Α2 Ανδρών: Πήρε το θεσσαλικό ντέρμπι ο ΝΟΛ και έκανε το 2/2!

Με ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο και επιμέρους σερί 5-1, ο ΝΟ Λάρισας πήρε το θεσσαλικό ντέρμπι καθώς επικράτησε με 11-6 του Βόλου στο Δημοτικό Κολυμβητήριο της Νέας Ιωνίας για την 2η αγωνιστική του Βορείου Ομίλου της Α2 Ανδρών. Το σύνολο του Βολιώτη τεχνικού, Δημήτρη Μπλάνα έκανε το 2/2 στο πρωτάθλημα μετά την νικηφόρο πρεμιέρα κόντρα στο ΓΣ Ηλιούπολης, ενώ από την πλευρά τους οι Βολιώτες παρέμειναν χωρίς συγκομιδή μετά την οριακή ήττα στην πρεμιέρα από το Νηρέα Χαλανδρίου. Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Δημήτρης Γκανάτσιος που σημείωσε τέσσερα τέρματα, ενώ τρία πρόσθεσε ο Μιχάλης Παράσχος.

Βόλος – ΝΟ Λάρισας 6-11

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Βόλος μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση αφού προηγήθηκε 1-0 με τον Γλούμη αλλά ο ΝΟ Λάρισας ισοφάρισε σε 1-1 με τον Γκανάτσιο. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα (2-1) χάρη σε τέρμα του Δημητρίου αλλά και πάλι το σύνολο του Δημήτρη Μπλάνα είχε την απάντηση με γκολ του Νικηφορίδη στα 14 δευτερόλεπτα του πρώτου οκταλέπτου και έκανε το 2-2.

Στη δεύτερη περίοδο το ντέρμπι συνεχίστηκε με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Στο 7:11 ο ΝΟΛ πήρε το πρώτο προβάδισμα (3-2) χάρη σε τέρμα και πάλι του Νικηφορίδη αλλά ο Γλούμης ισοφάρισε σε 3-3 και ο Πετρόπουλος έδωσε για τρίτη φορά το προβάδισμα στην ομάδα του (4-3). Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 4-4 με τον Μερκουριάδη αλλά οι Βολιώτες με τέρμα του Γιάννη Γκανάτσιου έκανε το 5-4 για να ακολουθήσουν δύο γκολ από τους Δημήτρη Γκανάτσιο και Παράσχο για το προβάδισμα της Λάρισας με βραχεία κεφαλή στο ημίχρονο (6-5).

Στο τρίτο οκτάλεπτο το σύνολο του Δημήτρη Μπλάνα ανέβασε στροφές καθώς με τρία αναπάντητα γκολ από τους Στεργίου, Δημήτρη Γκανάτσιο και Παράσχο ξέφυγε με τέσσερα τέρματα διαφορά (9-5) και έβαλε τις βάσεις για την μεγάλη νίκη. Στη τελευταία περίοδο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε με τον ΝΟΛ να φτάσει στη τελική επικράτηση με 11-6 χάρη σε νέα τέρματα από τους Παράσχο και Δημήτρη Γκανάτσιο, ενώ ο Κουφιδάκης είχε μειώσει σε 9-6 στις αρχές της περιόδου.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 3-4, 0-3, 1-2

Βόλος (Σάκης Πλατανίτης): Νάσιος, Καραϊσκος, Γκανάτσιος Ιων. 1, Βερβερίδης, Καψάλης, Μαρινάγης Χρ., Δημητρίου 1, Πετρόπουλος 1, Κουφιδάκης 1, Βασιλούδης, Πέτρου, Γλούμης 2, Κουφιδάκης, Νικολέρης, Μεριστούδης

ΝΟ Λάρισας (Δημήτρης Μπλάνας): Μπεζιλιώτης, Δανιήλ Χρ., Γκανάτσιος Δημ. 4, Στεργίου Δ. 1, Δανιήλ Αθ., Νικηφορίδης 2, Μότσιας, Παράσχος 3, Χατζής, Μερκουριάδης Α. 1, Πατούνας, Μεταξιώτης, Τσούτσας, Παπαδόπουλος Τ., Κόκκινος