Α2 Ανδρών: Ματσάρα στην Καλαμάτα και μοιρασιά για Άργη και Άρη Νίκαιας!

Χωρίς νικητή έληξε το ντέρμπι ανάμεσα σε Άργη Καλαμάτας και Άρη Νίκαιας καθώς οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες 8-8 για την 8η αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου της Α2 Ανδρών. Οι Μεσσήνιοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στα τελευταία 32 δευτερόλεπτα χάρη σε τέρμα του Χρήστου Τσιότσιου, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει το προβάδισμα (8-7) με γκολ του Ρόνζινο στα 56 δευτερόλεπτα. Αμφότερες οι δύο ομάδες θέλουν να αποφύγουν τα πλέι άουτ προκειμένου να παραμείνουν στη κατηγορία.

Άργης Καλαμάτας – Άρης Νίκαιας 8-8

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Άρης Νίκαιας μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση αφού προηγήθηκε με 2-0 χάρη σε τέρματα του Σπύρου Γαβαλά αλλά ο Άργης ισοφάρισε σε 2-2 με τους Χρήστο και Κωνσταντίνο Τσιότσιο, ενώ το σερί των γηπεδούχων συνεχίστηκε στις αρχές της δεύτερης περιόδου αφού ο Μακαντάνηης έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα (3-2). Παρόλα αυτά το σύνολο του Δημήτρη Δασκαλόπουλου ανέκτησε τα ηνία της αναμέτρησης (4-3) έχοντας εκφραστές τους Σοφό και Τσαβάρη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άργης με ένα σερί 4-1 προηγήθηκε με δύο τέρματα διαφορά (7-5) στο τρίτο οκτάλεπτο. Αρχικά οι Μακαντάνης και Σμάτωβ έκαναν το 5-4 αλλά ο Λαγουδάκος ισοφάρισε σε 5-5, όμως το σύνολο του Κώστα Πετρόπουλου με γκολ των Κλαψιανό και Παπαποστόλου πήρε «αέρα» δύο τερμάτων (7-5). Στη τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι με τρία αναπάντητα γκολ από τους Γούρα, Μίχα και Ρόνζινο ανέκτησε το προβάδισμα (8-7) και κρατούσε την νίκη μέχρι τα 56 δευτερόλεπτα αλλά ο Χρήστος Τσιότσιος έδωσε το βαθμό τη ισοπαλίας στους Μεσσήνιους στα 32 δευτερόλεπτα.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 1-2, 4-1, 1-3

Άργης Καλαμάτας (Κώστας Πετρόπουλος): Μπλαζάκης, Πετρόπουλος Αντ., Κλαψιανός 1, Κρανιδιώτης, Τσιότσιος Κων. 1, Ψιρογιάννης, Μακαντάνης 2, Σαμαράς, Νέγκιζ, Φιρφιλιώνης, Τσελέντης, Σμάτωβ 1, Τζιαβάς, Παπαποστόλου 1, Τσιότσιος Χρ. 2

Άρης Νίκαιας (Δημήτρης Δασκαλόπουλος): Δροσόπουλος, Ζωγράφος, Γαβαλάς Σπ. 2, Γούρας 1, Τετζαλίδης, Ξυλούρης, Μίχας 1, Τσαβάρης 1, Ρόνζινο 1, Σοφός 1, Λαγουδάκος 1, Τσιστράνης, Βουνισέας