Α2 Ανδρών: Τεράστιο διπλό για τον ΓΣ Ηλιούπολης και βήμα τετράδας!

Τρομερή εμφάνιση από τον Μάριο Χάλαρη που πέτυχε έξι τέρματα!

Διπλό τετράδας στη Θεσσαλονίκη πέτυχε ο ΓΣ Ηλιούπολης καθώς επικράτησε με 9-8 του ΠΑΣ Φοίβου για την 9η αγωνιστική του Βορείου Ομίλου της Α2 Ανδρών με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάριο Χάλαρη που σημείωσε έξι τέρματα! Το σύνολο του Γιώργου Σταϊκόπολου διατηρήθηκε στη τέταρτη θέση με 13 βαθμούς έναντι 11 που έχει το Μαρούσι μετά την σπουδαία νίκη κόντρα στον Άρη Θεσσαλονίκης. Από την πλευρά τους οι Θεσσαλονικείς παρέμειναν στους οκτώ βαθμούς.

ΠΑΣ Φοίβος – ΓΣ Ηλιούπολης 8-9

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο ΓΣ Ηλιούπολης άνοιξε το σκορ με τον Μάριο Χάλαρη αλλά ο ΠΑΣ Φοίβος ισοφάρισε σε 1-1 χάρη σε τέρμα του Στέργιου Παγωνίδη αλλά οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα (3-1) με τους Μάριο και Γιάννη Χάλαρη. Στη δεύτερη περίοδο οι Θεσσαλονικείς μείωσαν σε απόσταση αναπνοής (3-2) με τον Στέργιο Παγωνίδη αλλά ο ΓΣ Ηλιούπολης πήρε εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων (4-2) με γκολ του Νόϊκου, όμως οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (4-4) με τους Στέργιο και Παναγιώτη Παγωνίδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΓΣ Ηλιούπολης ανέκτησε το προβάδισμα (5-4) με νέο τέρμα του Μάριου Χάλαρη και το διεύρυνε με τον Ευσταθίου πριν μειώσει σε 6-5 ο Μαραγκός, όμως η αθηναϊκή ομάδα και πάλι με τον Μάριο Χάλαρη πήγε προηγούμενη στο τρίτο οκτάλεπτο με δύο τέρματα διαφορά (7-5). Στις αρχές της τελευταίας περιόδου ο ίδιος παίκτης έκανε το 8-5 αλλά οι Πούλης και Μαραγκός μείωσαν σε απόσταση αναπνοής (8-7) για να ακολουθήσει το έκτο τέρμα από το μεγάλο πρωταγωνιστή Μάριο Χάλαρη που έδωσε την νίκη στους φιλοξενούμενους παρά το γεγονός ότι ο Παναγιώτης Παγωνίδης διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο τελευταίο λεπτό του αγώνα.

Σύμφωνα με το φύλλο αγώνα: «Στο 6:32 της πρώτης περιόδου αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα το Νο 10 του ΠΑΣ Φοίβου, Ταβακόπουλος για έντονες διαμαρτυρίες στους διαιτητές».

Τα οκτάλεπτα: 1-3, 3-1, 1-3, 3-2

ΠΑΣ Φοίβος (Στέλιος Τούμπας): Βαλάσης, Πούλης 1, Παγωνίδης Π. 2, Γαβριήλ Ηλ., Μαραγκός 2, Ζαφειρίου, Παγωνίδης Στ. 3, Τσερκέζης Β., Ταβακόπουλος, Αρώνης, Τσερκέζης Λ., Μαλινάκης, Φραγκαντώνης

ΓΣ Ηλιούπολης (Γιώργος Σταϊκόπουλος): Μπέλιας, Χάλαρης Μ. 6, Τζεδόπουλος, Γεωργιάδης, Χατζής, Παναγούλης, Νόϊκος 1, Ξανθόπουλος, Οικονόμου, Νατσούλης, Σουσούνης, Χάλαρης Ι. 1, Βειόπουλος, Ευσταθίου 1