Α2 Ανδρών: Ζευγάρωσε τις νίκες της η ΠΕΚΕ Βροντάδου με «πεντάσφαιρο» Κώστα!

Ματσάρα με νικητές τους Χιώτες κόντρα στον ΟΦΗ!

Την δεύτερη της νίκη στο πρωτάθλημα της Α2 Ανδρών πέτυχε η ΠΕΚΕ Βροντάδου καθώς επικράτησε με 9-8 του ΟΦΗ για την 6η αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που διεξήχθη στο Ιωνικό Κολυμβητήριο. Οι Χιώτες έφτασαν τους έξι βαθμούς και μείωσαν στον έναν βαθμό την διαφορά τους από τους Κρητικούς με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κωνσταντίνο Κώστα που σημείωσε πέντε τέρματα.

ΠΕΚΕ Βροντάδου – ΟΦΗ 9-8

Στο αγωνιστικό κομμάτι η ΠΕΚΕ Βροντάδου άνοιξε το σκορ με τον Κωνσταντίνο Κώστα αλλά ο ΟΦΗ ισοφάρισε άμεσα σε 1-1 με τον Φυτάλη. Παρόλα αυτά οι Χιώτες ανέκτησαν το προβάδισμα (2-1) και πάλι με τον Κώστα, ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε το 3-1 αλλά το πρώτο οκτάλεπτο έκλεισε στην απόλυτη ισορροπία καθώς οι Γεωργόπουλος και Αποστολάκης ισοφάρισαν σε 3-3. Στη δεύτερη περίοδο το σύνολο του Γιώργου Μπελέγρη πήρε εκ νέου τα ηνία της αναμέτρησης (5-3) με εκφραστές τους Βορριά και Κώστα αλλά οι Κρητικοί πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής (5-4) με τον Φυτάλη που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στο τρίτο οκτάλεπτο η ΠΕΚΕ Βροντάδου ξέφυγε με δύο γκολ διαφορά (8-6) χάρη σε τέρματα των Παππά και Κοράκη καθώς οι φιλοξενούμενοι είχαν ισοφαρίσει δύο φορές (5-5, 6-6) με τους Κωστόγλου και Γεωργόπουλο, ενώ στη τελευταία περίοδο η ομάδα της Χίου διατήρησε το προβάδισμα και πήρε μια σημαντική νίκη παρά το γεγονός ότι και πάλι ο ΟΦΗ πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (8-7, 9-8).

Σύμφωνα με το φύλλο αγώνα: «Στο 1:08 της τρίτης περιόδου απεβλήθη με κόκκινη κάρτα ο έφορος της ΠΕΚΕΒ κ. Βασ. Κάβουρας για έντονη διαμαρτυρία σε αποφάσεις των διαιτητών. Σε όλη τη διάρκεια του αγώνα κάποιος οπαδοί της ΠΕΚΕΒ εξύβριζαν τους διαιτητές και παρά τις προσπάθειες του αλυτάρχη να απομακρυνθούν, αυτοί συνέχισαν Δεν υπήρχε αστυνομία στο κολυμβητήριο».

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 2-1, 3-2, 1-2

ΠΕΚΕ Βροντάδου (Γιώργος Μπελέγρης): Μέννης, Φρυδάς, Κοράκης 2, Ανανιάδης, Παππάς 1, Σωτηριάνος, Βορριάς 1, Καλόγερας, Μπελέγρης Δ., Σωτηράκης, Κουτράκης, Ντούλος, Καραμειανάκης, Κώστας 5, Παπαλεωνίδας

ΟΦΗ (Κώστας Φιτσανάκης): Γαρταγάνης, Αποστολάκης 1, Φυτάλης 2, Πακιουφάκης, Κωστόγλου 1, Γεωργόπουλος 2, Τσαγκαράκης, Λεονταράκης 1, Ζουράρης, Παπαδάκης, Κάπης, Αρώνης, Πουλακάκης 1