Α2 Ανδρών: Ισόπαλο το ντέρμπι ανάμεσα σε Μαρούσι και ΠΑΣ Φοίβο!

Χωρίς νικητή έληξε το ντέρμπι ανάμεσα σε Μαρούσι ΑΣ και ΠΑΣ Φοίβος καθώς οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες 7-7 για την 8η αγωνιστική του Βορείου Ομίλου της Α2 Ανδρών. Αμφότεροι οι δύο αντίπαλοι έμειναν στους οκτώ βαθμούς στη «μάχη» για την παραμονή στη κατηγορία.

Μαρούσι ΑΣ – ΠΑΣ Φοίβος 7-7

Στο αγωνιστικό κομμάτι το Μαρούσι προηγήθηκε με 1-0 χάρη σε τέρμα του Χριστοφορίδη σε ένα φτωχό πρώτο οκτάλεπτο αφού οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα, όμως στη δεύτερη περίοδο ο ΠΑΣ Φοίβος με ένα επιμέρους σερί 3-1 πήρε το προβάδισμα με βραχεία κεφαλή (3-2) έχοντας εκφραστές τους Παναγιώτη Παγωνίδη, Βασίλη Τσερκεζή και Στέριο Παγωνίδη, ενώ το Μαρούσι είχε ανακτήσει το προβάδισμα (2-1) με γκολ του Κουφόπουλου.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σύνολο του Θοδωρή Καστανάκη με δικό του σερί 4-1 πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού αλλά και το προβάδισμα (6-5) στο τρίτο οκτάλεπτο χάρη σε δύο τέρματα του Χριστοφορίδη και από ένα από τους Κουφόπουλο και Βλαχογιάννη, ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 4-4 με τον Ταβακόπουλο στα μέσα του οκταλέπτου αλλά και πλησίασαν σε 6-5 χάρη σε τέρμα του Ζαφειρίου στα 51 δευτερόλεπτα. Στη τελευταία περίοδο οι Θεσσαλονικείς με γκολ των Ταβακόπουλο και Γαβριήλ ανέκτησε το προβάδισμα (7-6) αλλά το Μαρούσι έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας με γκολ του Τσιμιδάκη στα τελευταία δύο λεπτά του παιχνιδιού. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Χριστοφορίδης που σημείωσε τρία τέρματα.

Τα οκτάλεπτα: 1-0, 1-3, 4-1, 1-2

Μαρούσι ΑΣ (Θοδωρής Καστανάκης): Σιάχος, Μπεκές, Δημητρούλης, Λέκκας, Χριστοφορίδης 3, Ιερωνυμάκης, Βλαχογιάννης 1, Καφαντόγιας, Κουφόπουλος 2, Τσιμιδάκης 1, Μπενέας, Ζώχιος, Γεωργίου, Μπούκος

ΠΑΣ Φοίβος (Στέλιος Τούμπας): Βαλάσης, Πούλης, Ξιμιτούδης, Γαβριήλ Ηλ. 1, Μαραγκός, Ζαφειρίου 1, Παγωνίδης Στ. 2, Τσερκεζής Β. 1, Ταβακόπουλος 1, Παγωνίδης Παν. 1, Ποιμενίδης