Α2 Ανδρών: Πρώτο τρίποντο για τον Βόλο με «εξάσφαιρο» Εγνατιάδη!

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Α2 Ανδρών πέτυχε ο Βόλος καθώς επικράτησε με 13-9 του Νηρέα Χαλανδρίου για την 8η αγωνιστική του Βορείου Ομίλου. Το σύνολο του Σάκη Πλατανίτη είχε σε μεγάλη μέρα τον Γιάννη Εγνατιάδη που σημείωσε έξι τέρματα και έφτασε τους πέντε βαθμούς προσπερνώντας τον σημερινό αντίπαλο που έμεινε στους τέσσερις.

Βόλος – Νηρέας Χαλανδρίου 13-9

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Βόλος μπήκε εντυπωσιακά στο παιχνίδι αφού προηγήθηκε με 6-1 στο πρώτο οκτάλεπτο βάζοντας τα θεμέλια για την πολύ σημαντική νίκη. Αρχικά άνοιξε το σκορ χάρη σε τέρμα του Εγνατιάδη, ενώ ο Νικολέρης διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων που έκαναν το 3-0 με τον Κουφιδάκη. Στη συνέχεια οι Βολιώτες με νέα τέρματα από τους Νικολέρη και Εγνατιάδη και ένα του Δημητρίου ανέβασαν τον δείκτη της διαφοράς στα πέντε τέρματα (6-1) αφού ενδιάμεσα είχε μειώσει ο Μπίζιος. Στη δεύτερη περίοδο ο Βόλος συνέχισε στο ίδιο τέμπο αφού προηγήθηκε με 9-2 και έγειρε την πλάστιγγα για το σύνολο του Σάκη Πλατανίτη.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στα τέσσερα τέρματα την διαφορά (10-6) στο τρίτο οκτάλεπτο αλλά δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο από την αναμέτρηση καθώς στις αρχές της τελευταίας περιόδου ο Βόλος έκανε το 12-7 και σφράγισε την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα έχοντας τον Γιάννη Εγνατιάδη πρώτο σκόρερ με έξι τέρματα.

Σύμφωνα με το φύλλο αγώνα: «Στο 5:20 της τρίτης περιόδου αποβλήθηκε με αντικατάσταση και κόκκινη κάρτα το Νο 5 του Νηρέα Χαλανδρίου κ. Κατσιγιάννης Γεώργιος διότι βγαίνοντας αποβολή εξύβρισε τον διαιτητή».

Τα οκτάλεπτα: 6-1, 3-1, 1-4, 3-3

Βόλος (Σάκης Πλατανίτης): Νάσιος, Εγνατιάδης 6, Καραΐσκος, Βερβερίδης, Καψάλης, Λέτσιος, Δημητρίου 2, Πετρόπουλος, Κουφιδάκης Χρ. 2, Βασιλούδης, Λιμπιντάκης, Γλούμης Π. 1, Κουφιδάκης Χρ., Νικολέρης 2, Μεριστούδης 1

Νηρέας Χαλανδρίου (Γιώργος Κατσαούνης): Κακλής, Κονταλέξης, Κροκίδας 2, Οκονομόπουλος 2, Κατσιγιάννης, Κόττας, Κοκκωνάκης, Γιακουμάτος 2, Τραυλός 1, Βαλοδήμος, Μπίζιος 2, Βονδικάκης, Γάτος