοκάρι, ωστόσο το σουτ κατέληξε στο δοκάρι. Παράλληλα, ο Ατίλα Μπίρο άλλαξε τερματοφύλακα παιρνόντας στον αγώνα την Κις καθώς η Μάγκιαρι βρισκόταν σε κακή μέρα. Στο 6:01, σε μια υποδειγματική αντεπίθεση, η Ειρήνη Νίνου τράβηξε όλη την άμυνα πάνω της, έκανε την έξτρα πάσα στη Χυδηριώτη και η Ιωάννα σκόραρε για το 6-3 πανηγυρίζοντας έντονα! Η άμυνα λειτουργούσε, η Σταματοπούλου προσέφερε ηρεμία και αυτοπεποίθηση, με τα μπλοκ να λειτουργούν άψογα σε πολλές περιπτώσεις, ενώ η Ελλάδα έβγαζε κόντρες και προσπαθούσε να παίξει γρήγορα. Εν τούτοις, με ένα γκολ μεγάλης κλάσης, η Γκρέτα Γκουρισάτι μείωσε στο 2:52 σε 6-4 για την Ουγγαρία. Στη συνέχεια σε μια σκληρή προσωπική μονομαχία η Μαργαρίτα Πλευρίτου αποβλήθηκε, ενώ νωρίτερα είχε κάνει λάθος στην επαναφορά μετά το γκολ των Ούγγρων, με τον Ατίλα Μπίρο να καλεί τάιμ άουτ σκεπτόμενος ότι έχει μια καλή ευκαιρία να πιέσει την κατάσταση.

Στο παραπάνω, η Σταματοπούλου σε ετοιμότητα κατάφερε να αποκρούσει για ακόμη μια φορά, ενώ στο 1:22 ύστερα από απόκρουση η Ελλάδα κέρδισε αποβολή στην κόντρα και η Αλεξία Καμμένου κάλεσε τάιμ άουτ. Στο παραπάνω, η Ελευθερία Πλευρίτου έκανε ένα ιδιαίτερα δυνατό σουτ, αλλά στάθηκε άτυχη γιατί η μπάλα βρήκε στο δοκάρι αλλά δεν πέρασε τη γραμμή, ενώ το οκτάλεπτο ολοκληρώθηκε.

Στην τελευταία περίοδο, η Ουγγαρία κέρδισε αποβολή και έπειτα από ένα πολύ άρτια εκτελεσμένο παραπάνω η Γκουρισάτι μείωσε σε 6-5. Οι Μαγυάρες κατάφεραν στο 6:15 να ισοφάρισουν σε 6-6 με σκαστό σουτ της Ντορότα Ζίλαγκι από την περιφέρεια. Η Ελένη Ξενάκη στη συνέχεια κέρδισε πέναλτι, ωστόσο η Νίνου δεν κατάφερε να νικήσει την Κις.

Λίγο αργότερα, η Ξενάκη και πάλι κέρδισε αποβολή στο 3:43 και στο παραπάνω οι Μαγύαρες έβγαλαν μπλοκ και μάλιστα η Βάλι έφυγε στην κόντρα και σκόραρε σε τετ α τετ για το προβάδισμα των Μαγυάρων. Σαν να μην έφθανε αυτό, η Γκάρντα με μακρινό σουτ αιφνιδίασε τη Σταματοπούλου για το 8-6. Η Αλεξία Καμμένου κάλεσε τάιμ άουτ για να δώσει οδηγίες στα κορίτσια. Στην επόμενη φάση η Ξενάκη κέρδισε αποβολή και η Μαργαρίτα Πλευρίτου με ένα πολύ μεγάλο σουτ μείωσε σε 8-7 στο 1:56! Στο 1:11 οι διαιτητές απέβαλαν την Ξενάκη και τη Γκάρντα, παρότι στο ξεκίνημα της φάσης υπήρχε αποβολή υπέρ της Ελλάδας… Στην επαναφορά, η Ελλάδα κέρδισε αποβολή και η Βάσω Πλευρίτου με ένα τεράστιο σκαστό ισοφάρισε σε 8-8. Και όχι μόνο αυτό, σε μια εξαιρετική άμυνα σε λιγότερο οι Ελληνίδες τα κατάφεραν και στην τελευταία επίθεση του αγώνα κερδίσαμε αποβολή. Στο παραπάνω, η ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΕΛΕΥΘΡΕΙΑ ΠΛΕΥΡΙΤΟΥ σκόραρε με λόμπα (!) στο παραπάνω για το 9-8! Πραγματικά απίστευτο!