Α1 Ανδρών – Μικροί Τελικοί: «Πέταξε» για τα αστέρια ο ΠΑΟΚ με νέο διπλό στην έδρα του Παναθηναϊκού!

Την τρίτη θέση του πρωταθλήματος κατέκτησαν οι Θεσσαλονικείς και παράλληλα το εισιτήριο για τα προκριματικά του LEN Champions League!

by Γιώργος Χρήστου

Το εισιτήριο για τα προκριματικά του LEN Champions League εξασφάλισε ο ΠΑΟΚ καθώς με νέο διπλό στο Πάρκο Γουδή κατέλαβαν την τρίτη θέση του πρωταθλήματος. Οι Θεσσαλονικείς έκαμψαν με 9-8 την αντίσταση του Παναθηναϊκού και έκαναν το 2-1 στη σειρά των μικρών τελικών. Οι δύο ομάδες προσέφεραν σπουδαία παιχνίδια που κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν το πρώτο λόγο σ’ όλη τη σειρά καθώς «έσπασε» ισάριθμες φορές η έδρα.

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 8-9

Στο αγωνιστικό κομμάτι μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο που βρήκε τις δύο ομάδες στο 3-3, ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές στο τρίτο οκτάλεπτο και ξέφυγε με τρία γκολ διαφορά (7-4) και έβαλε γερές βάσεις για την μεγάλη νίκη. Ο Παναθηναϊκός πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (9-8) χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νίκου Αλβέρτη, ενώ ο Σιορδίλης πραγματοποίησε την απόκρουση του αγώνα σε γυριστό του Νίκου Παπανικολάου και χάρισε στους Θεσσαλονικείς την υπερπολύτιμη νίκη. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Γιάννης Κεχαλάρης που σημείωσε τρία γκολ, ενώ από πλευράς Παναθηναϊκού ο Στίβενσον πέτυχε τον ίδιο αριθμό τερμάτων.

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 2-2, 1-4, 4-2