Τα έφερε… τούμπα ο Ηλυσιακός και έκανε το 2/2

by Μάνος Φυρογένης

Ματς για γερά νεύρα στο Ιλίσιο κολυμβητήριο με τον τοπικό Ηλυσιακό να κάνει την ολική ανατροπή κόντρα στον Άργη Καλαμάτας (15-11) και ταυτόχρονα το 2/2 στο πρωτάθλημα της Α2 πόλο ανδρών.

Ο γηπεδούχοι μπήκαν πιο μουδιασμένα και είδαν τους Μεσσήνιους να παίρνουν κεφάλι (1-4) στην πρώτη περίοδο. Παρόλα αυτά η πιεστική τους άμυνα και το απόθεμα δυνάμεων που έδειξαν ό,τι είχαν με το πέρασμα του παιχνιδιού, τους έδωσε μια σημαντική και δύσκολη νίκη. Σαφώς πιο βελτιωμένη η εικόνα του Άργη σε σχέση με την πρεμιέρα. Ο Κώστας Πετρόπουλος και οι παίκτες του εντόπισαν τα τρωτά τους σημεία και τα περιόρισαν όμως η δεύτερη εθνική κατηγορία έχεις τις δικές της ιδιαιτερότητες.

Κομβικοί οι Γκιτσάκης (6) και Κρανιάς (4) που κουβάλησαν τον Ηλυσιακό στις πλάτες τους, πέντε γκολ για τους Καλαματιανούς πέτυχε ο Χρήστος Τσιότσιος.

Μακαντάνης και Ψιρόγιαννης «χτύπησαν» νωρίς νωρίς για τον Άργη που είχε υπομονή στην επίθεση, εκμεταλλευόταν το χώρο που του έδιναν οι παίκτης του Γιάννη Πρίμπα και ο φωτεινός πίνακας στο πρώτο οκτάλεπτο έδειχνε 1-5. Στα μισά τςης δεύτερης περίοδου μάλιστα με γκολ του Σματώβ, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο +5 (3-8) πριν έρθει η εμφατική αντίδραση από τον Ηλυσιακό.

Η άμυνα press που έπαιξαν και ο… θιγμένος τους εγωισμός, μεταφράστηκε σε επιμέρους 8-0 (!) για το 11-8. Το ρεζερβουάρ των Καλαματιανών άδειασε ελέω και των απουσιών αλλά και της μεγάλης προσπάθειας που κατέβαλαν στο ξεκίνημα, με τους πιο «φρέσκους» κιτρινόμαυρους, να κλείνουν καλύτερα τον αγώνα για το τελικό 15-11.

Τα οκτάλεπτα: 1-4, 5-3, 3-0, 6-3

Ηλυσιακός (Πρίμπας): Τρελλόπουλος, Χριστοφίδης, Κρανιάς 4, Κάργας, Γκιτσάκης, Λαμπρόπουλος, Ιβανίσεβιτς, Κουρουπής, Τούμπουρος, Τασσόπουλος, Αποστολάκος, Παναγιώτι, Βασιλάκης, Σφηκάκης, Τσιρώνης

Άργης Καλαμάτας (Πετρόπουλος): Τερεζάκης, Δουρδούνας, Κλαψιανός, Καρόζης, Τσιότσιος Κ., Ψιρόγιαννης 1, Μακαντάνης 3, Πετρόπουλος, Νεγκίς, Φαναριώτογλου 1, Φιρφιλιώνης, Σματώβ 1, Μπλαζάκης, Χειλάς, Τσιότσιος Χ. 5