ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΨΥΧΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΜΑΣ – ΟΙ ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΔΕΥΤΕΡΑΘΛΗΤΡΙΕΣ ΚΟΣΜΟΥ!

ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΨΥΧΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΜΑΣ – ΟΙ ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΔΕΥΤΕΡΑΘΛΗΤΡΙΕΣ ΚΟΣΜΟΥ! Συναρπαστικός τελικός, υψηλού επίπεδου που «ξεχείλιζε» θέαμα και ταλέντο στην Λάρισα! Τα κορίτσια του Γιώργου Τσόκα και της Άννας Χατζηγεωργάκη πάλεψαν μέχρι και το τελευταίο λεπτό του μεγάλου τελικού, ωστόσο γνώρισαν την μία και μοναδική τους ήττα, απέναντι σε μια πολύ ισχυρή ομάδα, με το ματς να ολοκληρώνεται 10-6 υπέρ της Ουγγαρίας. Στην «παρθενική» αυτή διοργάνωση, η Ελλάδα στέφθηκε Δευτεραθλήτρια κόσμου στην κατηγορία των Κορασίδων και δεν μπορούμε παρά να αισθανόμαστε υπερηφάνεια και συγκίνηση γι’ αυτά τα παιδιά που διέγραψαν μια τόσο λαμπρή πορεία στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Ο κόσμος της Λάρισαν αγκάλιασε την υδατοσφαίριση και την Εθνική μας ομάδα και συνέβαλε από την αρχή μέχρι το τέλος στην κατάκτηση αυτού του Ασημένιου μεταλλίου… ένα γεμάτο σεβασμό «Μπράβο» αξίζει όμως σε όλες τις νεαρές παίκτριες και το προπονητικό επιτελείο, που… «άφησαν» την χαλάρωση του Αυγούστου και ανέβασαν την Ελλάδα για ακόμη μια φορά στην κορυφή!

Η Εθνική μας μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι, ωστόσο πιο εύστοχες στο πρώτο μέρος παρουσιάστηκαν οι Μαγυάρες, οι οποίες προηγήθηκαν και με 3-0 στα 03:11 (προηγουμένως χαμένη ευκαιρία για την Ελλάδα από το σημείο του πέναλτι). Τα κορίτσια του Γιώργου Τσόκα έδειχναν ψυχωμένες στην άμυνα τους, γι’ αυτό και τα πρώτα 4 τέρματα που δέχτηκε η ομάδα, ήταν δύσκολα ή τεχνικά γκολ.  Στα τελευταία 6″ του οκταλέπτου, η Καραμπέτσου σκόραρε τελικά για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, μειώνοντας σε 4-1 με ωραία λόμπα από δεξιά.

Συνεχίζοντας στο δεύτερο οκτάλεπτο, μια σειρά από καλές πρώτες άμυνες και μπλοκ, οδήγησαν την Εθνική μας σε περαιτέρω μείωση, με το 5-2 να έρχεται επίσης με ψιλοκρεμαστή εκτέλεση. Η ομάδα της Ουγγαρίας κατάφερε οριακά να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι, μιας και η Κωνσταντοπούλου σχεδόν απέκρουσε απόλυτα την εκτέλεση (6-2), ωστόσο στα επόμενα λεπτά η «γαλανόλευκη» έγραψε το 6-3 και 6-4 με ωραία σουτ των Κανελλοπούλου και Κοβάσεβιτς, πηγαίνοντας ως έχει στο ημίχρονο.

Με την κόπωση των Μαγυάρων να είναι πλέον εμφανής από το ξεκίνημα του τρίτου μέρους, η Εθνική μας έδειξε απίστευτο πάθος και θέληση για ανατροπή, παλεύοντας σε κάθε άμυνα, σε κάθε λιγότερο, κολυμπώντας ασταμάτητα στον αιφνιδιασμό. Περίπου στα 4″ η Μαργαρίτη κέρδισε πέναλτι από το φουνταριστό και η Καραμπέτσου εκτέλεσε άψογα φτάνοντας το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στο 6-5! Στα 03:53 η Ουγγαρία βρήκε ξανά «δίχτυα» για το 7-5, ενώ λίγο αργότερα ήρθε και το 8-5 στην παίκτρια παραπάνω για την αντίπαλη ομάδα. Ωστόσο, σε μηδενικό σχεδόν χρόνο ήρθε ένα απίστευτο και άκρως εντυπωσιακό γκολ από την Καραμπέτσου, η οποία έφερε και πάλι την Εθνική μας στο 8-6, με το τελευταίο μέρος να κρίνει… τα πάντα!

Μετρώντας αντίστροφα για τα τελευταία 8 λεπτά της αναμέτρησης, η ομάδα της Ουγγαρίας κατάφερε να σκοράρει μέσα σε 2 λεπτά περίπου, ακόμα δύο καθοριστικά γκολ, τα οποία έφεραν το ματς στο 10-6 και την Εθνική μας σε μειονεκτική θέση. Στα 03:29 ο Γιώργος Τσόκας κάλεσε τάιμ άουτ, ωστόσο το 7ο γκολ για τις νεαρές διεθνείς δεν ήρθε.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ – ΕΛΛΑΔΑ 10-6

Τα οκτάλεπτα: 4-1, 2-3, 2-2, 2-0

ΕΛΛΑΔΑ (Γιώργος Τσόκας): Κωνσταντοπούλου, Μαργαρίτη, Κοβάτσεβιτς 1, Φουράκη, Δρακωτού, Πιοβάν, Κανελλοπούλου 1, Μπέτα 1, Παπαδοπούλου, Γαλανοπούλου, Κλαψιανού, Καραμπέτσου 3, Μπεκρή.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ (Ζίκε Ιοζέφ): Τόρνα, Ζαντλάιτνερ, Κάρντος, Χόρβατ, Σότι 1, Ν.Λεντβάι 1, Γκούλας – Όλνταλ, Χάιντου 2, Βάρο, Κάρντος, Ζ.Λεντβάι 2, Τίμπα 4, Βάργκα.

Διαιτητές: Κέσλερ (Αυστραλ.), Τσουζάκι (Ιαπωνία).